بیشتر ما بر این‌ باوریم‌ که‌ وقتی پا به‌ سن‌ مى‌گذاریم، انواع‌ بیماری‌ها به‌ سراغمان‌ مى‌‌آیند و دیگر به ‌تنهایی، قادر به‌ انجام‌ کارهایمان‌ نیستیم. اما تحقیقات‌ نشان‌ مى‌‌دهد که‌ ما می‌توانیم‌ حتی با وجود افزایش‌ سن، هوشیاری ذهنی و سلامت‌ جسمی خود را حفظ‌ کنیم. چنانچه‌ زنی در کهنسالی، دچار فراموشی یا پوکی استخوان‌ شود، این‌ها علائم‌ بروز «بیماری» است، نه‌ نشانه‌ افزایش‌ سن.

یکی از رازهای مقابله‌ با دشواری‌ها و بحران‌ها، کنار گذاشتن‌ نگرانی و ناامیدی است. هرگز به خودتان‌ احساس‌ ترحم‌ نکنید و در مقابل‌ مشکلات‌ تسلیم‌ نشوید.

مطالعات‌ دانشمندان‌ نشان‌ مى‌‌دهد که‌ حدود ۷۰ درصد از عوارض‌ به‌ ظاهر مرتبط‌ با افزایش‌ سن، قابل‌ پیشگیری هستند و ما توان‌ و اختیار کاهش‌ آنها را داریم. آنان معتقدند که‌ فقط‌ حدود ۳۰ درصد از مسائل‌ مرتبط‌ با کهولت‌، به‌ طور ژنتیکی در وجود فرد ریشه‌ دارند و چندان‌ قابل‌ پیشگیری و تغییر نیستند.

چه‌ عوامل‌ شخصیتی و چه‌ عادات‌ و خلق‌ و خوهایی موجب‌ سلامتیِ توأم‌ با افزایش‌ سن‌ خواهد بود؟

پرهیز از کشیدن‌ سیگار، بهره‌مندی از تغذیه‌ مقوی و مناسب‌ و ورزش‌ ِ مرتب‌، همگی در این‌ امر نقش‌ دارند. اما توجه‌ به‌ هفت‌ عامل‌ را هرگز فراموش‌ نکنید:

۱- ذهن‌ خود را فعال‌ نگاه‌ دارید

تحقیق‌ روی افراد سالخورده‌ و تندرست‌، نشان‌ مى‌‌دهد که‌ آنها از لحاظ‌ ذهنی، بسیار فعال‌ هستند. مغز انسان‌ همانند هر ماهیچه‌ و عضو دیگری، چنانچه‌ مورد استفاده‌ قرار نگیرد، به‌ مرور زمان‌ ضعیف‌ می‌شود و تحلیل‌ مى‌‌رود، اما با پرورش‌ و فعال‌سازی پیوسته‌ مغز، مى‌‌توان‌ همواره‌ بر رشد آن‌ افزود. فراموش‌ نکنید مغز انسان‌، توانایی یادگیری مطالب‌ جدید را در هر سنی دارد!

اما چطور مى‌‌توان‌ ذهن‌ را فعال‌ و هوشیار نگاه‌ داشت؟ با مرور گذشته‌ خود مى‌‌توانید به‌ کارهای مورد علاقه‌‌تان‌ که‌ تا به‌ حال‌ فرصت‌ انجام‌ آنها را نداشته‌اید، برسید. مثلاً چنانچه‌ به‌ یادگیری زبان‌ علاقمندید، در کلاس‌ زبان‌ ثبت ‌نام‌ کنید، عضو انجمنی خیریه‌ شوید یا…

نکته‌ مهم‌ دیگر، حفظ‌ «خوشبینی» است. اگر روحیه‌ای خوشبین‌ داشته‌ باشید، مى‌‌توانید در شرایط‌ سخت‌ و بحرانی بهتر عمل‌ کنید.

۲- کار را فراموش‌ نکنید

در میان‌ افراد مسنِ تندرست‌، به ندرت‌ مى‌‌توان‌ فرد تنبلی را یافت. در واقع‌ کسانی که‌ با وجود کهنسالی، تندرست‌ هستند، اغلب‌ در جوانی همواره‌ کار و تلاش‌ کرده‌اند و از حرفه‌ خود لذت‌ برده‌اند. علاقه‌ به‌ شغل،‌ موجب‌ کاهش‌ استرس‌ و عوارض‌ مخرب‌ آن‌ می‌شود و از بروز انواع‌ سرطان‌ جلوگیری مى‌‌کند. به‌ این‌ ترتیب‌ یکی از رازهای طول‌ عمر زنان،‌ تلاش‌ و فعالیت‌ فراوان‌ آنهاست.

۳- منضبط‌ باشید

اکثر افراد کهنسال‌ و تندرست‌، با برنامه‌‌ریزی و انضباطی خاص‌، روزهای عمر خود را سپری کرده‌اند. آنها اغلب‌ در ساعتی مشخص‌ از خواب‌ بیدار مى‌‌شوند و در زمانی معین‌ به‌ رختخواب‌ می‌روند. به ‌علاوه‌ در طول‌ روز، برنامه‌ تغذیه‌‌ای مشخصی دارند و همواره‌ از کار و فعالیت‌ خود لذت‌ برده‌اند.

