کانون خانواده، از اهمیت بالایی برخوردار است. زن و شوهر هر دو وظیفه دارند این کانون را روز به روز گرم تر و پرنشاط تر کنند. البته لازم به ذکر است نقش زن در این میان حساس تر می‌باشد. برای همین اکثر بزرگان و استادان رواشناسی خانواده، طرف سخن با خانم‌ها را دارند تا زنان با راهکارهایی موفقیت آشنا شوند و بتوانند کانون خانواده را استوار نگه دارند.

یکی از موارد که امروزه همسران را اذیت می‌کند، افسردگی روحی و اضطراب باطنی است. این مسأله نه تنها موجب ایجاد احساس ملال، خستگی روان، اختلال در نظم زندگی و فروپاشی آرامش روزمره زندگی آدمی می‌شود بلکه تداوم زندگی را نیز تهدید می‌کند، اضطراب از عوامل اصلی ایجاد تنش و ناراحتی میان زن و شوهر می‌باشد. در این مقاله به طور مختصر به چند علت از عوامل اضطراب آور اشاره می‌کنیم تا با آشنایی با آنها اضطراب از کانون خانواده دور شود.

یکی از عوامل مهم اضطراب، بدبینی نسبت به آینده است آنجا که آدمی در زندگی آینده ای روشن و سرنوشتی رضایت بخش را برای انتخاب و کردار خود احساس نکند، دچار اضطراب می‌شود. درمان این موضوع این است که همیشه نسبت به آینده زندگی خود و همسرتان خوش بین باشید. خوش بینی به کانون خانواده انرژی می‌دهد. ناامیدی نیز از عوامل ایجاد اضطراب است. انسان‌های ناامید به تاریکی‌ها چشم می‌دوزند و روشنایی‌ها را نمی‌نگرند. این ویروس خطرناک همانند خوره، روز به روز توسعه می‌یابد و بدبختی‌ها، دلهره‌ها و بدبینی‌های شومی به بار می‌آورد. فلذا ناامیدی را حذف کنید و همیشه با امید زندگی کنید.

سوءتفاهم و سوء برداشت نیز یکی از عوامل مهم اضطراب به حساب می‌آید. گاهی سوءتفاهم به معنای سوءبرداشت از سخن، کلام، حرکت با تصمیم گیری کسی می‌تواند نگرانی در زندگی آدمی ایجاد کند و بدبینی را در زندگی فردی و اجتماعی فرد پدید آورد. در کانون خانواده سوءتفاهم گاهی ریشه در سوءبرداشت‌ها و سوءکردارها دارد و این مسأله چه بسا از کوتاهی و عدم تعمق لازم ریشه می‌گیرد و در این رابطه یافتن ریشه سوءتفاهم، زمینه پدیداری اضطراب را از بین می‌برد.

احساس ناسپاسی نیز از عوامل مهم اضطراب است. گاهی احساس ناسپاسی مایه ناامیدی می‌شود. افراد در خانواده هنگامی که طرف مقابل را نسبت به خود ناسپاس می‌بیند، احساس گرفتاری در بن بست کرده به دلهره مبتلا می‌شوند. بنابراین برای از بین بردن اضطراب و قدردانی از یکدیگر بپردازید. معجزه خارق العاده تشکر کردن را سعی کنید خودتان تجربه کنید و از همسر خود مرتب تشکر و قدردانی کنید. متأسفانه در فرهنگ ما تشکر و قدردانی کردن جایگاه برجسته‌ای ندارد و سعی کنید در کانون خانواده مایه از بین رفتن اضطراب همدیگر باشید. در جایی امام صادق(علیه السلام) فرموده است: «افراد بزرگوار و گرامی زنان خود را بزرگ و گرامی می‌دارند و افراد لئیم و پست و حقیر زنان خود را پست و حقیر می‌داند.» باز امام صادق فرموده: «بر زن واجب است وقتی همسرش بر او وارد شود، با تمام مهر و محبت و با آغوش باز با او برخورد کند و کاری نکند که همسرش دلسرد شود.»

امام صادق(علیه السلام) اظهار عشق و محبت زن نسبت به شوهر را با گفتار پاکیزه و دل‌انگیز از جمله ویژگی‌های زنان خوب می‌شمارد. باز از آن امام بزرگوار نقل شده که فرموده‌اند: «در تمام حالات با همسرتان مدارا کن و به نیکی معاشرت نما تا زندگی‌ات با صفا شود.» باز یکی از وظایف زن این است که چراغ خانه را روشن کند؛ غذا آماده نماید، وقتی شوهر وارد می‌شود تا نزدیک در به استقبال شوهر بیاید و به او خوش آمد بگوید.

منبع: نشریه راه کمال؛ شماره ۳۸