عنوان: شیشه و محرک‌ها؛ رویکردی مفهومی به پیامدهای جسمی و روانی مصرف محرک‌ها
مولف: دکتر محمد رسول خلخالی
مترجم/ محقق:****
ناشر: انتشارات ارجمند
سال نشر: ۱۳۹۵
نوبت نشر: اول
محل نشر: تهران

در طی چند سال اخیر، تغییرات عمده‌ای در الگوی مصرف مواد در کشور ما پدید آمده و گرایش قابل‌توجهی به مصرف داروها و مواد محرک، بالأخص در گروه‌های سنی جوان‌تر جامعه دیده می‌شود. کتاب حاضر از دیدگاه روان‌پزشکی و با رویکردی مفهومی، به مسائل رایج ناشی از مصرف داروها و مواد محرک و بالأخص شاخص‌‌ترین عضو آن مت‌آمفتامین، که در بازار خیابانی مواد ایران شیشه نام دارد، می‌پردازد.

این اثر چهار فصل دارد: فصل اول به بیان تاریخچه‌ای از مصرف محرک‌ها و بررسی علل گرایش گروه‌های خاص اجتماعی از قبیل ورزشکاران، جوانان، دانشجویان و… به این مواد اختصاص دارد.

در فصل‌های بعدی، اثرات ماده روی مغز و سایر اعضای بدن مورد بحث قرار می‌گیرد و با توضیح اثرات فیزیولوژیک و عصب‌کش ماده، ذهن خواننده برای درک علل بروز حالات بالینی مختلف و عوارض جسمی و روانی کوتاه‌مدت و درازمدت مصرف ماده آماده می‌شود. با توجه به نیاز بخش‌های درمانی و آموزشی کشور و ابهامات تشخیصی موجود در بخش تشخیص و درمان اختلالات روان‌پزشکی ناشی از مصرف مواد، این بخش، با بهره‌گیری از منابع متعدد و با تفصیل و دقت بیشتری مورد بحث قرار گرفته است. بخش انتهایی کتاب نیز به مرور روش‌های درمانی موجود، برای درمان وابستگی و اختلالات روان‌پزشکی ناشی از مصرف محرک‌ها پرداخته است.

روان‌پزشکان، گرایش‌های مختلف روان‌شناسی، مراکز و پزشکان دست‌اندرکار درمان اختلالات وابسته به مواد، مددکاران اجتماعی، روان پرستاران و سایر گروه‌های پزشکی و حقوق‌دانان، مخاطبین اصلی این کتاب هستند ولی مطالب بخش‌هایی از کتاب به‌قدری ساده، ملموس و قابل درک است که می‌تواند علاوه بر گروه‌های تخصصی، مخاطبین دیگری از قبیل مربیان ورزش، آموزگاران و حتی پدر و مادرها داشته باشد.