ماشا اليليكينا

«ماشا اليليكينا» نام مشهوري در روسيه و مناطق روسي زبان است. او حدود 2 سال پيش به عنوان يك هنرپيشه جذاب و يك مدل زيبا مطرح بود و شهرت و محبوبيتش با اوج گرفتن “گروه رقص و موسيقي فابريك” در روسيه، به بالاترين حد رسيد.

اما ماشا همانقدر كه بسرعت در آسمان شهرت و محبوبيت طلوع كرد خيلي زود نيز از صحنه ناپديد شد. اين امر نه به دليل افول ستاره ي بخت وي بود و نه به علت از دست دادن “زيبايي چهره” يا “سحر صدا” ؛ بلكه به اين دليل بود كه:«ماشا مسلمان شد و لباس عفت و ايمان را بر درخشش هاي كاذب دنيوي ترجيح داد».

تفاوت بزرگ او با بسياري از هنرمندان و خوانندگان ديگري كه اسلام و حجاب را برگزيده اند در اين است كه وي در اوج شهرت، زيبايي و طراوت، و در زماني كه تازه پيشنهادهاي اغواكننده به سويش ره سپار شده بود حجاب و عفاف را انتخاب كرد.

ماشا اليليكينا، ستاره سابق سينما، رقص و موسيقي، اينك حجابي اسلامي در بر دارد و به تدريس در مدارس مشغول است. وي مي گويد از جلوه هاي كاذب سابق متنفر است و اكنون احساس خوشبختي مي كند.آنچه در پي مي آيد مصاحبه سايت روسي Islsm.ru با اين هنرمند مسلمان شده است كه همكاران نسخه روسي سايت ابنا، آن را به فارسي ترجمه كرده اند. خواندن اين مصاحبه را به همه خوانندگان توصيه مي كنيم مخصوصاً به دختران مسلماني كه گاه با وسوسه هاي مختلف و تحت تأثير زرق و برق هاي ظاهري تمدن غرب، قدر گوهر وجود خود و نيز قيمت ارزشهايي نظير حجاب را نمي دانند:چطور شد كه تمام موفقيت ها و درخشش هاي خود روي صحنه را زير پا گذاشتي و به اسلام گرويدي؟

ماشا: من به لطف خداوند به سوي او گام برداشتم. اين اراده خدا بود.

در زماني كه يك خواننده بودي آيا فكر مي كردي كه روزي اسلام بياوري، روزه بگيري و به حج بروي؟

ماشا: نه ؛ حتي به ذهنم خطور هم نمي كرد كه روزي به حج بروم و از بهترين و گواراترين آب ـ يعني آب زمزم ـ بنوشم.

آيا راهي كه براي مسلمان شدن طي كردي، مسيري طولاني بود؟

ماشا: من دو سال است كه مسلمان شده ام. يك روز مطلع شدم كه يكي از نزديك ترين دوستانم بر اثر يك حادثه در شهري ديگر به حالت كما رفته است. من نمي دانستم كه چطور مي توانم به او كمك كنم. آن روز براي اولين بار نماز خواندم و دست به دعا برداشتم و از خداي بزرگ كمك خواستم.

روز بعد همان دوستم با من تماس گرفت و گفت: «در آن حالات بيهوشي من تو را مي ديدم و تو خيلي زياد به من كمك كردي!» ، من در آن لحظه بسيار گريستم ؛ زيرا براي اولين بار در زندگي ام بود كه چيزي از خدا مي خواستم.

در حال حاضر به چه كاري مشغولي؟

ماشا: من پنج زبان اروپايي بلد هستم و در حال حاضر در مدرسه و دانشگاه تدريس مي كنم. ضمناً برخي از نت هاي مجاز شرعي را نيز مي نويسم.

آيا موسيقي هم گوش مي دهي؟

ماشا: بله ؛ كارهاي “گروه ريحان”، “گروه سامي يوسف” و “گروه كت استيونس” ( كه پس از اسلام آوردن نام خود را “يوسف اسلام” گذاشت) را گوش مي كنم.

