پرسش:

چرا امام زمان (عج) با وجود تمام بی وفایی های مردم کوفه در زمان حضرت علی ـ علیه السلام ـ و امام حسین ـ علیه السلام ـ باز به کوفه می روند و مقر حکومت خود را در آن جا قرار می دهند؟ چرابه یکی از شهرهای ایران نمی آید؟

پاسخ:

از جمله مطالبی که در خصوص حکومت جهانی حضرت ولی عصر(عج) مطرح شده است مقرّ حکومت آن امام همام ـ علیه السلام ـ می باشد که در بعضی روایات از کوفه به عنوان مقرّ حکومت آن حضرت نام برده شده است.
فلسفه این انتخاب می تواند امور زیر باشد:
۱٫ اراده الهی این تعلق گرفته که حکومت جهانی آن حضرت، به مرکزیت کوفه مستقر شود و نهضتی که نوید آن را خاتم الانبیا ـ صلّی الله علیه و آله ـ و ائمه اطهار ـ علیهم السّلام ـ جملگی داده‌ اند و بسیار بر آن تاکید کرده اند، شروع آن از مکه و استقرار آن در کوفه باشد.
۲٫ بی وفایی مردم کوفه در برهه ای از زمان دلیل نمی شود که آینده ای که معلوم نیست چه زمانی است باز مردم آن جا متصف به بی وفایی باشند. به علاوه بی وفایی مردم کوفه در زمان امام علی ـ علیه السلام ـ و امام حسین ـ علیه السلام ـ باعث بی اعتبار کردن آن سامان نمی شود چون که در روایاتی از ائمه اطهار نقل شده که کوفه و اهل آن را مورد مدح قرار می دهند که از آن جمله این روایات می‌ باشند.
عبدالله بن ولید می گوید بر امام صادق ـ علیه السلام ـ وارد شدیم در زمان مروان آن حضرت به ما فرمود شما از کجایید (اهل کجایید) ما گفتیم: از اهل کوفه. حضرت فرمود: نیست سرزمینی از سرزمین ها و شهری از شهرها که بیشتر از اهل کوفه به ما محبت داشته باشد(۱)

در روایت دیگری از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده که حضرت فرمود:

ولایت ما بر آسمان ها و زمین و کوه ها و شهرها عرضه شد و هیچ کدام ولایت ما را چون اهل کوفه قبول نکردند.(۲)
بر اساس این روایات معلوم می شود بی وفایی گروهی خاصی باعث نمی شود که در تمام زمان ها اهالی یک شهر متهم به بی وفایی گردند. بلکه در هر زمانی باید اهل آن جا را به مقتضای آن زمان مورد امتحان قرار داد تا معلوم شود آیا مؤمنان راسخی در اهداف خود هستند یا نه.
۳٫ کوفه مکان مقدسی است و شاید به اعتبار قداستی که دارد مقر حکومتی تنها منجی عالم و یگانه مصلح جهانی در این مکان مقدس قرار خواهد گرفت و این ربطی به وضعیت مردم آن جا ندارد که آیا در تاریخ سابقه خوبی دارند یا ندارند.

روایاتی در این باب وجود دارد که دلالت بر قداست مکان کوفه دارند:

امام صادق ـ علیه السلام ـ می‌فرماید:

کوفه باغی از باغ های بهشت است در آن قبر نوح و ابراهیم و… قبر سید اوصیاء امیر المؤمنین آن جاست.(۳)

امام صادق ـ علیه السلام ـ می‌فرماید:

یک درهم انفاق در کوفه مانند ۱۰۰ درهم انفاق در غیر کوفه به حساب می آید و دو رکعت نماز خواندن در کوفه ۱۰۰ رکعت به حساب می آید.(۴)

پی نوشت ها:

ر.ک: قمی، عباس، سفینه البحار، دار الاسوه، چ سوم، ۱۴۲۲، ج۷، ص۵۴۴٫
۲٫ ر.ک: همان، ص ۵۴۶، به نقل از بصائر الدرجات.
۳٫ ر.ک: همان، ص ۵۴۴، به نقل از فرحه النحری.
۴٫ ر.ک : همان، ص ۵۴۳، به نقل از کامل الزیاره.