اشاره:

فاطمه مشهور به حضرت معصومه(س) دختر امام کاظم(ع) و خواهر امام رضا(ع) است. او که برای دیدار با امام رضا(ع) به ایران مسافرت کرد، در راه بیمار شد و در قم درگذشت و همان‌جا دفن شد. در منابع تاریخی اطلاعات زیادی درباره زندگی‌نامه حضرت معصومه(س) از جمله تاریخ تولد و وفات وی ثبت نشده است. شیعیان فاطمه معصومه(س) را بسیار بزرگ می‌دارند، برای زیارت او اهمیت قائل‌اند و روایاتی درباره او نقل می‌کنند که از شفاعت وی برای شیعیان سخن گفته شده و بهشت پاداش زیارت او دانسته شده است. همچنین می‌گویند پس از حضرت زهرا(س)، او تنها زنی است که از امامان برای او زیارتنامه روایت شده است.

دوست دانشمندم حجّه الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ عبّاس محقّق کاشانی داماد مرحوم آیت اللّه گلپایگانی قدس سره رؤیای لطیفی را از بانویی نقل فرمودند که کاملاً مورد وثوق ایشان بود، و اینک متن داستان: این بانوی محترمه می گوید: شبی در عالم رؤیا به حرم مطهّر حضرت معصومه(سلام اللّه علیها) مشرّف شدم، ساعتی بود که می خواستند در حرم را ببندند و لذا به زوّار می گفتند:

بفرمائید، بفرمائید.

اطراف ضریح مطهّر خلوت شد، من به طرف ضریح مقدّس رفتم که ضریح را ببوسم، دیدم داخل ضریح بسیار منّور است، از شبکه ها نگاه کردم دیدم که بانوی بسیار مجلّله ای با چادر سفید روی قبر نشسته، و این نور از او ساطع است. توجّه پیدا کردم که حضرت معصومه (سلام اللّه علیها) می باشند.
سلام عرض کردم، پاسخ فرمودند. به نظرم آمد حالا که این سعادت به من نصیب شده، چیزی از محضر مقدّس بی بی بخواهم، تنها چیزی که به یادم آمد کسالت برادرم بود، و لذا شفای برادرم را از محضر مقدّس خاتون دو سرا تقاضا کردم.
وجود مقدّس حضرت معصومه (سلام اللّه علیها )فرمودند:
« برادر شما که با ما رابطه ای ندارد ».
از خواب بیدار شدم و در مورد این پاسخ بی بی هر چه فکر کردم به جایی نرسید، چون برادرم اهل نماز و عبادت بود و شخص متدّین و متشرّعی بود. بعد از تحقیق معلوم شد که بیش از یکسال است به حرم مطهّر تشرّف پیدا نکرده است.
وقتی برادرم از این واقعه آگاه شد سخت متأثر و منقلب گردید، به حرم مطهّر شرفیاب شد و عذرخواهی نمود و از برکات این خاتون قیامت شفای کامل و عاجل یافت.
حضرت آقای محقّق افزودند که:« این رؤیا در روحیه من تأثیر عجیبی گذاشته و از آن روز متعهّد شده ام که حتما ً هر شب برای عتبه بوسی مشرّف شوم، حتّی اگر درِ حرم بسته باشد، از پشت در عرض ادب نموده عتبه را ببوسم.»

و ضمناً از این رؤیای صادقانه استفاده می شود که عنایت بی بی به زائران کویش انحصار ندارد، بلکه همه ساکنان این مرز و بوم را شامل می شود.

منبع :سایت حضرت معصومه (س)