زنان از موضع ضعف بر خورد می‌کنند

متأسفانه زن‌ها عادت دارند که با دیگران، از موضع ضعف برخورد کنند. همان طور که در طول تاریخ شاهد بوده‌ایم، همواره زنان از موضع ضعف برخورد نموده و قدرت را به دست مردان زندگیشان می‌دادند. بنابراین این موضوع به صورت یک واقعیت تلخ درآمده تا یک اشتباه.

یکی از مراحل خلق ارتباطی سالم و پرمهر، کشف این موضوع است که چگونه در مواجهه با مرد زندگیتان، از موضع ضعف برخورد می‌کردید و این که یاد بگیرید چگونه دست از این کار بردارید. برای زن‌هایی که مرتکب این اشتباه می‌شوند، به این امید که مردهای زندگیشان آن‌ها را بیشتر دوست داشته باشند، یک اسمی گذشته‌ام: «قربانیان عشق». قربانی عشق، کسی است که خودش را به علتی برتر فدا می‌کند. در این راستا ما زن‌ها اغلب به این شکل درآمده که احترام شخصی، عزت نفس و همچنین اعتماد به نفسمان را فدا کنیم؛ تنها به این دلیل که مردی ما را دوست داشته باشد.

چگونه عزت نفس خود را زیر پا می‌گذاریم؟

می‌توانید این نشانه‌های هشدار را به علائم هشدار قبلی اضافه کنید. زیر پا گذاشتن عزت نفستان به عنوان یک زن، بدین معناست که:

اجازه می‌دهید مردها با شما طوری رفتار کنند که معمولاً دوست ندارید، عیناً همین رفتار را با دخترانتان داشته باشند.

برای حفظ عزت نفس خود، مقابل مردها نمی‌ایستید، حتی موقعی که می‌دانید می‌بایست این کار را بکنید.

در ترس دائم از انتقاد و عدم تأیید از سوی همسرتان زندگی می‌کنید.

به عشق و محبتی کمتر از آنچه که می‌دانید استحقاقش را دارید، راضی می‌شوید.

هر گاه از موضع ضعف با نامزد یا همسرتان برخورد می‌کنید، به او اجازه می‌دهید، تا رفتاری محترمانه با شما نداشته باشد و در این حالت است که احترام شخصی و عشق به خودتان را نیز از دست می‌دهید. این موضوع، چرخه‌ای معیوب را سبب می‌شود و معمولاً چنین به کار می‌افتد که: به یک مرد اجازه می‌دهید، با شما بدرفتاری کند. شاید با اسم‌ها و لقب‌های نامناسب صدایتان می‌زند. هنگامی که ناراحت هستید، توجه چندانی به شما نمی‌کند و سعی در خوشحال‌کردنتان ندارد. هرگاه می‌خواهید راجع به رابطه ی خود حرف بزنید، مانند یک کودک عصبانی برخورد می‌کند و به طریقی برای احساسات شما اهمیتی قائل نیست و نیز شما از خودتان دفاع نمی‌کنید. این باعث می‌شود، عصبانی و افسرده شده و خود را دوست نداشته باشید. هرگاه احساس خوبی نسبت به خودتان ندارید، اعتماد به نفستان کاهش پیدا کرده و وقتی اعتماد به نفستان پایین باشد، بار دیگر که مرد دیگری با شما بدرفتاری می‌کند، جرأت و شهامت کمتری دارید و نمی‌توانید از خودتان دفاع کنید و این چرخه ی معیوب، همین طور مرتب تکرار می‌شود.

تنها یک راه وجود دارد و آن این است که از این چرخه ی معیوب خارج شوید، برخیزید و عزت نفس خود را حفظ کنید و اجازه ندهید با شما با عشق و احترام کمتر از آنچه که استحقاقش را دارید، رفتار شود. هنگامی که این راه را انتخاب می‌کنید، احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا کرده و این نیز به نوبه ی خود، اعتماد به نفستان را بالا می‌برد. بار دیگر که با شما بهتر رفتار می‌شود، قدرت خود را در رابطه با قدرت بدست گرفته و از موضع ضعف برخورد نخواهید کرد.

