قمصر

مردم شهر قمصر در اين ماه آداب و مراسم خاص دارند و دركنار آن شايستگي و برازندگي خود را مديون سه ماه پرخير و بركت مي دانند، اول همزمان با ولادت اميرالمؤمنين حضرت علي(ع) در 13 ماه رجب حرم و بارگاه آن حضرت با گلاب ناب اين شهر عطرآگين و غبارروبي، دوم همزمان با حلول ماه شعبان مقدس ترين نقطه روي زمين «خانه خدا» با گلاب ناب اين شهر شستشو و در زادروز ولادت باسعادت امام حسين(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) و امام زين العابدين(ع) عتبات عاليات و بارگاه منور آن امامان معصوم با گلاب ناب اين شهر عطرآگين مي شود.
سوم در آستانه ماه مبارك رمضان تمامي مساجد و اماكن مذهبي ايران با گلاب ناب اين شهر غبارروبي و عطرافشاني مي شود.
مردم قمصر آداب و مراسم خاصي براي ماه مبارك رمضان دارند. غبار روبي مسجد در شهر قمصر چند روز مانده به ماه مبارك رمضان متولي يا خادم هر مسجد بر فراز گلدسته آن مي رود و با صداي بلند از زنان و دختران دعوت مي كند براي نظافت خانه خدا بشتابند.
به دنبال آن بسياري از بانوان و دختران داوطلب به مسجد مي آيند و دسته جمعي به آب و جاروي مسجد و شستن فرش و زيلو و ظرف ها و آماده سازي وسايل پذيرايي از نمازگزاران و مهمانان ماه رمضان مي پردازند.
پس از غبارروبي، محراب مسجد توسط پيش نمازمسجد يا يكي از سادات با سلام و صلوات با گلاب ناب قمصر شستشو و معطر مي شود و بدين ترتيب مردم به استقبال ماه مبارك رمضان مي روند.
رؤيت هلال در شب اول ماه رمضان در شهر قمصر هم منحصر به فرد است، مردم در اين شب به همراه يك قرآن، يك آيينه و يك سيني كه داخل آن ظرف آب با كمي سبزي و گلاب پاشي پر از گلاب است رو به قبله مي نشينند و سعي مي كنند ماه را در آيينه ببينند.
سوره ياسين     به محض ديدن ماه شخص با سوادي با صداي رسا «سوره ياسين» را قرائت مي كند و ديگران آهسته با او اين سوره را مي خوانند. بعد يك حمد و سه «قل هوالله» قرائت مي كنند و چند صلوات مي فرستند و بر روي خود و خانواده گلاب مي پاشند و سرانجام جرعه اي از آب و سبزي را مي نوشند و عقيده دارند خوردن آن آب و سبزي به آنها نيروي قناعت مي دهد و باعث مي شود بدون ناراحتي و سختي در ماه مبارك رمضان روزه بگيرند. پس از اين اعمال يك نفر طبل مي زند تا اگر كساني موفق به ديدن ماه نشده اند مطلع شوند. ناگفته نماند، پس از رؤيت هلال چشمانشان را مي بندند و سپس بر قرآن مجيد، انگشتر عقيق، آب، سبزه يا بر روي سادات مي گشايند و صلوات مي فرستند تا ماه رمضان را به ميمنت آغاز كنند و تا پايان ماه از عهده اجراي فرامين حق برآيند.
تشخيص سحر     يكي از روش هاي تشخيص سحر در ماه رمضان در منطقه كاشان، بانگ خروس است، خروس شب هنگام سه بار مي خواند، بار اول نيمه شب، بار دوم ساعتي بعد از نيمه شب و بار سوم هنگام سحر، مردم كاشان داشتن خروس بويژه خروسي سفيد را خوش يمن مي دانند و اعتقاد دارند خروس سفيد نمادي از خروس عرش الهي است و سبب خير و بركت است.
مردم قمصر در رسمي ديگر با خواندن سوره هاي ياسين و طه، نيت مي كنند سحر از خواب بيدار شوند، همچنين معتقدند اگر هنگام خواب چند مرتبه دستشان را بر متكا (بالش) بزنند و بگويند: «دين هفتاد آسيابان به گردنت اگر سحر مرا بيدار نكني» حضور ذهن مي يابند و سحر از خواب بيدار مي شوند.
پيراهن مراد     در شب بيست و هفتم ماه رمضان كه برابر با قصاص ابن ملجم مرادي، قاتل حضرت علي(ع) است آداب و رسوم خاصي در منطقه كاشان وجود دارد از جمله در قمصر در اين شب براي كسي كه بيمار است و اميدي به بهبودش نيست پيراهن مراد مي دوزند.
زني از بستگان بيمار پارچه اي مي خرد و از چند زن خياط دعوت مي كند شب بيست و هفتم به مسجد بيايند بعد از نماز عشا هنگام خواندن دعا پارچه را ببرند و پيراهن مورد نظر را مي دوزند و هنگام دوختن مرتب صلوات مي فرستند.
بعد از دوختن پيراهن از روحاني مي خواهند روضه حضرت ابوالفضل(ع) بخواند و بيمار را دعا كند آن گاه همه رو به قبله مي نشيند و دعاي «امن يجيب…» مي خوانند و صاحب نذر مقداري خرما بين جمعيت تقسيم مي كند، بعد آخوند با عده اي از مؤمنان به ديدن بيمار مي روند و هنگام عيادت براي او دعا مي خوانند و پيراهن را به تن او مي پوشانند و عقيده دارند خداوند بيمار را شفا خواهد داد.
عيدفطر     مراسم عيدفطر نيز در منطقه كاشان باشكوه هرچه تمام تر برگزار مي شود در كنار آداب اين عيد مثل نماز زيارت اهل قبول، فطريه و… كارهاي خوب و پسنديده ديگري هم در گذشته در اين منطقه انجام مي گرفته است.