برای نشان دادن محبت به کودکان، چندین راه وجود دارد. مسلما شیوه انتخابی ما، بستگی به مرحله رشد کودکمان دارد. محبت ما نسبت به نوزاد، از راه‌های بسیار مستقیم و فیزیکی ابراز می‌شود؛ مثل غذا خوردن، بغل کردن، نوازش کردن حرف زدن و بازی با آنها.

در بچه‌های نوپا، علاوه بر موارد فوق، باید بر صحبت کردن با آنها، تشویق به یادگیری مهارت‌هایی مثل راه رفتن، غذا خوردن و لباس پوشیدن تاکید کرد. شروع سن مدرسه، مرحله مهمی از مراحل رشد کودک است. در این مرحله می‌توان برای محبت کردن به او، به کارهایی که در مدرسه انجام می‌دهد توجه کرد و نشان داد که از خواسته‌های او حمایت می‌شود و برای آنها ارزش قائل هستیم. نباید محبت خود را تنها با بغل کردن، ادای کلمات و الفاظ خوب و رسیدگی به نیازهای فوری و جسمانی کودکان به آنها نشان داد. بلکه محبت واقعی در کمک به آنها برای بیشتر مستقل شدن و انجام کارهای شخصی می‌باشد.

نوجوانان

یکی از راه‌های نشان دادن محبت به نوجوانان، این است که هنگام تصمیم‌گیری‌هایشان مسئولیت بیشتری به آنها بدهیم. با چنین کاری، نشان می‌دهیم که برای رشد شخصیت آنان ارزش قائلیم.

در عمل می‌توانید به نوجوانان بیاموزید، تصمیم‌هایی اساسی و مسئولانه بگیرند، مسائل را سبک و سنگین کنند و نتایج کار را همواره مدنظر قرار دهند. اگر شنونده خوبی برای درددل‌های نوجوانان خود باشید، در واقع به نوعی به او محبت کرده و نشان دهید که دوستش دارید.

نوجوان اگرچه در این سن، وقت زیادی از والدین خود نمی‌گیرد و یا بسیار مستقل‌تر از زمان کودکی خود است ولی دوست دارد نگران او باشید و برایش ارزش قائل شوید اگر برایش کمتر از حد انتظار ارزش قائل شوید، فکر می‌کند توجه و مراقبتان نسبت به او کم شده و این مسئله نه تنها آسیب شدیدی به او می‌زند بلکه احتمالا منجر به اختلالات رفتاری او می‌شود.

برقراری توازن بین فقدان مداخله زیاد در زندگی شخصی نوجوانان و از سوی دیگر ایجاد محدودیت در بعضی از شرایط، نیاز به صبر و شکیبایی و خودداری فراوانی دارد و کاری است بس مهم که والدین باید در انجام آن سعی کنند.

دوستت دارم

حتما به کودکانتان بگویید که دوستشان دارید و بگویید که بچه‌های بسیار خوبی هستند و اگر بهترین بچه‌های محل نباشند، مهمترین بچه‌های روی کره زمین که هستند!

محبت ما به فرزندانمان باید بی‌قید و شرط باشد. یعنی محبتی که هیچ شرطی برای ابراز آن تعیین نشده و بی‌دریغ نثار بچه‌ها شود. از محبت به عنوان راهی برای کنترل فرزندانمان استفاده نکنیم و به آنها بارها اطمینان دهید که گرچه گاهی از دست آنها عصبی می‌شوید یا تنبیه‌شان می‌کنیم ولی فقط همان رفتار یا کار او شما را ناراحت کرده و عصبانیت شما به این معنی نیست که دیگر او را دوست ندارید.

به کودک خود احترام بگذارید

یکی از اجزای محبت واقعی، احترام گذاشتن است اگر واقعا کودکان خود را دوست بداریم و بخواهیم از آنها به خوبی مراقبت کنیم. احترام گذاشتن به آنها می‌تواند نقش موثر را در این زمینه ایفا کند.