(۱۳۹۴- ۱۳۳۵هـ ق)
ولادت

تابستان سال ۱۳۳۵ ق. برابر با ۱۲۹۳ ش. نوزادی در خانه محقر حاج عباس در آذرشهر دیده بجهان گشود.پدر نوزاد بخاطر ارادت قلبی که به حضرت امام حسین (علیه السلام)داشت نام او را حسین نهاد.تاریخ یکصد ساله اخیر آذرشهر در خود رمز و رازها دارد. در میان این همه رمز و رازها شخصیت های بزرگواری را می توان یافت که هر یک بنوبه خود تاریخ ساز و حرکت آفرین بوده اند. نیاکان شهید والامقام آیه الله غفاری نیز از این تبار بودند.شهید غفاری فرزند حاج عباس و از نوادگان حاج ملامحسن است. حاج ملامحسن از شخصیت های برجسته منطقه و روحانی عالیمقام و نجف رفته ای بود که در مبارزه با استعمارگران، سرمبارکش توسط روسها از بدن جدا شد و شهید گردید.هفت نفر از اجداد مادری شیخ حسین غفاری در مبارزه با اجانب و بیگانگان به شهادت رسیده و مسجد حسنلوی آذرشهر مدفن و مضجع آنها و زیارتگاه اهل دل است.حاج ملااحمد امین العلما از دیگر نیاکان شهید غفاری است.
تحصیلات و اساتید

شهید آیه الله شیخ حسین غفاری از شش سالگی تحصیل را آغاز نمود و اساتید وی عبارت بودند از :

۱- آیه الله سید روح الله خمینی (ره)

۲ – آیه الله آقا سید محمد حجت کوه کمره ای (ره)

۳ – آیه الله العظمی سید شهاب الدین نجفی مرعشی (ره)

۴ – علامه سید محمد حسین طباطبایی صاحب تفسیر المیزان (ره)

۵ – آیه الله آقا سید احمد خوانساری (ره)

۶ – آیه الله آقا سید محسن میر غفاری آذرشهری (ره)

۷ – آیه الله حاج میرزا علی مقدس (مشهور به جاج مقدس آقا)

۸ – آیه الله حاج شیخ علی پیشنماز دهخوارقانی مشهور به (توتونچیان)

۹ – آیه الله آقا میرزا محمد حسن منطقی دهخوارقانی(ره)
تدریس

آیه الله غفاری از اول طلبگی همزمان با تحصیل علوم دینی کار تدریس را نیز انجام می داد در سالهای ۱۳۲۴ و ۱۳۲۳ مکتب زینبیه آذرشهر شاهد تجمع عاشقان علم و دین بود که در اطراف شمع وجود استاد شهید غفاری گرد می آمدند.

در این مکتب که علاقمندان و دانش پژوهان دینی حضور می یافتند محفلی بسیار صمیمی و گرم بود در جلسات درس شهید غفاری ابواب الجنان و جامع عباسی و دیگر کتب فقهی و اخلاقی و قرآنی نیز تدریس می شد آیه الله غفاری جزوه ای را تهیه کرده که مخصوص بحث های قرآنی بود و قریب به ۳۰ نفر در این درس شرکت می نمودند.

آیه الله غفاری پس از مدتی محل تدریس خود را تغییر داد در بالای مسجد حاج کاظم آذرشهر قریب به سه ماه جلسات درس و بحث داشتند و آن گاه به قم عزیمت نمودند.
همسنگران شهید غفاری

۱ – آیه الله العظمی سید احمد خوانساری

۲ – آیه الله ربانی شیرازی

۳ – آیه الله سید محمود طالقانی

۴ – شهید محراب آیه الله قاضی طباطبایی

۵ – شهید محراب آیه الله سید اسدالله مدنی

۶ – آیه الله سید محمد صادق لواسانی

۷ – شهید آیه الله قدوسی

۸ – شهید آیه الله مرتضی مطهری

۹ – آیه الله آخوند ملا علی معصومی همدانی.
تألیفات
حاشیه  بر عروه الوثقی

خدمات اجتماعی و عمرانی مذهبی
شهید آیه الله غفاری منشاء خیرات و خدمات بسیاری در زمینه های اجتماعی بود و در سه دوره متفاوت در طول زندگی از جمله نوجوانی در آذرشهر بین سالهای ۳۰ – ۳۵ در قم و از سال ۳۵ تا ۵۳ در تهران اقدامات فراوان و مفیدی به حال جامعه داشت از جمله:
الف : احداث و تکمیل مساجد خاتم الاوصیاء – الهادی – شیخ فضل الله نوری در تهران .
ب : رسیدگی به محرومان و مستضعفان در تبریز – تهران و آذرشهر و…
ج : برپایی مجالس بحث و گفتگو در موضوعات علمی و فقهی . او عاشق خدمت به خلق خدا بود و از هر فرصت ممکن و بدست آمده بهره ها می برد و در راه رضای معبود قدم بر می داشت .
مجالس وعظ و سخنرانی او نیز حال و هوایی دیگر داشت و چه بسیار از طبقات مختلف جامعه مخصوصا روشنفکران مذهبی ، دانشجویان و طلاب جوان دورش حلقه می زدند و از انوار نورانی و دانش و تربیت وی بهره ها می بردند.
امروز نتیجه تلاش و کوشش آیه الله غفاری را در شکوه و عظمت مسجد بزرگ شیخ فضل الله نوری در تهران و پایگاه و حوزه علمیه مسجد بزرگ خاتم الاوصیاء می توان دید؛ اماکن مقدسی که روزگاری مرکز هجوم و حمله به رژیم ستم شاهی و ماءوی و پناهگاه مظلومان و انقلابیون و مستضعفان بود.
و همه آنها در سایه خدمات صادقانه و تلاشهای خالصانه آن شهید والامقام است .
شهادت
آیه الله غفاری پس از سالها تلاش، مجاهدات، استقامت صبر و پایداری، زندان و شکنجه در غروب ششم دی ماه سال ۱۳۵۳ ش. در اوج مظلومیت در محبس تنگ و تاریک و ظلماتی حکومت پهلوی با دست و پای شکسته و دندانهای خرد شده و محاسن خونین به دیار ابدیت شتافت و روح بلندش پس از ۱۳ سال تحمل حبس و شکنجه به ملکوت اعلی پیوست.ساواک شبانه پیکر مطهر او را به قم فرستاد تا مظلومانه دفن شود ولی طلاب و مردم قم از موضوع با خبر شدند و در تشیع جنازه با شکوه ایشان در صبح روز ۷ دی ماه ۱۳۵۳ ش. شرکت کردند و پیکر او را از حرم حضرت معصومه علیه السلام تا قبرستان وادی السلام قم تشییع کردند.