نخستین قدم برای ترک عادت‌های عصبی، این است که بدانید مشکلی وجود دارد! از پیچیدن موها به دور انگشتان گرفته تا شکستن انگشتان دست، جویدن ناخن‌ها، پریدن پلک، سرفه‌های مصنوعی و… همه نشانه‌های عادت‌های عصبی هستند که اصطلاحا آنها را به نام «تیک عصبی» می‌شناسیم.

نخستین قدم برای ترک عادت‌های عصبی، این است که بدانید مشکلی وجود دارد! از پیچیدن موها به دور انگشتان گرفته تا شکستن انگشتان دست، جویدن ناخن‌ها، پریدن پلک، سرفه‌های مصنوعی و… همه نشانه‌های عادت‌های عصبی هستند که اصطلاحا آنها را به نام «تیک عصبی» می‌شناسیم. یکی از بزرگ ترین ایرادهای این عادات، این است که اطرافیان را عصبی می‌کند. تصور کنید یک نفر جلو شما نشسته و دایم انگشتان دست خود را می‌شکند، یا دایم با موهایش بازی می‌کند! دیدن این حرکات پشت سر هم، خیلی آزاردهنده است.

چرا باید این عادات را ترک کرد

این عادات علاوه بر این که وجهه ظاهری انسان را خدشه‌‎دار می‌کند، برای سلامت نیز مضر هستند. به طور مثال، جویدن ناخن موجب ایجاد زخم و عفونت در اطراف ناخن می‌شود. در ضمن، برای اطرافیان نیز بسیار آزاردهنده است.

چطور می‌توان این عادت را ترک کرد

نخستین کار این است که خودتان بخواهید آن را ترک کنید. سپس تاریخچه این عادت را دنبال کنید؛ این که از چه زمانی و چگونه این عادت شروع شده است و در چه مواقعی آن را انجام می‌دهید. این پیگیری و توجه باعث می‌شود تا راحت تر بتوانید آن را ترک کنید. برای این که این تیپ عادت‌ها را کنار بگذارید، به طور مثال شکستن انگشتان دست، یک توپ نرم و منعطف در جیب خود بگذارید و هر زمان که می‌خواستید انگشتانتان را بشکنید، آن توپ را در دست بازی دهید.

پاسخ بدن به فشارهای عصبی

روان‌شناسان تاکید می‌کنند چند علت عمده برای پرش‌های ظریف عضلانی صورت شناخته شده است که می‌توان خستگی زیاد، استرس و کمبود کلسیم را از جمله آنها دانست. حتی استرس موجب اختلالات جسمی چون ضربان قلب، اختلال در تنفس و گوارش و احساس دردهای استخوانی و جسمی می‌شود. مرگ عزیزان، ستیزه و جدایی در کانون خانواده، ترس از بیکاری، نداشتن امکانات مناسب اجتماعی، شهرنشینی و سکونت در محلات پرجمعیت و ترافیک سنگین در راه خانه و محیط کار، همگی از عوامل استرس‌زا به حساب می‌آید. اصولا تیک‌های عصبی با استرس و عوامل فشارآفرین آغاز می‌شود. با این حال، کمبود بعضی یون‌ها مانند منیزیم در به وجود آمدن تیک‌ها نقش دارد و برای پیشگیری از تیک‌های عصبی از املاح معدنی باید استفاده کرد.

منبع: میگنا