آیا بدرفتاری دیگران برای شما عادی شده است؟ آیا برای شما پیش آمده به طور مثال ماشین تازه‌ای بخرید و بعد از رانندگی متوجه بشوید که چقدر رانندگی با ماشین قدیمی برایتان مشکل بوده است؟ آیا برایتان پیش آمده، به خانه‌ای با فضای بیشتر نقل مکان کرده و بعد متوجه شوید که محل زندگی قبلیتان، تا چه حد مخروبه و ناراحت‌کننده بوده است؟ آیا شده که بعد از خریدن یک جفت کفش نو و راحت، متوجه شوید که چقدر کفش‌های قدیمی، پاهایتان را ناراحت می‌کرده است؟

چه بدانید و چه ندانید، بسیاری از مواقع از موضع ضعف برخورد می‌کنید و به خودتان اجازه می‌دهید، رفتار نه چندان خوبی با شما داشته باشند، چرا که عادت کرده‌اید، ما انسان‌ها از قدرت سازش‌پذیری و انطباق بسیار بالایی برخوردار هستیم و غالباً این طور است که از وضعیت و شرایط خود اطلاع چندانی نداریم، مگر آن که شرایط و موقعیتمان را تغییر بدهیم. به یک باره قیاس دو جفت کفش، دو آپارتمان، دو ماشین و یا دو رابطه، چنان برایمان بزرگ جلوه می‌کند که راهی نمی‌ماند جز این که به خودمان اعتراف کنیم قبلاً خوشبخت نبوده‌ایم! ما زن‌ها عادت کرده‌ایم که برایمان احترام چندانی قائل نباشند. به همین دلیل به مردان زندگیمان، اجازه می‌دهیم کمتر از آنچه استحقاقش را داریم، به ما عشق بورزند.

تا همین اواخر با هر مردی که سر راهم قرار می‌گرفت، از موضع ضعف برخورد می‌کردم و قدرت را به او واگذار نموده و اجازه می‌دادم که نسبت به من قدرناشناس باشد. رفتارهایی را تحمل می‌کردم که نظیر آن‌ها را اجازه نمی‌دهم هیچ یک از مراجعینم از جانب نامزد یا همسرانشان تحمل کنند. خواسته‌ها و نیازهایم را به منظور همراهی با او فدا می‌کردم و دائماً به دنبال تأیید گرفتن بودم. آیا آگاه هستم که خودم هم یک قربانی عشق بودم یا خیر؟ تصور می‌کردم زنی قدرتمند و با اعتماد به نفس باشم، ولی حقیقت این بود که چنان برخورد از موضع ضعف عادت داشتم و برایم این حس آشنا می‌نمود که حتی نمی‌دانستم چکار می‌کنم. آیا تقصیر با مردهای زندگیم بود؟ نه، هرگز، این خودم هستم که با خودم رفتار مهربانانه و توأم با احترام نداشتم و طبیعاً آن‌ها هم فقط از من تبعیت می‌کردند.

حال برای اولین بار در زندگی آموخته‌ام که چگونه عزت نفسم را در رابطه با یک مرد حفظ کنم، البته کار ساده‌ای نیست. این عادت قربانی عشق بودن، هنوز به نوعی راه خودش را در روابطم باز می‌کند و باعث می‌شود که همه ی وجودم را فدای عشق کنم، اما حالا با کمک تکنیک‌هایی که در این کتاب با شما نیز در میان گذاشتم و حمایت و تأیید همسر و دوستانم، به صورت زنی قدرتمند در آمده‌ام.

