عنوان: همه باید بدانند
مولف: ابراهیم امینی
مترجم/ محقق:****
ناشر: انتشارات بوستان کتاب
سال نشر: ۱۳۸۹
نوبت نشر: بیست و دوم
محل نشر:قم

۲۱۶ صفحه

روح بى‌‏آلایش نوجوان استعداد پذیرش هر اندیشه و عقیده‌اى را دارد. اگر این صفحه پاک را غبار غفلت یا ضلالت بگیرد، رهیافتى جز سقوط در برهوت انحراف و گناه نخواهد داشت. بیان علمى ارزش‌‏هاى اخلاقى و اصول اعتقادى و احکام دین براى این قشر، آنان را بر سبیل هدایت رهنمون مى‌‏کند و زنگارهاى غفلت و جهالت را از روح سبز آنان مى‏‌زداید. کتاب حاضر، به منظور تبیین معارف اسلامى در شش فصل نگارش شده است: خداشناسى، نبوت، امامت، معاد، اخلاق و فروع دین.

نویسنده در پیشگفتار کتاب می‌نویسد: « کتاب حاضر، برای نسل جوان و نوآموزان تعلیمات دینی تهیه و در تألیف آن، نکات زیر مراعات شده است:

۱- مطالب کتاب در عین سادگی، با دلیل و برهان است. در مورد مطالب عقلی، دلیل‌های عقلی اقامه شده، در موضوعات تعبدی و شرعی بر طبق آیات و احادیث نوشته شده، در موارد ضروری به مدرک و پاورقی اشاره شده، ولی برای رعایت اختصار، در بعضی موضوعات از ذکر مدرک خودداری شده است.

۲- در مورد تاریخ تولد و وفات رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه اطهار(علیهم السلام) اختلافاتی وجود دارد، ولی برای رعایت اختصار یکی از اقوال انتخاب شده و از ذکر بقیه اجتناب شده است.

۳- نویسنده تا حد مقدور، سعی نموده مطالب علمی را تنزل دهد و قابل فهم همگانی گرداند.

از استعمال الفاظ اصطلاحی و فلسفی خودداری شده، از ذکر دلیل‌های مفصل و خسته‌کننده اجتناب شده است.

۴- از ذکر مطالب مشکوک و مخدوش و ضعیف و کم فائده خودداری شده.

۵- در این کتاب مطالبی نوشته شده که دانستن آن‌ها بر هر مسلمانی لازم است و دین اسلام را به طور خلاصه معرفی می‌کند. تا ذهن خوانندگان آماده گردد و بتوانند به کتاب‌های مفصل‌تر و رساله‌های عملیه مراجعه نمایند. مخصوصاً در مورد فروع دین، همه آن‌ها ذکر نشده و با کمال اختصار نوشته شده است.

مطالب کتاب، به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شود:

اول: عقاید، یعنی مطالب و اموری که به فکر و عقل انسان مربوط است و براهین عقلی در آن‌ها جاری است و در آن‌ها تقلید جایز نیست.

دوم: اخلاق، یعنی موضوعاتی که مربوط به نفس و عواطف انسان است، خواسته‌ها و امیال نفسانی را کنترل می‌کند و نفس را معتدل می‌سازد و در صراط مستقیم انسانیت قرار می‌دهد.

سوم: فروع دین، یعنی وظایف و دستورهای علمی که مربوط به تن انسان است و باید مورد عمل قرار گیرند.

منبع: سایت معظم له