معرّفى اجمالى

مهدويت (پرسش‌ها و پاسخ‌ها) اثر واحد پرسش و پاسخ موسسه آينده روشن(پژوهشكده مهدويت) مى‌باشد.

اثر، مجموعه‌اى از پرسش‌ها و پاسخ‌ها درباره شخصيت، حكومت و نشانه‌هاى ظهور و آخرالزّمان است.

از آنجائى كه براى موسسه فوق سوالات بسيارى درباره انديشه و نظريه مهدويت رسيده بود و اكثر سوالات حول مسائل معينى دور مى‌زد، اين موسسه تصميم گرفت تا پرسش‌ها و پاسخ‌ها را گردهم آورده، موضوع‌بندى و به صورت كتاب در اختيار عموم علاقمندان امام عصر(عج) قرار دهد. و اثر حاضر اوّلين محصول اين واحد مى‌باشد.

ساختار كتاب:

بى‌شك شناخت امام در تاريخ فرهنگ اسلامى جايگاه بسيار والايى دارد و البته شناخت امام زمان(عج) در عصر غيبت از اهميت و ارزش بسيار بالاترى برخوردار مى‌باشد و يكى از شيوه‌هاى معرفت و شناخت، پرسشگرى مى‌باشد، زيرا وسيله‌اى براى رسيدن به آگاهى و باور است.

پرسش و مراجعه به عالمان و آگاهان، توصيه الهى و روش پيامبر و معصومان(ع) بوده است. به همين جهت بايد بسترى مناسب و مطمئن در جامعه فراهم شود، تا دوستداران و شيعيان بتوانند سريع و آسان مطالب خود را مطرح و پاسخ‌هاى دقيق، كامل و مستدل دريافت نمايند. اين اثر موسسه، توانسته است با يك ساماندهى مناسب و منظم پرسش‌ها را دسته‌بندى و پاسخ‌هاى لازم را در هر مورد ارائه دهد. در اين مجموعه پژوهندگان مهدويت پاسخ‌ها را تا حدامكان كارشناسى نموده و به روايات و مدارك و منابع، مستندسازى نموده‌اند. پاسخ‌ها از روانى و روشن بودن نسبى خوبى برخوردار هستند. از ويژگى‌هاى ديگر پاسخ‌ها اين است كه محققين متعدد جواب‌ها را گفته‌اند و هر پاسخ گوياى زاويه و جهتى خاص است و قلمى متفاوت دارد.

گزارش محتوا:

پاسخ و پرسش‌هايى در مفهوم مهدويت، تاثير و بازتاب آن، امام مهدى در آخرالزمان از منظر اديان، شناخت و دلايل اثبات وجود امام مهدى(عج)، غيبت و فوايد غيبت، سفيران خاص امام، نايبان عام و بحث ولايت فقيه، انتظار، وظايف فردى و اجتماعى منتظران، وظايف حكومتى منتظران، آثار انتظار، دعا و شرايط آن براى فرج امام زمان(عج)، اماكن مقدس منسوب به امام عصر(عج)، ملاقات و تشرف به محضر حضرت حجّت و شرايط آن، ظهور، شرايط و نشانه‌هاى ظهور، حكومت امام زمان و سيره ايشان و جهان بعد از امام عصر(عج) و سوالاتى ديگر از اين قبيل مى‌باشد. در انتها 40 كتاب عمومى و تخصصى درباره آن حضرت و سايتهايى به زبان فارسى، عربى و انگليسى معرفى شده است.

گزارش وضعيت:

در پاروقى‌ها آدرس آيات، روايات، اشخاص كه در متن نقل شده، آمده است. فهرست مطالب در آغاز اثر درج شده است.

منابع

پايگاه اطلاع رسانى سراسرى اسلامى(پارسا)، 1388، امام مهدى(عج) در آينه قلم، قم، موسسه اطلاع رسانى مرجع

اثر حاضر