اضطراب امتحان، حالت تشویش، نگرانى و هیجان ناخوشایندى به وجود مى آورد که بیشتر دانش آموزان به آن دچار مى شوند. گاهى این اضطراب با سردرد، سرگیجه، دل درد، حالت تهوع، تپش قلب و تنگى نفس همراه است و دیگر هیچ اشتها و انگیزه اى براى غذا خوردن باقى نمى گذارد. اما نباید فراموش کرد که تغذیه مناسب تأثیر مستقیم بر عملکرد تحصیلى دانش آموزان دارد. رژیم هاى غذایى ناسالم و نادرست قابلیت فراگیری، تمرکز حواس و هوشیارى دانش آموزان را کم مى کند. تغذیه دانش آموزان مخصوصا در دوران امتحاناتشان باید موجب تقویت قدرت فکری، افزایش قدرت ایمنى بدن و آرامش اعصاب و روان شود.

۱- صبحانه(عنصر مهم روزهاى امتحان)

با تهیه صبحانه اى اشتهابرانگیز و خوش قیافه مى توان بر این بى میلى فایق آمد.

نان روغنى که یکى از نان هاى خوشمزه و انرژى زا است و خوردن مقدار کمى از آن، حداقل تا ۴۰ دقیقه، انرژى مورد نیاز بدن را کاملا تأمین مى کند.

– چند تکه نان روغنى به همراه پنیر و گردو

– یک لیوان شیر گرم به همراه دو قاشق عسل یا چند حلقه موز

– سیب و جوانه گندم که به تنهایى صبحانه کاملى است که براى جلوگیرى از

ایجاد حالت تهوع، بهتر است چند تکه نان و پنیر و گردو نیز در کنار آن مصرف شود.

– یک کاسه عدسى به همراه کمى کره یا سرشیر در آن

– خامه یا عسل به همراه کمى چاى یا یک لیوان شیر

– تخم مرغ را هم نباید فراموش کرد که منبع کاملى از پروتئین مورد نیاز بدن است.

بهتر است صبحانه سنگین آماده نکنیم چون حجم معده را افزایش مى دهد و احساس سنگینى و خواب آلودگى ایجاد مى کند.

۲- میان وعده

میان وعده ها نباید اشتهاى فرزندانمان را براى ناهار از بین ببرند بهترین این خوراکى ها عبارتند از:

انواع میوه، ساندویچ هاى کوچک مثل: نان و پنیر و گردو و و خشکبار و میوه هاى خشک

۳- ناهار

در زمان امتحانات بهتر است به علاقه غذایى بچه ها بیشتر از قبل بها داد و غذاهایى را تهیه کرد که آن ها دوست دارند و اگر غذایى برایشان لازم و مفید است و آن ها را دوست ندارند با تزئین و افزودن چاشنى ها غذا را دوست داشتنى کرد. این باعث مى شود بچه ها براى خوردن غذا انگیزه پیدا کنند و بر بى اشتهایى احتمالى حاصل از اضطراب ایام امتحانات غلبه کنند.

انواع غذاهاى دریایى مخصوصا ماهی، انتخاب بسیار خوبى براى ناهار زمان امتحانات است.

فسفر موجود در ماهى بهترین ماده مغذى براى مغز است.

غذاهاى سبزى دار، مثل خورش کرفس، قرمه سبزى و خوراک مرغ به همراه هویج، کلم و نخود فرنگى غذاهاى خوبى براى روزهاى امتحان هستند.

سالاد، سبزى خوردن و ماست و انواع دسرها هم براى تشویق بچه ها به غذا خوردن خوب هستند.

پس از صرف ناهار و کمى استراحت، بیشتر افراد نیاز به تجدید نیرو دارند این مسأله در بچه ها، مخصوصا در دوران برگزارى امتحانات نمود بیشتر دارد.

مغز به عنوان فرمانده بدن، هرچند ساعت یک بار نیاز به تجدید قوا دارد. این نیاز در زمانى که از مغز فعالیت بیشترى مى خواهیم جدى تر مى شود.

۴- عصرانه

یک عصرانه خوب مى تواند پاسخگوى این نیاز در ساعات بین ناهار و شام باشد. خوراکى هاى مفیدى چون انواع آجیل هاى شیرین و شور، انواع میوه، شیر با طعم هاى مختلف، انواع مغزها، نان و پنیر و گردو، کره و عسل، کیک ساده عصرانه به همراه چای، شیر یا آب میوه عصرانه خوبى مى توانند باشند.

۵- شام(مفید و مختصر)

اگر بنابه هر دلیل شام از برنامه غذایى خانواده حذف شده و یا معمولا شام بسیار سبکى صرف مى شود در زمان امتحانات این برنامه کمى باید تغییر کند. اگر بچه ها عصرانه کافى خورده و به شام بى میل باشند لازم نیست به آن ها اصرار کنیم چون معده سنگین باعث بدخوابى و مشکلات بعدى در سر جلسه امتحان مى شود، جگر، دل و قلوه، یک کاسه سوپ و غذاهایى از این دست، اگرچه کم حجم اند، اما مفید و مقوى اند.

رژیم هاى غذایى ناسالم و نادرست، قابلیت فراگیری، تمرکز حواس و هوشیارى دانش آموزان را کم مى کند.

 مریم  اولایی(مربى بهداشت)

منبع: روزنامه کیهان