چگونه زن‌ها در ترس دائم از همسرشان در کنار آن‌ها زندگی می‌کنند و نهایتاً بر علیه آن‌ها می‌شورند؟

لوئیس سی و شش سال داشت و لیندا سی و دوساله بود. هنگامی که این دو برای مشاوره نزد من آمدند، نه ماه می‌گذشت که با یکدیگر نامزد شده بودند، لوئیس چنین شروع کرد: «لیندا منو دیوانه ی خودش کرده بود. اولین باری که اونو دیدم، خیلی مهربون و شیرین می‌نمود، همان زنی که می‌خواستم تا آخر عمر با او زندگی کنم، اما چند ماه بعد، ناگهان اخلاق و رفتارش به شدت تغییر کرد. حالت تدافعی به خودش می‌گرفت، طعنه زن و کنایه گو شده و حتی بسیاری از اوقات خیلی سرد مزاج شده بود. بارها سعی کردم راجع به این موضوع باهاش صحبت کنم، اما همیشه به من می‌گفت: همینه که هست! و از من می‌خواست که او را همین طور که هست بپذیرم و سعی نکنم اونو تغییر بدم. نمی‌خوام اعتراف کنم، اما او واقعاً بداخلاق شده». همین که لوئیس داشت ماجرا را برایم تعریف می‌کرد، دیدم لیندا اخم بدی کرده. فکر کردم بهتر است از لوئیس بخواهم از اتاق بیرون برود، تا من بتوانم تنهایی با لیندا صحبت کنم. احساس کردم از این راه بهتر می‌توانم به آن‌ها کمک کنم. بنابراین از لوئیس خواستم تا اتاق را ترک کند. به لیندا گفتم: «خب راجع به خودت به من بگو. دوست دارم راجع به روابطی که قبل از لوئیس داشتی بدانم». لیندا پاسخ داد: «وقتی بیست و نه ساله بودم با مردی نامزد شدم. نامزدی ما دو سال طول کشید. خیلی دوستش داشتم. همه کاری می‌کردم تا خوشحالش کنم، در واقع این طوری بود که سر از کالیفرنیا در آوردم. او از طرف محل کارش به کالیفرنیا منتقل شد؛ بنابراین منم از کارم استعفا دادم تا همراهش باشم. اون هفت سال از من بزرگتر بود و فکر می‌کنم، جایگاهش را بیشتر از آنچه که واقعاً بود، بالا برده بودم».

لیندا در حالی که از نامزد قبلیش صحبت می‌کرد، چشم‌هایش از اشک پر شدند و چهره‌اش حالت ملایم‌تری به خود گرفت. به آرامی از او پرسیدم: «خب بعد چه اتفاقی بین شما افتاد؟» او این طور ادامه داد: «من خیلی احمق بودم و او هیچ رفتار خوبی با من نداشت، اما من همیشه رفتارش را تحمل می‌کردم و با تمام کثافت‌کاری‌هایش کنار می‌آمدم. او تمایلی نداشت که زودتر عروسی کنیم و مرتب تاریخ تعیین شده را به عقب می‌انداخت. یک روز از همه جا بی‌خبر، زودتر از همیشه از سر کار به خونه برگشتم و دیدم که با منشی شرکتش تو خونه تنها هستند. باور کنید، می‌خواست منو متقاعد کنه که رابطه ی جنسیش با او هیچ مسئله‌ای نیست و دلیلی نداره که نامزدیمون را به هم بزنیم». لیندا به این جای صحبت‌هایش که رسید، هق هق گریه را سر داد. این جا بود که رابطه‌اش با لوئیس را درک کردم. لیندا آن قدر سال‌ها در مقابل مردان از موضع ضعف برخورد کرده و آن قدر رنجیده بود که ناخودآگاه تصمیم گرفته، این بار به حد افراطی از طرف دیگر بام بیافتد و هرگز به خودش اجازه ندهد به مرد دیگری علاقمند شود. او از افراط به تفریط رسیده بود و از پاورچین پاورچین راه رفتن کنار نامزد قبلیش، به شورش در مقابل لوئیس رسیده بود و تعجبی نداشت که لوئیس نمی‌توانست تغییر شخصیتی که در لیندا اتفاق افتاده بود را درک کند.

بسیاری از زنان دیگر نیز از همین الگوی ارتباطی تبعیت می‌کنند. بدین معنی که با طرف مقابلشان از موضع ضعف برخورد می‌نمایند و سپس قسم می‌خورند دیگر هرگز چنین کاری نکنند و با پررویی و وقاحت تمام در رابطه ی بعدی خود، بر علیه آن مرد بی‌گناهی که عاشق آن‌ها شده، شورش می‌کنند. مدتی بعد درمی‌یابند که این هم به درد نمی‌خورد و رابطه ی موفقی نیست و دوباره برمی‌گردند به همان الگوی روز اول خود و همین طور ادامه می‌دهند.

