بعضی وقت‌ها، خواسته یا ناخواسته، کاری می‌کنیم که اعتمادی که بر مبنای صداقت بین ما و همسرمان ایجاد شده، از بین می‌رود و ساختن دوباره ی این اعتماد، کاری بسیار سخت و طاقت‌فرسا و همچنین زمان‌بر می‌شود. یکی از این اتفاقات، خیانت به همسر است. خیانت به همسر، کاری بسیار ناشایست می‌باشد که می‌تواند کانون گرم و صمیمی یک خانواده را به مکانی سرد و دلگیر تبدیل کند.

رنجی که تمام وجودم را گرفت

هنگامی که یک زن متوجه خیانت همسرش می‌شود، آشفتگی، سردرگمی، بی‌اعتماد به نفسی، گیجی، نا امیدی و کلی هیجانات منفی دیگر، به سراغش می‌آید. انگار یک رنجی بزرگ، تمام وجودش را فرا می‌گیرد. اینجاست که آن اعتماد زیبایی که نسبت به همسرش داشته، از بین می‌رود و هر گونه بدبینی و سوء ظن و بی‌اعتمادی نسبت به همسرش پیدا می‌کند.

اعتماد، مهم‌ترین رکن یک رابطه ی عاطفی

یکی از مهم‌ترین ارکان یک رابطه عاطفی، اعتماد است. اگر زن و مرد، اعتماد لازم و کافی را نسبت به صداقت و متعهد بودن یکدیگر به زندگی زناشویی‌شان به دست بیاورند، می‌توانند یک زندگی آرام و بی‌دردسر و بدون دلهره را با همدیگر داشته باشند، اما امان از روزی که این اعتماد از بین برود و چیزهایی از پشت پرده بیرون بیایند.

اولویت کار، ایجاد فضای عاطفی امن

مهم‌ترین کار برای مردی که به همسرش خیانت کرده است، این است که با ایجاد فضای عاطفی امن، سعی کند میزان علاقه و دوست داشتن همسرش را به او نشان بدهد. اگر در این بحران گرفتار شده‌اید، سعی کنید محبتتان را به همسرتان بیشتر کنید. اولویت‌تان این باشد که همسرتان هر نوع نیاز عاطفی و محبتی را که نیاز دارد، برایش برآورده کنید. یکی از مسایلی که باعث می‌شود همسرتان شما را باور نداشته باشد، این است که دست از محبت کردن او بر می‌دارید. پس میزان محبتتان را نسبت به قبل بیشتر نمایید.

گوش شنوا، رمز و رازی آشکارا

بعد از این که همسرتان متوجه خیانت شما شد، قطعا حرف‌هایی در سرش ایجاد می‌شود که تمایل دارد آنها را به شما بگوید. گوش شنوا داشته باشید و همچنین مسئولیت اشتباهی را که انجام داده‌اید بپذیرید، در این صورت نیز گامی را در جهت ساخت اعتماد دوباره همسرتان به خود، برداشته‌اید.

توضیح بدهید و متعهد بشوید

بعد از این که به حرفهای همسرتان گوش کردید و مسئولیت اشتباه بزرگ زندگیتان را پذیرفتید، حتما به همسرتان علتی که باعث شده است این اشتباه را انجام بدهید، توضیح بدهید و بعد به همسرتان تعهد بدهید که این اتفاق ناگوار، دیگر تکرار نخواهد شد. به همسرتان دلگرمی بدهید و او را نسبت به گفته خود مطمئن کنید.

برنامه زمانی خود را به همسرتان بیان کنید

از راه‌هایی که می‌تواند به ایجاد اعتماد دوباره همسرتان به شما موثر باشد، این است که زمان‌هایی در طول روز، از محل کار خود به همسرتان زنگ بزنید. شما می‌توانید ساعت اتمام کارتان را به همسرتان بیان کنید و نزدیک زمان تعطیل شدنتان که شد، دوباره از محل کار خود با همسرتان تماس بگیرید. بگذارید همسرتان نسبت به شما اعتماد لازم را به دست بیاورد.

نیازهای خودتان هم مهم است

همان طور که شما باید به نیازها و احساسات همسرتان اهمیت بدهید، باید نیازهای خودتان را هم بشناسید و به همسرتان بیان کنید تا بتواند آن‌ها را برآورده نماید. وقتی راحت حرف از نیازهایتان می‌زنید، همسرتان متوجه می‌شود که تنها کسی هست که می‌تواند نیاز شما را برآورده نماید و این بهترین حس را در او ایجاد می‌کند.

مهم‌ترین کار برای مردی که به همسرش خیانت کرده است، این است که با ایجاد فضای عاطفی امن، سعی کند میزان علاقه و دوست داشتن همسرش را به او نشان بدهد.

پاسخگوی سوالات تکراری باشید

ممکن است همسرتان بعد از خیانت شما، همیشه سوالات تکراری مبنی بر وجود فرد دومی در زندگیتان، بپرسد. سعی کنید همیشه با صبر و حوصله و بیان مثبت به همسرتان در این مورد پاسخ بدهید تا او هم اعتماد دوباره را به دست بیاورد.

مهارت‌های لازم برای همسرداری را یاد بگیرید

اگر بتوانید زمان بگذارید و مهارت‌های برقراری ارتباط موثر با همسرتان را یاد بگیرید و آن را در رابطه با همسرتان به کار گیرید، با هم، قدمی مهم در راستای اعتماد سازی همسرتان برداشته اید. نمونه ای از این مهارت‌ها عبارتند از:

۱- مهارت‌های گوش دادن، صحبت کردن و گفت و گو را بشناسید.

۲- مهارت‌های حل تعارض را بشناسید.

۳- مهارت‌های ابراز نیاز و احساسات و برآورده کردن آن را بشناسید.

۴- مهارت کنترل خشم را بشناسید.

۵- پنج نیاز اساسی برای زندگی را بشناسید، نیاز به بقا، تفریح، قدرت، آزادی.

منبع: تبیان؛ رومینا سادات تجاره، کارشناس ارشد مشاوره؛ بخش خانواده ایرانی تبیان