عراق

جمهوري اسلامي عراق کشوري در جنوب غربي آسيا است به پايتختي شهر “بغداد”. اين کشور از جنوب با عربستان سعودي و کويت، از غرب با اردن و سوريه، از شرق با ايران و از شمال با ترکيه همسايه ‌است.
پهناوري عراق ۴۳۸،۳۱۷ کيلومتر مربع و جمعيت آن ـ طبق آمار ۱۳۸۶ ـ حدود ۳۰ ميليون نفر است. حدود ۷۵ درصد مردم عرب، ۲۰ درصد کرد و ۵ درصد آشوري، ترکمن و ساير اقوام هستند.
عراق ، عليرغم تمدني کهن ـ تاريخي پر فراز و نشيب و مملو از خشونت، ترس، ديکتاتوري و خونريزي داشته است و تنها از زمان اشغال به وسيله آمريکا و همپيمانانش، بيش از يک ميليون تن عراقي در پي حملات اشغال‌گران، خشونت‏هاي فرقه‌اي و جنگ‏هاي داخلي کشته شده‌اند.
حدود ۶۰ درصد مردم عراق شيعه، ۳۸ درصد سني و ۲ درصد مسيحي و پيروان ساير اديان هستند. عراق محل زندگي، شهادت و غيبت شش امام شيعه است و شهرهاي نجف، کربلا، کاظمين و سامرا زيارتگاه مسلمانان جهان است.

استقبال
ماه مبارک رمضان، ماهي مقدس و مهم در عراق است و عموم مردم اين کشور حرمت اين ماه را نگاه مي‏دارند. عراقي‏هاي ساکن پايتخت قبل از فرا رسيدن ماه مبارک رمضان به بزرگ‏ترين بازار قديمي بغداد مي‏روند و لوازم مورد نياز در اين ماه را خريداري مي کنند.

بيدار شدن براي سحر
از شب اول اين ماه تا آخرين شب آن، نزديک زمان سحر، افرادي در شهر مي‏گردند و با کوبيدن بر طبل، روزه‏گيران را براي خوردن سحري بيدار مي‏کنند.

تغذيه
از مهم‏ترين خوراکي‏هاي خاص مردم عراق در ماه رمضان، “باقلوا” و “زولبيا” است که مردم دراين ماه تناول مي‏کنند. سوپ در افطاري هم طرفدار زيادي دارد که اغلب قبل از صرف غذا مصرف مي‏شود. خرما نيز از غذاهايي است که حتما بايد در سفره وجود داشته باشد.

اطعام
با آغاز ماه مبارک رمضان خانواده‏هاي عراقي با در دست داشتن سيني‏هاي غذا به مساجد مي‏روند تا غذاي خود را با روزه‏داران يا نيازمندان تقسيم کنند.

مساجد
مساجد عراق در اين ماه، شاهد حرکت پر جنب و جوش مردم است ؛ زيرا غير از نماز، برنامه‏هاي ديني و فرهنگي ديگري مختلفي دارد؛ نظير سخنراني که بعد از افطار به تبيين مسائل ديني و اخلاقي مي‏پردازد.

تحول پس از صدام
مساجد عراق در چند سال اخير شاهد تحوللات مهمي بوده‏اند. پيش از اين و در دوران «صدام » برنامه‏هاي خاصي در مساجد نبود ؛ زيرا رژيم بعث مخالف اسلام، مسجد و امور مذهبي بود و اجازه نمي‏داد چنين کارهايي انجام بگيرد. اگر هم کسي مي‏خواست کاري در اين زمينه انجام دهد حتي ممکن بود کشته شود يا مدت زيادي از عمر خود را در زندانهاي بعث از دست بدهد.

تلويزيون
در کشور عراق هم مثل ساير کشورهاي اسلامي، از سال‎ها پيش برنامه‏هاي تلويزيون در ماه رمضان با ماه‏هاي ديگر متفاوت و تا حدودي با آن سازگار است. برنامه‏هاي قرآني، دعا و سريال‏هاي متفاوت، جزئي از برنامه‏هاي تلويزيون در اين ماه است.

البته متاسفانه برخي از برنامه‏ها ـ همچون برنامه‏هاي پرداختن به غذاها و پخت و پز ـ در واقع منافي هدف اصلي ماه رمضان است.

بازي‏هاي کودکانه
کودکان عراقي نيز در اين ماه بازي‏هاي مختلف و قديمي به نام‏هاي ”ماجينه”، ”محيبس” و ”صينييه” انجام مي‏دهند؛ تا اين ماه را براي خود خاطره‏انگيزتر کنند.

شب قدر
شب قدر از شب‏هاي بسيار مهم در عراق است. شيعيان سه شب را به احتمال شب قدر احياء مي‏گيرند و در آنها با خواندن قران، ادعيه و زيارت امام حسين(ع) شب زنده‏داري مي‏کنند.

زيارت نجف و کربلا
زيارت حضرت سيدالشهداء (ع) نيز ـ مانند بقيه خيرات و عبادات ـ در اين ماه فضيلت بيشتري دارد. در اعمال مخصوصه‏ي شب‏هاي قدر هم تأکيد فراواني بر زيارت امام حسين(ع) شده است؛ لذا جمعيت انبوهي اين شب را در کربلا مي‏گذرانند طوري که در اين شب‎ها جاي خالي در کربلا باقي نمي‏ماند.

زيارت نجف اشرف هم حال و هواي ويژه‏اي دارد چرا که ايام شهادت و ضربت خوردن اميرالمؤمنين علي (ع) نيز در همين شب‎ها واقع مي‏شود.

عيد فطر
عيد فطر در عراق با شکوه و اهميت بسيار بيشتري نسبت به ايران برگزار مي‏شود. اين عيد به مدت سه روز تعطيل رسمي است و مردم از چند روز قبل براي آن آماده مي‏شوند. آنها لباس جديد مي‏خرند و غذاي مناسب آماده مي‏کنند تا در روز عيد به ميهمانان تقديم کنند. مردم عراق نوعي کيک که آن را “کليچه” مي‏نامند براي اين عيد مي‏پزند و جشن و شادي همگاني به راه مي‏اندازند.

از مهم‏ترين برنامه هاي عيد فطر برگزاري نماز عيد فطر است. بعد از نماز هم به ديدار يکديگر مي‏روند و بزرگ‏ترها به کوچک‏ترها عيدي مي‏دهند. خيابان‏ها شلوغ است و مردم در حال رفت و آمد هستند. بچه‏ها هم بازي‏هاي مخصوصي در اين روزها دارند. همچنين مردم فطريه را نيز به فقرا مي‏دهند.

مسافرت‏هاي زيادي در اين سه روز انجام مي‏شود که صد البته زيارت کربلا، نجف و کاظمين در آن جاي خاصي دارد به شکلي که در اطراف حرم‏هاي مطهر ائمه، از کثرت جمعيت زوار جاي نشستن يا پهن کردن بساط باقي نمي‏ماند.