عنوان: پرسش‌های خودآزمایی DSM-5
مولف: فیلیپ ماسکین
مترجم/ محقق: دکتر فرزین رضاعی؛ دکتر محمد منایی
ناشر: انتشارات ارجمند
سال نشر: ۱۳۹۵
نوبت نشر: اول
محل نشر: تهران

کتاب «پرسش‌های خودآزمایی DSM-5» برای طیف گسترده‌ای از مخاطبان اعم از استادان، دانشجویان، بالینگران، و تمامی متخصصانی که تمایل دارند به درک کاملی از تغییرات ایجاد شده در ویراست پنجم «دستنامۀ تشخیصی و آماری اختلالات روانی» (DSM-5) برسند، مفید واقع خواهد شد.

این کتاب که از کتاب‌های همراه DSM-5 به‌شمار می‌رود، شامل پرسش‌ها و پاسخ‌های مفصلی است که موجب افزایش گستردگی و عمق درک خوانندگان گرامی از DSM-5 شده و سبب یادگیری بهتر طبقه‌بندی و مفاهیم تشخیصی کنونی خواهند شد. متن این کتاب به‌ شیوه‌ای منطقی، حول مفاهیم، اختلالات، و ملاک‌های تشخیصی DSM-5 سازماندهی شده و مملو است از حدود ۵۰۰ پرسش و پاسخ که تغییرات مفهومی، تغییرات اختصاصی ایجاد شده در تشخیص‌ها، و ملاک‌های تشخیصی را دربرمی‌گیرند.

دو ویژگی کتاب حاضر عبارت‌‌اند از وجود پرسش‌هایی صریح که معلومات خواننده را از DSM-5 می‌سنجند و وجود پاسخ‌هایی کوتاه که منطق حاکم بر هر پاسخ صحیح را شرح می‌دهند. متن کتاب، تمامی اختلالات مندرج در DSM-5 را شامل شده و تشخیص‌های موجود در ویراست جدید را با تشخیص‌های مندرج در سلف آن یعنی DSM-IV-TR مقایسه می‌کند. متخصصان سلامت روان، و از جمله بالینگران، روانشناسان، پرستاران بخش‌های روانپزشکی، استادان، دانشجویان، دستیاران، و مددکاران اجتماعی، همگی «پرسش‌های خودآزمایی DSM-5» را کتابی جامع و بسیار ارزشمند خواهند یافت.