منظور از حدیث« کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» چیست؟
جمله مذکور شعاری دینی و اعتقادی است، نه روایت.
این جمله و شعار، نشان دهنده پیوستگی و تداوم خطّ درگیری حقّ و باطل در همه زمان ها و مکان هاست. همیشه و در طول تاریخ، حقّ و باطل رو در روی هم قرار دارند و این انسان های آزاده هستند که وظیفه پاسداری از حق و پیکار با باطل را برعهده دارند.بی اعتنا گذشتن از کنار حقّ و باطل، بی دینی است. نبرد عاشورا اگر چه از نظر زمان کوتاهترین درگیری در کمتر از یک روز بود، ولی از نظر امتداد، طولانی ترین درگیری با ستم و باطل است و تا هر زمان که هر آرزومندی آرزو کند کاش در کربلا بود و در یاری امام شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) به فوز عظیم شهادت می رسید، ادامه دارد. کما اینکه در زیارت امام حسین(علیه السلام) به این نکته اشاره شده است: یا لیتنا کنّا معکم فنفوز فوزاً عظیماً .
همان گونه که امام حسین(علیه السلام) وارث پیامبران علیهم السّلام است، پیروان عاشورایی او نیز وارث خطّ سرخ جهاد و شهادت اند و پرچم کربلا را بر زمین نمی نهند واین مسأله جوهر تشیع در بُعد سیاسی است.
حضرت امام خمینی(ره) در پیامی به مناسبت ۱۷ شهریور سال ۵۷ فرمود: عاشورا، قیام عدالت خواهان با عده ای قلیل و ایمان و عشقی بزرگ، در مقابل ستمگران کاخ‌نشین و مستکبران غارتگر بود و دستور آن بود که این برنامه، سرلوحه زندگی امّت در هر روز و در هر سرزمین باشد… .[۱]
اباعبدالله الحسین(علیه السلام) قیام بر ضدّ سلطه ستمگری را که حلال را حرام می‌کند و عهد الهی را شکسته و بر خلاف سنّت پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) عمل نموده، ضروری می‌داند و می‌افزاید: فلکم فیّ اُسوهٌ؛[۲] کار من برای شما الگو است .
گستره زمین و زمان کربلا و عاشوراست و همیشه و همه جا با الهام از این مکتب، در راه آزادی و عزّت باید فداکاری نمود. جملات آخر را با کلامی از امام خمینی به پایان می بریم: این کلمه کلّ یومٍ عاشورا و کلّ ارضٍ کربلا ، یک کلمه بزرگی است… همه روز باید ملّت ما این معنا را داشته باشد که امروز روز عاشورا است و ما باید مقابل ظلم بایستیم و همین جا هم کربلاست و باید نقش کربلا را ما پیاده کنیم. انحصار به یک زمین ندارد. انحصار به یک افراد نمی شود… همه زمین ها باید این نقش را ایفا کنند .[۳]
پی نوشتها:
[۱]صحیفه نور، ج ۲۰، ص ۵۷٫
[۲]تاریخ طبری، ج ۴، ص ۳۰۴، چاپ مطبعه الاستقامه بالقاهره.
[۳]صحیفه نور، ج ۹، ص ۲۰۲، با استفاده و اقتباس از کتاب فرهنگ عاشورا،ذیل جمله کلّ یومٍ عاشورا .