عنوان: نقش ترس در روابط انسانی(روان‌شناسی جسارت ورزی)
مولف: دکتر محمدرضا افضل‌نیا
مترجم/ محقق: ****
ناشر: انتشارات آژنگ
سال نشر: ۱۳۹۱
نوبت نشر: دوم
محل نشر:تهران

۲۴۷ صفحه

در کتاب نقش ترس در روابط انسانی، سعی شده با تشریح حقوق اولیه یکسان برای همه، روانشناسی قاطع بودن و جرات داشتن در تنظیم روابط فردی توضیح داده شود. این کتاب به آموزش قاطعیت و جرات‌ورزی در کلیه زمینه‌هایی که در سلامت روان افراد تاثیری مثبت خواهد گذاشت، می‌پردازد.

ترس یکی از پدیده‌های است که نقش بسیار تعیین کننده‌ای در تکامل انسان ابتدایی داشته است. همچنین در شکل‌گیری و توضیح شخصیت انسان و روابط اجتماعی وی ترس جز یکی از فاکتورهای اساسی‌ای محسوب می‌شود که درست سنجیدن نقش آن در روانشناسی و روانکاوی و همچنین در جامعه شناسی بسیار اهمیت می‌باشد.

زندگی بسیاری از انسانها، توام با ترس است و این در حالی است که شاید اغلب آنها بر علت و حتی وجود ترس‌های خویش ناآگاهند و عدم خشنودی خویش را از زندگی و رفتارهای ناشی از ترس خود را جز شخصیت خود دانسته و می‌پندارند که شخصیت آنها این چینین شکل گرفته و این شخصیت منحصر به فرد آنها و غیر قابل تغییر است و بدین معنی آنها اجازه بازشناسی خویش را از دست داده اند.

در کتاب حاضر سعی شده با تشریح حقوق اولیه یکسان برای همه، روان شناسی قاطع بودن و جرات داشتن در تنظیم روابط فردی توضیح داده شود. این کتاب به آموزش قاطعیت و جرات ورزی در کلیه زمینه‌هایی که در سلامت روان افراد تاثیری مثبت خواهد گذاشت، می‌پردازد.
نویسنده این کتاب در پیش گفتار اذعان می‌دارد: «بهتر آن نیست که در گیرودار زندگی فرصت انتخاب بهتر و بیشتری نسبت به آنچه در گذشته از ما دریغ شده است، به دست آوریم. بدیهی است که داشتن انتخاب‌هایی این چنین جز از طریق آگاهی و رشد دادن به افق شناخت خود از زمان حالی که در آن به سر می‌بریم، میسر نخواهد شد.

نویسنده این کتاب در پیش گفتار اذعان می‌دارد: «بهتر آن نیست که در گیرودار زندگی فرصت انتخاب بهتر و بیشتری نسبت به آنچه در گذشته از ما دریغ شده است، به دست آوریم. بدیهی است که داشتن انتخاب‌هایی این چنین جز از طریق آگاهی و رشد دادن به افق شناخت خود از زمان حالی که در آن به سر می‌بریم، میسر نخواهد شد… به یاد داشته باشیم آنهایی که بیش تر در گذشته زندگی می‌کنند، کمتر مسئولیت رفتار کنونی خود را به عهده می‌گیرند و بیش تر در جست وجوی مقصرهایی چند، به جای زندگی واقعی، کارتونی تخیلی از واقعیات را برای خود می‌سازند که بیشتر شبیه سازی شده است تا واقعیت زندگی… آرمان گراهای ناکام بیش تر در زمره چنین افرادی هستند».

در فصول شش‌گانه کتاب نخست به تشریح مبانی ارتباط انسانی که قاطعیت داشتن بخشی از مهارت‌های آن است، پرداخته شده، سپس عواقب تداوم روند جاری و ماندگار شدن در وضعیت انفعالی توضیح داده شده است. در فصل دوم حالات روحی ـ روانی استرس‌های ناشی از اضطراب مطرح می‌شود و ارتباط انسانی سالم و طبیعی مورد تحلیل قرار می‌گیرد. فصل سوم به تشریح عوامل مهم انفعالی افراد در ارتباطات انسانی اختصاص دارد. در فصل بعدی خودباوری به بحث گذارده می‌شود و به دنبال آن به تشریح علائم کم‌باوری پرداخته می‌شود. در فصل پنجم علل رفتار انسان در موقعیت‌های مختلف و نقش عادات و آموخته‌های پیشین در رفتار بررسی می‌شود و در نهایت در فصل آخر روش‌های مختلف برای آموختن جرات‌ورزی، مصون‌سازی و قاطعیت داشتن مطرح می‌شود.

منبع: بخش کتاب و کتابخوانی تبیان؛ فرآوری: رویا فهیم

منابع: روزنامه اطلاعات، آی کتاب، بوک سایت