آماده کردن یک اتاق براى کودک نورسیده، همیشه بخشى از لذت بچه‌دارشدن و توسعه یک خانواده است و تولد نوزاد، همواره واقعه‌اى است که دیگر اعضاى خانواده چند ماه در انتظار آن بوده‌اند. والدین اغلب با عشق و علاقه فراوان، اتاق اولین نوزاد خود را آماده مى‌کنند و وسایل لازم براى آسایش و راحتى او را تدارک مى‌بینند. اما در حقیقت نوزادان براى آسایش و زندگى راحت به وسایل و ابزار متعدد و بى‌شمارى نیاز ندارند و اغلب نیازهاى واقعى آنها به چند وسیله ابتدایى محدود مى‌شود.

در تهیه و تدارک اتاق نوزاد، یکى از مهمترین نکاتى را که باید همواره به خاطر داشته باشیم، رشد و تغییر بسیار سریع نوزادان و نیازهایشان است. از این رو هنگام برنامه‌ریزى براى دکوراسیون اتاق کودک، از رنگ آمیزى و پوشش دیوارها و کف اتاق گرفته تا خرید وسایلى مانند تخت و کمد و از این قبیل چیزها، باید این واقعیت را در نظر داشته باشیم که اغلب وسایل نوزادان، پیش از آنکه فرسوده شوند، بى‌استفاده مى‌شوند و نوزاد به دلیل رشد سریع و تغییرات محسوس در زمانى کمتر از یک سال، قادر به استفاده از بسیارى از وسایل اولیه‌اش نخواهد بود. بنابراین در انتخاب وسایل و رنگ‌آمیزى اتاق نوزاد، این سرعت را به خاطر داشته باشید و از رنگ‌هایى بهره بگیرید که براى چند سال اولیه زندگى کودک مناسب باشند.

همچنین وسایلى چون تخت و کمد را به گونه‌اى انتخاب کنید که در چند سال آتى نیز قابل استفاده باشند. بسیارى از تختخواب‌هایى که براى نوزادان ساخته مى‌شوند، قابل تغییر بوده و به راحتى به طول تختخواب اضافه مى‌شود یا نرده‌هاى کنار تخت در این تختخواب ها امکان جدا شدن داشته و مى‌توان به راحتى آنها را کنار گذاشت. به این ترتیب تخت جوابگوى نیاز کودک تا سنین ۸-۶ سالگى خواهد بود و والدین مجبور به صرف هزینه مجدد براى تغییر تخت پس از ۳ سال اول زندگى نیستند و یا کشوهایى که از سطح رویشان مى‌توان به عنوان جاى تعویض لباس و پوشک نوزاد استفاده کرد در همه سنین به عنوان کشوهایى که لوازم گوناگون کودک را در خود جاى مى‌دهند قابل استفاده هستند.

هنگام برنامه‌ریزى براى اتاق نوزاد، به سیستم گرمایى و نورپردازى اتاق نیز توجه داشته باشید. دماى اتاق نوزاد باید همواره بین ۱۹ تا ۲۲ درجه سانتیگراد باشد. از این رو با توجه به امکانات منزل، باید راهى ایمن براى تامین این دما در اتاق کودک در نظر گرفته شود.

نور مستقیم و درخشان، براى نوزادان مناسب نیست. به همین دلیل براى تلطیف نور خورشید در روز، از پرده‌هاى نازکى که نور را از خود عبور داده اما از تندى آن مى‌کاهند براى پنجره‌هاى اتاق نوزاد استفاده کنید و در شب، براى تأمین نور اتاق، از چراغ‌هایى که نور را به سقف مى‌تابانند براى ایجاد نور غیرمستقیم و کافى بهره بگیرید. نور اتاق کودک در طول شب نیز از اهمیت ویژه‌اى برخوردار است چرا که نوزادان اغلب در طول شب نیاز به تغذیه دارند و اتاق نوزاد باید در شب از میزانى از نور بهره‌مند باشد تا ضمن آنکه مادر را به انجام امور معمولى چون تغذیه کودک و یا تعویض پوشک او قادر مى‌سازد، موجب بیدارى کامل و هوشیار شدن نوزاد نیز نشود. استفاده از کلیدهاى تایمردار که مقدار نور را تنظیم مى‌کنند یکى از بهترین راه‌هاى پاسخگویى بر این نیاز است؛ در غیر این صورت مى‌توان از چراغ خواب‌هاى کوچک نیز براى تأمین این مقدار نور سود برد.

براى پنجره‌هاى اتاق نوزاد، بهتر است علاوه بر پرده اتاق یک آسترى ضخیم نیز در نظر بگیرید تا در مواقع لزوم بتوانید اتاق را در طول روز نیز تاریک کنید.

اگرچه اولین انتخابى که براى پوشش کف اتاق نوزاد به نظر مى‌رسد یک پوشش نرم و راحت است اما باید این امر را نیز در نظر داشته باشیم که ظرف چند ماه، نوزاد ما تبدیل به کودک نوپایى مى‌شود که انواع مایعات و نوشیدنى‌ها و مواد غذایى گوناگون را به دست گرفته و بر روى زمین اتاق خواهد ریخت. بنابراین پوشش کف اتاق را از نوعى در نظر بگیرید که ضمن نرمى و لطافت به راحتى تمیز شود.

نوزاد علاوه بر تختخواب اصلى، اغلب به یک تخت چرخدار متحرک و کوچک و یا یک گهواره نیز نیاز دارد که در ماه‌هاى اولیه تولد، در کنار تخت مادر قرار گرفته و این امکان را به مادر بدهد تا براى رسیدگى و مراقبت از نوزاد در طول شب مجبور به طى مسافت میان اتاق‌ها نباشد. پس از چند ماه اول، زمانى که دفعات بیدار شدن نوزاد در شب کاهش مى‌یابد و مادر نیز توان از دست رفته را باز مى‌یابد مى‌توان نوزاد را به اتاق مخصوص و تختخواب اصلى اش انتقال داد.

چنانچه اتاق کودک جاى کافى داشته باشد، یک مبل یا صندلى راحت براى مادر در اتاق نوزاد در نظر بگیرید تا مادر جاى راحتى براى نشستن هنگام شیردهى و مراقبت از نوزاد داشته باشد.

ضمن طراحى و برنامه‌ریزى براى دکوراسیون اتاق کودکان، علاوه بر امورى که ذکر شد، توجه به ایمنى نیز نباید فراموش شود. همواره باید به وسایلى که در دسترس نوزاد و یا کودک نوپا قرار دارند از قبیل آنچه از درون تخت براى کودک قابل دسترسى است، دقت و توجه داشت. همچنین سطح کف اتاق نباید از مواد لیز و لغزنده باشد و پریزهاى برق که در ارتفاع کم نصب شده‌اند، باید با استفاده از وسایل مخصوص موقتاً مسدود شوند.

منبع: روزنامه مردم سالارى