وظایف زن در مقابل شوهر(۱)

در مقالات قبلی شوهرانی که قابل ستایش‌اند و مردانی که در محشر رسوا می شوند و نیز در باره ی وظایف شوهر نسبت به زن صحبت کردیم که البته بحث ناتمام مانده و بخشی از وظایف عنوان نشد. اما این بار برای این که آقایان گمان نکنند ما یک طرفه به قاضی می رویم، بخشی از وظایف زنان نسبت به شوهرانشان را بیان کرده‌ایم.

۱- اطاعت از شوهر

اطاعت از شوهر و خودداری از نافرمانی او، از وظایف اولیه زن است. شک نیست که غرض از اطاعت زن، فرمانبرداری او از شوهر است در اموری که مخالف احکام الهی نباشد و هر آنگاه که چنین فرمان و دستوری رسد، وظیفه، تخلّف و یا به صورت فرار از آن است. زیرا در همه حال حکم خداوند متعال، بر حکم بشر مقدم است.

پیامبر اکرم (صلی ‏الله علیه‏ و آله و سلم) می‏‌‌فرمایند:

«اگر سجده کردن برای غیرخدا جایز بود، دستور می‏‌‌دادم تا زن در برابر شوهرش سجده کند.»

و در جای دیگر می‏‌‌فرمایند:

«زن نمی‏‌‌تواند حق خدا را ادا کند مگر این که حق شوهرش را ادا کند.»

۲- خوب شوهرداری

خوب شوهرداری، یک هنر است و نیاز به ذوق و سلیقه و م‌هارت‏‌‌های خاص دارد. سعادت یا شقاوت «خانواده»، در دست «زن» است.

زن اگر به فن خوب شوهرداری آشنا باشد، می‏‌‌تواند با انجام وظایفی که خداوند بر عهده او مقرر فرموده، خانه را به صورت «بهشت برین» در آورد و از شوهر و فرزندان خود، افرادی لایق، پویا، خلّاق و آبرومند بسازد و خانه را محل آسایش و فضیلت و خوشبختی قرار دهد.

شوهر داری در اسلام، اهمیت بسیار زیادی دارد و در همین رابطه امام علی (علیه‏ السلام) می‏‌‌فرمایند:

«ج‌هاد زن، خوب شوهرداری است.»

ناپلئون درباره جایگاه زنان و نقش آنان در فرهنگ و تمدن اجتماع می‏‌‌گوید: «اگر می‏‌‏‌خواهید تمدن و پیشرفت ملتی را بدانید، به زنان آن ملت بنگرید.»

۳- ‏خوش‌اخلاقی

زن فهیم و نیک اندیش، می‏‌‌داند که تمامی انسان‏‌ها، شیفته محبّت و دلباخته جذابیت‏‌‌های روانی و کشش‏‌‌های نفسانی‏‌اند. از این رو، هنر او در این است که با درکی درست از ویژگی‏‌‌های اخلاقی، خصیصه‏‌‌های شخصیتی و نیاز‌‌های نفسانی شوهر، مهرطلبی‌‌ها، محبت‏‌جویی‏‌ها، تشویق پذیری‏‌ها، زیبانگری‏‌ها و عاقبت‌اندیشی‌ها را با به کارگیری مطلوب‏ترین روش‏‌ها در مناسب‏ترین موقعیت‏‌ها به شوهر پاسخ گوید و او را دور از دغدغه‏‌ها و وسوسه‏‌‌های درون، در برابر همه کشش‏‌ها و محرک‏‌‌های بیرونی مصون نماید.

زن ‏خوش‌اخلاق، در زندگی مشترک با همسر خود، زیبایی کلام و جذابیت بیان، زبان تشویق و ترغیب و تایید و تکریم را سرمایه ارزشمند زندگی خویش می‌‏داند و هیچ فرصتی را برای «ابلاغ پیام» و «ابراز محبت» به شوهر از دست نمی‌‏دهد و لذا در تاریکی هم با همسر خویش با زبانی لین و آرام، شیرین و پرمعنا، گیرا و آرام‌بخش و به دور از اضطراب و تنش سخن می‏‌‌گوید.
زن فهیم و لایق، با اخلاق درست و رفتار شایسته خود، در برخورد با شوهر و فرزندان، در کانون گرم خانواده همیشه شاد و خندان است و مانند «فرشته رحمت» محیط خانه را سرشار از مهر، عشق، عطوفت، دوستی و آرامش می‏‌‌نماید.

پیامبر اسلام(صلی ‏الله علیه و آله و سلم) می‏‌‌فرمایند:

«هر زنی که شوهرش را با زبانش بیازارد، خداوند هیچ کار واجب و مستحبی را از او نمی‏‌‌پذیرد و هیچ کار نیکش را قبول نمی‏‌‌کند تا وقتی که شوهرش را راضی کند. اگر چه روز‌ها روزه بگیرد و شب‏‌ها به عبادت مشغول شود.»

او هرگز در برخورد با شوهر و فرزندان، صدا و کلام گیرای خود را با نقّادی و تهدید و تحقیر و سرزنش و استهزا نمی‏‌‌آمیزد، بلکه زبان حق شناسی و قدرشناسی، شکر و سپاسگزاری از صفات برجسته او در حریم خانواده است.

