خیلی شنیده‌ایم که می‌گویند پیش‌بینی فلان کار یا اتفاق، سخت است و به راحتی نمی‌شود آینده آن را دید. البته که در بسیاری از موارد همین طور است اما برخلاف تصور عده‌ای که ازدواج را هندوانه سربسته می‌دانند در ازدواج دست شما برای پیش‌بینی باز است؛ آن هم به وسیله بررسی نوع رفتار دو فرد پیش از ازدواج…

صاحب نظران معتقدند که یک شاخص ارزشمند که می‌توان بر اساس آن، آینده یک ازدواج را پیش‌بینی کرد، کیفیت رفتار افراد پیش از ازدواج است و تقویت شش عامل در زندگی مشترک که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

به زبان ساده‌تر، میزان آشنایی و تسلط افراد بر این عوامل، شاخص خوبی است که پیش‌بینی کنیم، زندگی مشترک افراد چقدر موفق خواهد بود.

مشاوران ازدواج می‌گویند فردی که می‌خواهد ازدواج کند، ابتدا باید شناخت کاملی از رفتارها و خصوصیت‌های اخلاقی فرد مورد نظرش داشته باشد و سپس در جلسات خواستگاری به بررسی این موارد بپردازد که آیا او و همسر آینده اش انتظارات واقع‌بینانه‌ای از مشکلات ازدواج دارند؟ آیا می‌توانند مشکلات و اختلاف نظرهایشان را بدون تعارض و تنشی جدی حل کنند؟ آیا شخصیت همسرش را می‌شناسد و احساس خوبی نسبت به شخصیت او دارد؟ توافق هایشان در زمینه‌های مختلف تا چه حد است؟ و در نهایت آیا می‌توانند در زندگی مشترک نقشی برابر ایفا کنند یا خیر؟ با بررسی این عوامل و یافتن پاسخی دقیق در این زمینه می‌تواند تا حدودی آینده ازدواج را پیش‌بینی کرد.

به طور کلی، رفتار دو نفر پیش از ازدواج، شاخص خوبی است برای این که پیش‌بینی کنیم که ازدواج آن‌ها موفق خواهد بود یا نه؟! محققان به این نتیجه رسیده اند که زوجین شاد و راضی که با طیب خاطر و رضایت زندگی مشترک خود را شروع می‌کنند، کسانی هستند که انتظارات واقع‌بینانه‌ای از مشکلات ازدواج دارند، خوب ارتباط برقرار می‌کنند، تعارض‌ها را به شکل مناسب حل می‌کنند، احساس خوبی از شخصیت همسر خود دارند، بر سر ارزش‌های اخلاقی و مذهبی با یکدیگر توافق دارند و نقشی برابر در ارتباط با هم ایفا می‌کنند.

توضیح هر کدام از این موارد به طور مجزا در ادامه بیان شده است.

۱ – داشتن انتظارات واقع‌بینانه از ازدواج

زوج‌های موفق با خوش‌باوری و ساده‌لوحی به سوی ازدواج گام برنمی‌دارند. آن‌ها مشکلات ازدواج را نادیده نمی‌گیرند و متوجه هستند که «زندگی»، همیشه ساده و بدون مشکل نخواهد بود و نیست. بیشتر زوج‌های موفق بر این نکته وقوف دارند که در صورتی زندگی خوشایندی خواهند داشت، که با هم برای این زندگی تلاش کنند.

۲ – آشنایی با مهارت‌های ارتباط سالم

توانایی ابراز و بیان به طور موثر، برای ازدواج موفق امری حیاتی است. مهارت‌های ارتباط مثبت از زمره مهم‌ترین مهارت‌های ارتباطی است که همسران می‌توانند آن را فرا گیرند و در بهبود آن تلاش کنند.
مشاوران ازدواج می‌گویند فردی که می‌خواهد ازدواج کند، ابتدا باید شناخت کاملی از رفتارها و خصوصیت‌های اخلاقی فرد مورد نظرش داشته باشد و سپس در جلسات خواستگاری به بررسی این موارد بپردازد که آیا او و همسر آینده اش انتظارات واقع‌بینانه‌ای از مشکلات ازدواج دارند؟

۳ – حل تعارض‌ها به شکل مناسب

نداشتن توافق در مورد برخی امور، در هر ارتباطی اجتناب ناپذیر است. همسران بی شک بر سر تمام امور با هم توافق ندارند، اما لازم است که بدانند و یا بیاموزند که چگونه با وجود تعارض‌ها با موفقیت کار کنند و اثربخش باشند. هر چند در نظر گرفتن اختلاف نظرها و تعارض‌ها و حل آن پیش از ازدواج به همسران شانس بیشتری برای زندگی شادتر خواهد داد.

۴ – داشتن احساس خوب از شخصیت همسر خود

بسیار مهم است که صادقانه و از صمیم قلب، فردی را که با او قصد ازدواج دارید، دوست بدارید. یا به عبارت دیگر، همسر شما باید همانند بهترین و صمیمی‌ترین دوست شما باشد. البته نه به این معنی که بعد از ازدواج دیگر به دوستان صمیمی نیازی ندارید، بلکه منظور این است که هر چه ویژگی‌های همسرتان بیشتر به گونه‌ای باشد که در جرگه دوستان صمیمی قرار گیرد، ارتباط موفق‌تر و شادتری خواهید داشت. دوست داشتن شخصیت همسر، عامل مهمی در ارتباط سالم است.

۵ – توافق بر سر ارزش‌های اخلاقی و مذهبی

همسران موفق، با داشتن باورهای مشترک، احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری می‌کنند و معمولاً درباره ارزش‌ها و باورهای اخلاقی و مذهبی دارای توافق عام و کلی هستند. ارزش‌های مشترک، بنیان و پایه‌ای مهم برای بنای ارتباط همراه با مراقبت و پایداری است.

۶ – داشتن نقش برابر در ارتباط با یکدیگر

همسران موفق به یکدیگر اجازه می‌دهند تا علایق فردی و توانمندی‌های بالقوه خود را رشد دهند. برای آن‌ها مهم است که همسرشان همانی شود که می‌تواند باشد. آن‌ها یکدیگر را به داشتن روابط خویشاوندی و حفظ دوستی‌های قدیمی تشویق می‌کنند، چرا که این گونه روابط، زندگی را پربارتر می‌سازد و به آن غنا می‌دهد. همسران شاد می‌توانند رضایت را در تمام موقعیت‌ها درک کنند.

منبع: کلوب ازدواج تبیان