تأثیر ِداشتن‌ انضباط‌ و برنامه‌ مشخص‌ بر حفظ‌ تندرستی و طول‌ عمر چگونه‌ است؟

تحقیقات‌ نشان‌ می‌دهد که‌ این‌ افراد، به‌ ندرت‌ به‌ سیگار یا انواع‌ مواد اعتیادآور رو آورده‌اند. به‌ علاوه‌، از آنجا که‌ در ساعات‌ معین‌ استراحت‌ می‌کنند یا بیدار مى‌‌شوند و از تغذیه‌ مناسبی هم‌ برخوردارند، معمولاً دچار اضافه ‌وزن‌ نمی‌شوند و خستگی شدید آنها را آزار نمى‌‌دهد. برخورداری از برنامه‌ صحیح‌ در زندگی، موجب‌ مى‌‌شود شما نتوانید ذهنتان‌ را با افکار ناخوشایند پر کنید و به‌ خودتان‌ آسیب‌ برسانید.

۴- به‌ دیگران‌ کمک‌ کنید و از این‌ کار لذت‌ ببرید

بسیاری از افراد با وجود مشکلاتی که‌ در زندگی خود با آنها رو به ‌رو هستند، همواره‌ داوطلبانه‌ به‌ دیگران‌ کمک‌ می‌کنند. آنها کمک‌ خود را در قالب‌ عضویت‌ در انجمن‌های خیریه‌ یا سازماندهی برنامه‌هایی برای کمک‌ به‌ افراد نیازمند انجام‌ می‌دهند. این‌ نوع‌ فعالیت‌ها که‌ حضور بیشتر شخص‌ در جامعه‌ را به‌ همراه‌ دارد، اغلب‌ باعث‌ مى‌‌شود خود فرد به‌ ندرت‌ بیمار یا دچار انواع‌ استرس‌ شود.

برقراری و تداوم‌ روابط‌ اجتماعی سالم‌، سیستم‌ دفاعی بدن‌ را قوی و فعال‌ می‌کند. به‌ علاوه‌ در این‌ حالت، به‌ هنگام‌ نیاز، دیگران‌ هم‌ با رغبت‌ بیشتری به‌ شما کمک‌ می‌کنند و هرگز تنها نخواهید ماند.

۵- با شور و اشتیاق‌ انگیزه‌های خود را تقویت‌ کنید

چنانچه‌ احساس‌ مى‌‌کنید در زندگی، هدف‌ یا انگیزه‌ مشخصی ندارید، باید خودتان‌ دست‌ به‌ کار شوید. پزشکان‌ معتقدند که‌ افراد سالخورده‌ و تندرست‌ همواره‌ در طول‌ زندگى، انگیزه‌ها و اهداف‌ جدیدی را در نظر گرفته‌اند و با توجه‌ به‌ این‌ انگیزه‌ها و هدف‌های نوین، همچنان‌ با سلامتی به‌ زندگی ادامه‌ داده‌اند. شما هم‌ این‌ روش‌ را به‌ کار بگیرید. به‌ علاوه،‌ پیش‌ از این‌ که‌ یکی از اهداف‌ خود را به‌ پایان‌ برسانید، به‌ فکر برنامه‌ بعدی باشید تا بلافاصله‌ به‌ آن‌ مشغول‌ شوید.

مغز انسان‌، توانایی یادگیری مطالب‌ جدید را در هر سنی دارد!

۶- با سختی و شکست‌ کنار بیایید

اغلب‌ وقتی با افراد سالخورده‌ و تندرست‌ رو به ‌رو می‌شویم، تصور می‌کنیم‌ آنها زندگی آسانی را پشت‌ سر گذاشته‌اند. اما وقتی پای صحبت‌ ایشان‌ مى‌‌نشینیم، متوجه‌ می‌شویم‌ که‌ آنها هم‌ بحران‌ها و مشکلات‌ عظیمی را پشت‌ سر گذاشته‌اند. هنر این‌ افراد، تسلط‌ بر اوضاع‌ و تلاش‌ آنها در جهت‌ بهبود وضعیت‌ بوده‌ است. آنها همواره‌ سعی کرده‌اند از استرس‌ و ناراحتی خود بکاهند. یکی از رازهای مقابله‌ با دشواری‌ها و بحران‌ها، کنار گذاشتن‌ نگرانی و ناامیدی است. هرگز به خودتان‌ احساس‌ ترحم‌ نکنید و در مقابل‌ مشکلات‌ تسلیم‌ نشوید.

۷- به‌ خدا توکل‌ کنید

«ایمان‌ به‌ پروردگار و اعتقاد به‌ خواست‌ او» موجب‌ می‌شود فرد، با آسایش‌ روحی و روانی بیشتری زندگی را سپری کند. به‌ علاوه، فرد مؤمن‌ با استرس‌ و تنش‌ کمتری رو به ‌رو می‌شود. دانشمندان‌ نیز به‌ رابطه‌ مستقیم‌ میان‌ ایمان‌ به‌ خدا و تندرستی پی برده‌اند. همچنین، ایمان‌ به‌ خدا موجب‌ افزایش‌ اعتماد به ‌نفس در فرد مى‌‌شود و همین‌ ویژگی بر توانایی‌های فرد می‌افزاید.

نویسنده: سوفى وندر؛ ترجمه: شقایق قندهارى

منبع: تبیان