دوران نوجوانی و بلوغ (۱۸-۱۲ سالگی)، دوران ظهور نیازهای متنوع روانی- اجتماعی است؛ نیازهایی که موجب پیچیده‌تر شدن روابط نوجوان با خود و سایرین می‌شود. در میان نیازهای متنوع این دوره، نیاز به محبت و توجه جنس مقابل، جایگاه ویژه و منحصر به فردی دارد. این نیاز به طور کلی مقارن با بیداری غرایز جنسی و بیداری صفات ثانویه و رشد سریع ابعاد بدنی (۱۶-۱۴ سالگی) آغاز می‌شود و ابتدا به صورت کشش‌های عاطفی (به خصوص در دختران) و سپس به صورت یک نیاز عاطفی – جنسی در برابر جنس مقابل خودنمایی می‌کند. پدید آمدن تمایل به جنس مقابل، تابع قوانین رشد و تکامل بشری بوده، اساس انگیزه تشکیل خانواده و تکامل و بقای نوع انسان نیز مرهون درک چنین نیازی از جانب انسان‌هاست.

مواجهه صحیح والدین و نوجوانان و جوانان با این نیاز نیرومند، در فاصله زمانی بین بلوغ و ازدواج، نقش بسزایی در نهادینه کردن بهداشت روانی– اخلاقی در افراد، خانواده‌ها و نهایتاً جامعه دارد و به عکس بی‌توجهی، سوء تدابیر تربیتی و گاهی نیز موضع‌گیری‌های به اصطلاح روشنفکرانه گروهی از والدین، موجب می‌شود که عده‌ای از دختران و پسران، در تأمین چنین نیازی به بیراهه رفته، تسلیم هیجانات عاطفی خود شوند. این گروه دختران و پسران با ایجاد ارتباط پنهان و آشکار با یکدیگر، به استقبال سرنوشت شومی می‌روند که گاهی حتی سرتاسر فضای زندگی آینده آنها را تحت تأثیرات شوم خود قرار می‌دهد. لغزش دختران از معیارهای اخلاقی، معمول عوامل بی‌شماری است که یکی از مهمترین این عوامل، ناآگاهی بعضی از پدران، از لطایف و وظایف مربوط به شناخت و تأمین نیازهای عاطفی – عقلانی دختران می‌باشد. نتایج برخی از تحقیقات در این زمینه حاکی از آن است که بسیاری از دختران معصومی که در دام روابط غیراخلاقی گرفتار آمده‌اند، همواره روابط سرد و معیوبی با پدران خود داشته و نه تنها توجه محبتی از جانب آنان دریافت نکرده‌اند که به اشکال مختلف، مورد تحقیر و سرزنش، تنبیه و سخت‌گیری‌های افراطی یا تبعیض و بی‌تفاوتی‌ آنها واقع شده‌اند. برای درمان یا پیشگیری از بروز پیامدهای ناگوار در زندگی دختران و خانواده‌ها، توصیه‌هایی هر چند اجمالی در ذیل ارائه می‌شود که امید است والدین به خصوص پدران زحمتکش با توجه و عمل به آنها گام‌های مؤثری در تربیت صحیح دختران که مادران و آینده‌سازان جامعه‌اند، بردارند.

با شناخت و تأمین نیازهای عاطفی دختران خود را به دنیای آنها نزدیک کنیم

نوجوانان و والدین، متعلق به دو نسل جداگانه‌اند با الگوهای متفاوت که این تفاوت الگوها باعث می‌شود گاهی فرزندان و والدین، در مقابل هم قرار بگیرند. پدران باید نیازهای متنوع دختران را بشناسند، چون عدم توجه و تأمین آنها از جانب والدین به خصوص پدران، می‌تواند به طور بالقوه احتمال گرایش دختران به ایجاد ارتباط با جنس مقابل را افزایش دهد. این نیازها عبارتند از:

۱- نیاز به معاشرت و رفاقت با پدری شاداب و آراسته از نظر ویژگی‌های ظاهری

۲- نیاز به حمایت‌های بدون قید و شرط عاطفی، مالی و غیره در مواقع لزوم

۳- نیاز به بیان آزادانه افکار و عقاید و احساسات و تجربیات در زمینه‌های مختلف برای اطمینان از صحت‌ آنها

۴- نیاز به خلوت صمیمانه با والدین برای اعتراف به خطاها

۵- نیاز به عذرپذیری بزرگوارانه و رازداری والدین و همچنین نیاز به قاطعیت حساب شده آنها در مواقع مورد لزوم

۶- نیاز به توجه در ایامی همچون روز تولد، روز نوجوان، دانش‌آموز و روز دختر و زن

۷- نیاز به اعتماد و اطمینان والدین در همه زمینه‌ها

۸- نیاز به کسب اطلاعات لازم در شناخت ترفندها و انگیزه‌های پسران مغرض و یادگیری واکنش‌های دفاعی اجتماعی در مواجهه ناخواسته با آنها در جریان رفت و آمدهای روزمره، تثبیت ماندگاری نوجوانان و به خصوص دختران در بعد عاطفی، زمینه‌ساز بروز بسیاری از بیماری‌های روانی و پیدایش خصوصیات و رفتارهای غیراخلاقی و گرایش‌های شدید عاطفی به جنس مقابل، گاه از چنین تثبیت و تمرکزی بر عواطف سرچشمه می‌گیرد. از جمله اقداماتی که می‌توانند در رشد متعادل عقلانی – عاطفی دختران مؤثر باشند به طور خلاصه عبارتند از:

۱- تشویق دختران به عضویت در گروه‌های موجه و رسمی علمی، مذهبی، سیاسی، ورزشی، تحصیلی و …

۲- ترغیب دختران به پذیرش مسؤولیت در خانواده و پیروی از اصول و روش‌های عقلانی در جریان زندگی و انجام این مسئولیت‌ها

۳- شرکت‌ دادن آنها در تصمیم‌گیری‌های خانوادگی و مشورت با آنها

۴- ارائه استقلال و آزادی‌های مشروع در تصمیم‌گیری‌های مربوط به خود

۵- پرهیز از تحقیر و سرزنش و انتقادهای غیرسازنده

به تقویت همه جانبه عواطف دختران بپردازیم

دوران بلوغ و نوجوانی، دوران شکفتگی عواطف و احساسات است و به غیر از تمایل به جنس مخالف، تمایلات عاطفی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند حوزه اندیشه و رفتار دختران را سخت تحت تأثیر خود قرار دهند. تمایلاتی همچون نوع دوستی، ایثار و فداکاری، تمایلات و گرایش‌های هنری در زمینه‌های مختلف، گرایش‌های مذهبی و نیاز به نجوا و نیایش، علاقه‌مندی به شهر و محیط زندگی و … .

دختران خود را به شرکت در گفتگوهای عادی و روزمره تشویق کنیم

گاهی مشاهده می‌شود که برخی از دختران و پسران در جریان گفت‌وگوهای معمولی و روزمره با جنس مخالف، دچار اضطراب شده، علایمی همچون تپش قلب، لرزش دست‌ها، خشکی لب‌ها و دهان و تغییر رنگ چهره از خود نشان می‌دهند. در این دوره والدین می‌بایست نوجوان خود را تشویق کنند که در جریان زندگی روزمره با جنس مقابل خود مواجه شده برای انجام امور جاری خود با آنها گفت‌وگو کنند. به خصوص گفت‌وگوی دختران و پسران در جمع خانواده‌ها درباره مسائلی چون مسائل خانوادگی، تحصیلی، شغلی و … . نوجوانان اینگونه درمی‌یابند که جنس مقابل آنها یک موجود عادی است.

در خاتمه توضیح این نکته لازم است که والدین می‌توانند با ایجاد تغییرات اندکی در برخی از مصادیق این توصیه‌ها، از آنها در تربیت پسران نوجوان خود بهره‌برداری کنند.

منبع: پایگاه راسخون