کلام امام سجاد حضرت زین العابدین(علیه السلام) درباره حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) که فرمود:
« یَا عَمَّة أنتِ بِحَمدِلله عَالِمَة غَیرَ مُعَلّمَة وَ فَهمه غَیر مُفَهّمه »
بهترین دلیل گفتار است که حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) محدّثه و عالمه و معلمه بوده، آن هم از سرچشمه نبوت و ولایت سیراب گشته و در علوم دینیه و آثار باطنیه مهارتی بسزا داشته است. حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) در خضوع و خشوع و عبادت و بندگی وارث مادرش حضرت فاطمه زهراء (سلام الله علیها) بود و اکثر شبها به تهجد، صبح می کرد و دائما قرآن تلاوت می فرمود.
حضرت سجاد زین العابدین (علیه السلام) که می فرمود: «عمه ام حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) با این همه مصیبت و محن وارده از کربلاء تا شام، هیچگاه نوافلی را ترک نکرد و نیز روایت است، چون حضرت امام حسین (علیه السلام) برای وداع حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) آمد، فرمود: « یا اختاه لا تنسینی فی نافلة الیل » ای خواهر! مرا در نماز شب، فراموش مکن.
برخی از مورخین می نویسند:«تهجد و شب زنده داری حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) در تمام عمرش ترک نشد، حتی شب یازدهم محرم سال ۶۱ هجری، با آن همه فرسودگی و خستگی و دیدن آن مصیبت های دلخراش. حضرت سجاد زین العابدین (علیه السلام) روایت می فرماید:« که آن شب دیدم که عمه ام حضرت زینب کبری «سلام الله علیها»در جامه نماز نشسته و مشغول عبادت است.
از برخی مقاتل معتبره روایت می کنند که حضرت سجاد زین العابدین (علیه السلام )که می فرمود: «عمه ام حضرت زینب کبری (سلام الله علیها ) با این همه مصیبت و محن وارده از کربلاء تا شام، هیچگاه نوافلی را ترک نکرد و نیز روایت است، چون حضرت امام حسین (علیه السلام) برای وداع حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) آمد، فرمود: « یا اختاه لا تنسینی فی نافلة الیل » ای خواهر! مرا در نماز شب، فراموش مکن.
منبع: کتاب زینب الکبری”سلام الله علیها