عنوان: منبع‌شناسی تعلیم و تربیت: کارنامه منابع پیرامون تعلیم و تربیت 
مولف: کانون مدارس اسلامی ایران
مترجم/ محقق:****
ناشر: انتشارات پایگاه اطلاع رسانی پارسا
سال نشر: ۱۳۹۲
نوبت نشر: اول
محل نشر: قم

کتاب حاضر، در دو جلد تدوین شده است.

این کتاب، بخش اول از طرح کلان و جامع منبع‌شناسی تعلیم و تربیت است که ارائه کامل و روزآمد تألیفات، تحقیقات و نگاشته‌های مربوط به این شاخه مهم معرفت را هدف گرفته‌ است. در این مرحله بیش از شش‌هزار و هفتصد منبع، مأخذشناسی و موضوع‏ بندی شده و بیشتر منابع نیز دارای چکیده‏های راهنما می‌باشند. منابع این کتاب‏شناسی شامل کتاب، مقاله(اعم از مقاله ‏های نشریه، دایره‌‏المعارف و مجموعه‌مقالات)، پایان‏نامه و رساله‌های دانشگاهی است.

پژوهش‌ها و مصادیق مربوط، عمدتاً منابع و آثاری است که به تعلیم و تربیت، بر پایه مهم‌ترین مبانی و ویژگی‌های آن پرداخته‌اند کتاب‎شناسی تعلیم و تربیت، که به همت و ابتکار پایگاه اطلاع‎رسانی سراسری اسلامی (پارسا) و کانون مدارس اسلامی در ایران تهیه شده، دربردارنده‎ی اطلاعات مأخذشناسی و چکیده ۶۷۰۰ عنوان کتاب، مقاله، پایان‌نامه و… است که ذیل هشت مقوله «کلیات علوم تربیتی»، «نهادهای آموزشی»، «آموزش»، «معلم و مربی»، «تربیت»، «تدریس»، «یادگیری» و «ورزش و تربیت‌بدنی» تقسیم و تفکیک شده است.

منبع‎شناسی تعلیم و تربیت که خود یکی از انواع کتاب‎هایی است که در تعلیم و تربیت تهیه شده و انتشار یافته است، می‎تواند مددکار کسانی باشد که می‎خواهند با دست‌یابی به محصول فکری و قلمی استادان و صاحب‌نظران و پژوهندگان و مترجمان، از گنجینه‎ی دانش و تجربه آنان بهره‎مند شوند. این کتاب مخصوصاً می‎تواند به مدیران مدارس سراسر کشور کمک کند تا کتابخانه‎‎ای درخور استفاده خود و معلمان و مربیان و مدرسه خود به‌وجود آورند و مدرسه را به محیطی توأم از علم و عمل مبدل سازند. هم‌چنین می‎تواند، به تناسب موضوع، پژوهشگرانی را که درصدد تألیف کتاب یا نگارش پایان‎نامه یا مقاله هستند، از پژوهش‎هایی که تاکنون به انجام رسیده باخبر سازد و از دوباره‎کاری مصون دارد. باید توجه داشت که این مجموعه، هرچند بسیار مفصل و سودمند است، گام نخست طرح گسترده منبع‌شناسی این حوزه مهم معرفت است که امید می‌رود با همّت دو نهاد فرهنگی مزبور هرچه کامل‌تر و روزآمدتر تولید و عرضه گردد.