اشاره

شیخ بشیر نجفی از علمای معاصر شیعه است. این شخصیت علمی در حوزه علمیه نجف اشرف مشغول تعلیم و تربیت طالبان علوم دینی است. ایشان همچنان در کنار تدریس تألیفاتی نیز در علوم دینی داشته است. در این نوشته کوتاه این عالم دینی به صورت مختصر معرفی گردیده است.

آیت الله بشیر نجفى در سال ۱۳۶۱هـ.ق در یکى از شهرهاى هند (جالندهر) در خانواده اى که مملو از ایمان و تقوى و محبت اهل بیت (علیهم السلام )بود دیده به جهان گشود. از همان ابتدا در سیماى او نشانه هاى بزرگى و رسیدن به مدارج بالاى علمى نماینگر بود. این مهم به علت اهتمامى بود که پدر و مادر معظم استاد بر تربیت صحیح و اسلامى وى داشتند. شیخ بشیر نجفى مقدمات علوم حوزوى را در شهر لاهور نزد جد پدرى خود عالم بزرگوار محمد ابراهیم پاکستانى و عموى خود شیخ خادم حسین و همچنین علامه شیخ اختر عباس پاکستانى و علامه سید ریاض حسین نقوى و علامه سید صفدر حسین نجفى شروع نمود. سپس براى ادامه تحصیل به حوزه هزار ساله نجف اشرف رفت تا به چشیدن چشمه هاى علم الهى و مجاورت مولا و سرور خود امام على بن ابى طالب (علیه السلام) نایل گردد. و نزد اساتید بزرگ و معروف آن زمان به فراگیرى علوم دینیه بپردازد. برخى از اساتید شان عبارت بودند از: ۱ـ شیخ محمد کاظم تبریزى ۲ـ آیت الله العظمى سید محمد روحانى ۳ـ آیت الله العظمى سید ابوالقاسم خوئى ایشان پس از فراگیرى علوم، شروع به تدریس دروس سطح حوزه در سال ۱۳۸۸هـ.ق و پس از آن شروع به تدریس خارج فقه و اصول نمود. به نقل شاگردان، استاد از دقت نظر کم نظیرى در تدریس برخوردار است و داراى قدرت بیان، روشن نمودن مطالب درسى و با ترتیب و اسلوب خاصى که به نتایج صحیح منتهى شود تدریس مى کنند. معانى سخت را با کلمات موجز بیان مى کنند تا از احتمال و اشتراک در الفاظ پرهیز شود. استاد در رعایت اخلاق اسلامى بسیار کوشا هستند چنانچه کسانى که به معاشرت با ایشان نایل گشتند یا در مدت کمى با ایشان مجالست داشته اند اقرار مى کنند که وى در برابر مومنین بسیار متواضع و داراى کرامت نفس است و همواره اهل علم را مورد تعظیم و تکریم خود قرار مى دهد. حضرت آیت الله شیخ بشیر نجفى (دام ظله) هم اکنون در حوزه علمیه نجف ساکن هستند و حوزه درس خارج فقه و اصول ایشان یکى از پر رونق ترین درس هاى حوزه علمیه نجف مى باشد.

تألیفات

۱- مناسک حج ۲- وقفه مع مقلدى الموتى ۳- مرقاه الأصول ۴- الدین القیم (رساله عملیه) ۵- شرح معالم الأصول ۶- شرح کفایه الأصول ۷- تنقیح الرواه ۸- بحث مفصل در علم درایه ۹- شرح منظومه حکیم سبزوارى ۱۰- شرح مطالب قوانین درعلم اصول ۱۱- تعلیقه بر شرح تجرید ۱۲- شرح بر بحث ارث از کتاب لمعه