در زمان غيبت صغرى چهارتن از بزرگان شيعه وكيل و سفير و نايب خاص امام زمان عليه السلام بودند كه خدمت آن حضرت مى ‏رسيدند و وكالتشان به خصوص مورد تاييد بود و پاسخهاى امام در حاشيه نامه‏هاى سوالى توسط آنان بدست مردم مى‏ رسيد که به نواب اربعه مشهور بودند. البته غير از اين چهار نفر وكلاى ديگرى هم از طرف امام عليه السلام در بلاد مختلف بودند كه بوسيله همين چهار نفر امور مردم را به عرض امام زمان عليه السلام مى‏رساندند و از سوى امام در مورد آنان توقيعهايى صادر شده بود.

نايب اول

عثمان بن سعيد عمرى معروف به  ابو عمرو  از شخصيتهاى برجسته قرن سوم است. خداوند متعال فرزندى به او عطا كرده بود كه او را عمرو نام نهاده بود و لذا كنيه اش ابوعمرو بود و به همين نام هم مشهور شده و در تاريخ نيز به همين نام شناخته شده است. وى از صحابه بزرگ امام هادي عليه السلام بود ، در شان او همين بس كه از سن يازده سالگي كمر به خدمت امام هادى عليه السلام سپس امام حسن عسکري عليه السلام و در نهايت  به دستور حضرت  بقية الله الاعظم  نايب خاص آن حضرت شد و تا پايان عمر در خدمت آن سه امام بزرگوار بود .

سخن امامان معصومين در خصوص ايشان

احمد بن اسحاق قمى كه از شيعيان و علماى ايران بوده و از امام هادى عليه السلام سوال كرده بود كه در غياب شما امر و سخن چه كسى را پذيرا باشيم،  پاسخ فرمودند: به اين مرد و با اشاره انگشت مبارك ابوعمرو را نشان دادند و  سپس فرمودند: ابوعمرو مردى مورد وثوق و امين ما است. هر چه بگويد از جانب من مي گويد هر چه را به شيعيان ما برساند از جانب ما رسانيده و سخن او سخن ما مى باشد. وي پس از امام هادى عليه السلام به خدمت امام حسن عسكرى عليه السلام كمر بست و تا پايان عمر آن حضرت  خدمتگزارى وى را نمود و در مراسم تغسيل و تكفين آن حضرت شركت فعال داشت. وى در تمام اين مدت در هئيت روغن فروشى و زيتون فروشى در محل عسكريه (محله نظاميان حكومت عباسى ) رفت و آمد مى كرد و رابط بين اين دو امام همام و شيعيان بود، لذا سمان و زيات يعني روغن فروش و زيتون فروش لقب گرفته بود. وى پس از شهادت امام حسن عسكرى عليه السلام و شروع دوران غيبت صغري، از سوى امام زمان(ع) به عنوان اولين نايب خاص برگزيده شد.

وفات

عثمان بن سعيد عمرى ( رضوان الله عليه )  در سال 265 هجري  قمرى  حيات فانى را وداع گفت و هم اكنون قبر شريفش در ناحيه غربى بغداد زيارتگاه شيعيان اهل بيت عليهم السلام است.