آيا چيزي از قرآن هم آموخته اي؟ آيا آمادگي داري كه زبان عربي را هم به آن پنج زبان اروپايي اضافه كني؟

ماشا: در ابتدا فكر مي كردم كه آموختن زبان عربي مشكل باشد ؛ اما آن را شروع كرده ام و خيلي هم آن را دوست دارم و فكر مي كنم كليدي براي فهم دانش برتر باشد.

چرا گرايش به اسلام نسبت به اديان ديگر بيشتر است؟ و چرا بيشتر كساني كه به اسلام مي گروند از بين اهالي هنر و فعالان در كنسرت و موسيقي هستند؟

ماشا: اسلام نسبت به اديان ديگر، محكم ترين اساس را دارد. تمام قواعد اسلام در زندگي كاربرد دارند. راه اسلام سعادت بخش است.

از اينكه مسلمان شده اي چه احساي داري؟

ماشا: احساس خوشبختي. امروز من اين فرصت را دارم كه مقايسه كنم قبلاً چه بودم و حالا چه هستم. من اكنون با حيات واقعي آشنا شده ام، پس خوشبختم.

و چه تفاوتي با قبل داري؟

ماشا: ايمان به خدا زندگي مرا متحول كرد. ميل به عبادت خداوند در فطرت و وجود همه انسان ها نهاده شده است. من اطمينان دارم كه خداوند به ما تفكر و تعقل نداده است تا بياييم، زندگي كنيم، بخوريم، بخوابيم و بميريم. خدا به ما فرصت زندگي كردن داده است تا به او برسيم.

آيا گاهي به موفقيت ها و درآمد سابق خود فكر نمي كني؟ حسرت آن دوران را نمي خوري؟!

ماشا: آن جلوه ها، پس از مسلمان شدن، برايم بي ارزش و منفور هستند.

از اينكه آشكارا خود را مسلمان معرفي مي كني هراس نداري؟

ماشا: نه نمي ترسم. برعكس، تكليف و وظيفه خود مي دانم كه ديگران را از راه گمراهي باز دارم و به عنوان الگويي براي آنها باشم.

از اينكه عكس هاي سابقت در اينترنت هست ناراحت نيستي؟

ماشا: من خودم دوست ندارم به اين عكس ها نگاه كنم. اما اشكال ندارد كه مردم آنها را ببينند تا برايشان عبرت شود و بدانند كه انسان مي تواند تولد ديگري داشته باشد و از نو به دنيا بيايد. انسان مي تواند توبه كند و با انجام كارهاي خوب، تمام سياهي هاي گذشته اش را پاك كند، ان شاء الله.

اينك چه چيزي از “اسلام” مي تواني به ديگران بگويي؟

ماشا: اسلام مي گويد: «اگر نمي تواني راجع به خدا بيانديشي حداقل سعي كن از قيد خودت رهايي يابي و پليدي هاي نفست را مهار كني؛ رذايلي مانند خودپسندي، تكبر، حسد، ظلم، دروغ، خودستايي و خودنمايي». اگر كسي مي خواهد به سوي اسلام گام بردارد فقط بايد انديشه كند و از فطرت خود مدد بگيرد.

چه پيامي براي مسلمانان داري؟

ماشا: آرزو مي كنم كه كارهاي نيك و عبادات برادران و خواهران ديني من مورد قبول خداوند متعال قرار بگيرد و رحمت خدا بر خانه هاي آنان ببارد.

و براي غير مسلمانان؟

ماشا: اميدوارم كساني كه هنوز به دين اسلام مشرف نشده اند لحظه اي به خود بيايند و فارغ از انبوه اطلاعات پوچ و بيهوده اي كه چشم و گوش مردم اين عصر را فرا گرفته است كمي انديشه كنند.

منبع : خبرگزاري ابنا