اشاره:

سید اسماعیل موسوى فرزند سید عباس(سید عباس فرزند سید اسماعیل) در روستاى پرى ماهنشان زنجان در سال ۱۳۴۴به دنیا آمد . دروس مقدمات متداوله حوزه را از اساتید زنجان تلمذ نموده و در سال ۱۳۵۹ قمرى عازم شهر مقــدس قم گردیده.

اساتید

شهید محراب سید اسدالله مدنى (ره)

شیخ موسى عباسى زنجانى (ره)

حاج جمال مجد (ره)

شیخ عبدالحسین لنکرانی(ره)

امام خمینی(ره)

شیخ مرتضى حائری(ره)

شیخ محمد مجاهدی(ره)

سید محمد حجت کوه کمرى (ره)

حاج سید حسین بروجردی(ره)

میرزا هاشم آملى (ره)

میرزا حسن بجنوردی(ره)

تبلیغ و تدریس

سپس به امر تبلیغ و تدریس و ترویج مشغول مى گردد و از سال ۱۳۴۲ شمسى حضور فعالانه خود را در عرصه هاى سیاسى آغاز نموده که در شهرهاى زنجان و تبریز ساواک فعالیت هاى ایشان را زیر نظر مى گیرد و در سال ۱۳۵۲ بنا به پیشنهاد حاج آقا صدر پدر بزرگوار امام موسى صدر جهت اقامه نماز جماعت به تهران رفته و فعالیت هاى خود را گسترش مى دهد حضور پر رنگ ایشان و خانواده اش در فعالیت هاى قبل و  بعد از انقلاب داراى ثمرات مبارکى بوده است و دو شهید به نظام مقدس جمهورى اسلامى در سال ۱۳۵۵ به نام سید مهدى موسوى و در عملیات بیت المقدس سید صادق موسوى تقدیم کرده اند .

فعالیت های سیاسى

معظم له پس از پیروزى انقلاب از طرف رهبر انقلاب اسلامى حضرت امام خمینى (ره) در سال ۱۳۶۱ به امامت جمعه و در سال ۱۳۶۲ به نمایندگى امام
در استان زنجان منصوب گردیدند. ایشان سه دوره نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبرى بوده و در دادگاه هاى انقلاب و مدنى خاص شعبه تجدید نظر به پرونده هاى ارجاعى رسیدگى می‌کردند و عضو هیئت علمى مؤسسه تحقیقاتى امام امیرالمومنین (ع) در تهران با سایر اعاظم بودند ، ایشان داراى تألیفاتى مى باشند که هنوزچاپ نشده است .

وفات

این عالم و فقیه مکتب اهل بیت (ع) در روز چهارشنبه ۲۷ آذر ماه سال ۱۳۸۱ در جوار ملکوتى حضرت ثامن الحجج (ع) وفات نموده و پیکر ایشان به زنجان منتقل شده و پس از تشیع با شکوه  به قم جوار ملکوتى کریمه اهل بیت منتقل و در حرم امن ایشان مدفون گردیده .