۴- احترام به شوهر

زن آگاه و مهربان به خوبی می‏‌‌داند که همه انسان‏‌ها ذاتاً محبت‏ پذیر و قهر ستیزند، همه انسان‏‌ها تکریم‌‏پذیر و تنبیه‌‏گریزند. هر کس به شخصیت خویش علاقمند است و دوست دارد دیگران به او احترام بگذارند و هر کس که شخصیت او را محترم بشمارد، محبوبش واقع می‏‌شود.

زن فهمیده می‏‌داند که شوهرش، آرامش‌خواه و امنیت‌طلب می‏‌باشد و دوست دارد در محیطی سرشار از صمیمیت و صفا زندگی کند.

امام صادق(علیه ‏السلام) می‏‌‌فرمایند:

«… خوشا به سعادت و خوشا به سعادت آن همسری باد که به شوهرش احترام گذارد و او را آزار نرساند و در تمام مواقع از شوهرش اطاعت کند.»

زن شایسته و برتر، همه سعی و تلاش خود را در جهت جلب رضایت خاطر و فراهم ساختن آسایش و آرامش روان و نشاط درونی شوهر مبذول می‏‌دارد و از این رو جز با زبان محبت و تکریم با همسرش سخن نمی‏‌گوید و همواره از خزانه دلش، کلام زرّین و خوشایند و گفتار شفابخش و درمانگر روح و روان و آرامش‏گر جان را برگزیده، در فضای سرشار از عشق و شور و شعف و نشاط تقدیم همسر خود می‏‌نماید. و رابطه او با شوهرش هر چه هست زبان محبت است و بس.

۵- اظ‌هار عشق و علاقه نسبت به شوهر

زن خردمند و شایسته، می‏‌داند که شوهرش تشنه محبت و دوستی اوست و دل او، به محبت همسرش زنده می‏‌باشد. اگر شوهر بداند که محبوب واقعی زنش نیست، احساس بی‏کسی، تن‌‌هایی و غربت می‏‌کند و همیشه پژمرده‏، غمگین و ناراحت و مضطرب است. لیکن زن نیک‌اندیش و مهربان، محبت و دوستی خود را نسبت به شوهرش به زبان آورده و عشق و علاقه خود را در قالب واژه ‏‌‌های طیب و زیبا و پرمفهوم عینیت می‏‌بخشد.

و مهم‏تر از کلمات و واژه‏‌ها، در ایجاد محبت نسبت به شوهرش، هنگام سخن گفتن با شوهر، مواظب آهنگ نرم و ملایم صدا، حرکات بدنی خود می‏‌باشد. و هرگز با آهنگ صدای خشن و حرکات ناموزون دست و صورت و ترشرویی و اخم، معشوق عزیز خود را در کانون گرم و با صفای خانواده دلسرد و افسرده نمی‏‌کند.

امام باقر (علیه‏ السلام) می‏‌‌فرمایند:

«برای زن هیچ شفاعتی در پیشگاه پروردگارش به اندازه رضایت شوهرش ثمربخش و مفید‏تر نیست.»
زن برتر با ابراز عشق و علاقه نسبت به شوهرش، دل او را همیشه شاداب و خرم نگه می‏‌دارد و به کسب و کار و زندگی علاقه‏مند و دلگرم و امیدوارش می‏‌نماید و شوهرش را به عالی‏ترین مقامات علمی، معنوی، اقتصادی و اجتماعی ارتقاء می‏‌دهد، و زمینه رشد و شکوفائی او را در همه کار‌ها فراهم می‏‌نماید؛ و شوهر نیز با این رفتار نیکو و شایسته همسر، حاضر است برای تامین سعادت و رفاه خانواده، تا سر حد فداکاری کوشش کند و مطمئنا چنین مردی کمتر اتفاق می‏‌افتد که به امراض روحی و روانی مبتلا گردد.

بنابراین زن هنرمند و فهیم، نیک می‏‌داند که شوهرش شیدای شنیدن صدای آرام و زیبا، جالب و جاذب، گیرا و پرمحبت اوست. و از همین رو، با همه وجود به نقش جاذبه‏‌‌های صوتی و گیرایی کلام در ابراز عشق و محبت و ایجاد شور و نشاط و شادابی در شوهر واقف است و در طول حیات مشترک و در همه موقعیت‏‌ها و شرایط، لحظه‏ای از زبان دوستی و عشق به شوهر غافل نمی‏‌شود، و از جذابیت‏‌‌های بیانی، آنچنان همسر خود را سیراب می‏‌نماید که در برابر محرک‏‌‌های صوتی و کلامی نامحرمان مغرض، کاملاً او را مصون می‏‌نماید؛ چرا که بعضی وسوسه گران مغرض و ناآگاه و شیطان صفت، با بهره‏گیری از خلاء عاطفی بعضی مردان و محرومیت ایشان از محبت‏‌‌های عاشقانه و صادقانه همسرشان، با محرک‏‌‌های کلامی گیرا و پر جاذبه زمینه انحراف او را هموار می‏‌کنند.

بحث وظایف در خانواده ادامه دارد…

منبع: کتاب راز شاد زیستن در کانون خانواده؛ تنظیم برای تبیان: داوودی