آغاز زندگى زناشویى، به رغم وجود جاذبه‌هاى عاطفى و جنسی‌اش، با آغاز تدریجى اختلاف در زمینه‌هاى مختلف همراه است، زمینه‌هایى همچون: طرز تلقى و اندیشه‌ها، اختلاف سلایق و انتظارات، فرهنگ‌های‌ رفتارى متفاوت و … هر چند که شناخت‌هاى سطحى و شتاب‌زده قبل از ازدواج، دامنه موارد اختلافى را به طور چشمگیرى افزایش مى‌دهد ولى به طور کلى وجود این اختلافات با توجه به اصل تفاوت‌هاى فردى و همچنین با توجه به یکسان نبودن محیط تربیتى زوج‌ها در گذشته، امرى طبیعى و اجتناب‌ناپذیر است.

میزان اختلافات و شیوه‌هاى برخورد آنها به عواملى بستگى دارد که مهمترین آنها عبارتند از: میزان گرایش‌هاى عاطفى، شخصیت، انتظارات و نوع تفکر و نوع تلقى زوج‌ها از زندگى مشترک. مدت زمان حل اختلافات نیز در نزد برخى زوج‌ها کوتاه و در نزد برخى دیگر تا چند سال و در نزد عده‌اى از آنان حتى تا روز قیامت و هنگام قضاوت خدا ادامه دارد. متأسفانه در مواردى نیز پدیده طلاق یا تحمیل اجبارى و مصلحت اندیش زندگى زناشویى از جمله نتایج شوم عدم تفاهم زوج‌ها در حل اختلافات بین فردى است.

توجه و عمل به توصیه‌هاى زیر می‌تواند نیروهاى بالقوه یا احتکار شده زوج‌ها را در رسیدن به اهداف فوق آزاد کند و مهارت ارتباط را در آنان تقویت نماید. وجود چنین مهارتى در زوج‌ها، کاهش قابل توجه حجم نابسامانی‌هاى خانوادگى و اجتماعى را به دنبال دارد زیرا عشق و محبت همسران نسبت به یکدیگر، متغیرى اساسى در تأمین بهداشت روانى خانواده و جامعه است.

– گاهى اوقات کارى براى خشنودسازى همسرتان انجام دهید که وى را سخت متحیر و شگفت‌زده نماید.

– حتى‌الامکان در ارائه توجه و محبت به والدین یکدیگر حساس و فعال باشید و از اعمال هر گونه تبعیضى در این زمینه پرهیز کنید.

– بهتر است در طول سال چند روزى را به بهانه‌هاى مسافرت یا انگیزه مقبول دیگرى به دور از یکدیگر باشید و دلتنگی‌هاى شیرین روزهاى اول آشنایى را مجدداً تجربه کنید.

– همسرتان را از ابراز علاقه و محبت‌هاى کلامى و غیرکلامى خود محروم نسازید، زیرا هر انسانى دو نیاز اساسى دارد که عبارتند از: نیاز به ستودن (محبت کردن) و نیاز به ستوده شدن (محبت دیدن). این دو نیاز اساسى طراوت زندگى زناشویى را چند برابر مى‌کند.

– سعى کنید همیشه تصویر آراسته‌اى از خود در ذهن همسرتان ایجاد کنید زیرا این امر موجب می‌شود احساسات مطبوعى را نیز در حضور و غیاب یکدیگر تجربه نمایید.

– هیچ‌گاه روز پیوندتان را فراموش نکنید و در بزرگداشت هرچه با شکوه‌تر آن از حداکثر نبوغ و خلاقیت خویش بهره‌بردارى کنید.

– سعى کنید در ارائه توجهات عاطفى خود نسبت به همسرتان متنوع‌تر عمل کنید.

– روز تولد یا ایام مربوط به بزرگداشت همسرتان (روز پدر، روز زن، روز معلم، روز پرستار، روز کارگر و …) را به خاطر بسپارید و در بزرگداشت این گونه ایام گشاده‌دستى معقول و ظرافت طبع ویژه‌اى اعمال کنید.

– مسافرت‌هاى سالانه و دیدار با طبیعت و محیط‌هاى تفریحى و هنرى، زیارتى و … را در برنامه‌ریزی‌هاى خانوادگى‌تان قرار دهید و حتماً براى تعطیلات آخر هفته نیز برنامه‌ریزى کنید.

– در تعیین زمان پذیرایى از میهمانان مورد توجه خود، به نظرات و همچنین به میزان آمادگى جسمى و روانى و مالى یکدیگر توجه داشته باشیم.

اصل حل مشکلات در زمان و مکان مناسب را در خانواده نهادینه کنید و اجازه ندهید که هیجانات آنى و لحظه‌اى شما تعیین کننده زمان و مکان حل اختلافات باشد.

منبع: hegmataneh.org