نظیر همین الگو را با تفاوت‌هایی جزیی یکی از دوستانم در پیش گرفته بود. او با این الگو شوهرش را دیوانه کرد. یک هفته با او مثل زیردست و خدمتکار رفتار می‌نمود و بسیار سرد و نامهربان می‌شد. هفته بعد، از این سردی خودش حالش به هم می‌خورد و تسلیم می‌شد و از شوهرش عذرخواهی می‌کرد. دوباره هفته ی بعد، از این که تا این حد از خود ضعف نشان داده، از دست خودش عصبانی می‌شد و دوباره سرد و بی‌عاطفه می‌شد، و این چرخه را مرتب تکرار می‌کرد.

این همان رفتاری است که باعث می‌شود، مردها ما را دمدمی مزاج، غیرقابل پیش‌بینی، باری به هر جهت و اعصاب‌خردکن بنامند. راه حل، تنها در پیدا کردن نقطه ی تعادلی است که بین این دو حالت پیدا می‌شود. بدین معنی که با عزت نفس و حفظ ارزش‌های خود زندگی کنیم و از این چرخه ی معیوب ضعیف و شورشی بودن، خود را آزاد کنیم.

راه حل: چگونه در مقابل مردان از موضع ضعف برخورد نکنیم؟

در زیر توصیه‌هایی است که به شما در رویارویی با اشتباه شماره ی پنج، کمک خواهد کرد:

۱- به مردان زندگیتان، به خاطر بدرفتاری که با شما می‌کنند، جایزه ندهید. ورونیکا و شوهرش دیوید به تازگی با هم دعوای وحشتناکی کردند. ماجرا هنگامی شروع شد که ورونیکا از دیوید خواست به او کمک کند تا برای آشپزخانه، کاغذ دیواری جدیدی انتخاب کنند و دیوید علاقه ی خاصی نشان نداد. هرچه ورونیکا بیشتر اصرار کرد دیوید عصبانی‌تر شد، تا جایی که دیگر از کوره در رفته و سر ورونیکا داد زده و به او گفته بود که زنی وقیع و کنترل‌کننده است و بعد هم از خانه بیرون رفته بود.

حال، ورونیکا در حالی که هق هق کنان در رختخوابش دراز کشیده بود، آرزو می‌کرد‌ ای کاش می‌توانست عقربه‌های ساعت را به عقب بکشد، به زمانی که هنوز دعوا شروع نشده بود. بعد از گذشت چند ساعت ورونیکا متوجه می‌شود، دیوید به خانه برگشته. او به اتاق نشیمن می‌رود و تلویزیون را روشن می‌کند. حال، ورونیکا احساس پشیمانی می‌کرد و برای این که احساس نزدیکی گذشته را مجدداً با همسرش حفظ کند، به درون اتاق رفته کنار صندلی دیوید روی زمین می‌نشیند و سرش را روی زانوهای او گذاشته و کمی گریه می‌کند. این در حالی است که دیوید، تمام مدت روی صندلیش نشسته و به تماشای تلویزیون مشغول است. بعد از چند دقیقه ورونیکا احساس می‌کند، دیوید موهایش را نوازش می‌کند و دریافته که او دیگر عصبانی نیست. ورونیکا سرش را بلند کرده و بازوهای دیوید را می‌گیرد و می‌گوید: «اوه عزیزم! خوشحالم برگشتی، دلم برات تنگ شده بود. من نمی‌خوام با تو دعوا کنم». دیوید نیز آهی می‌کشد و می‌گوید: «منم نمی‌خوام با تو دعوا کنم». یکدیگر را می‌بوسند و عصر صمیمی و گرمی را با هم می‌گذرانند.

شارون و نامزدش ارنی در حالی که وسط آپارتمانشان ایستاده‌اند، دعوای شدیدی راه می‌اندازند.ارنی به شارون می‌گوید: قرار است امشب شام را با نامزد قبلیم که نمی‌داند قرار است با تو ازدواج کنم، بیرون بخورند. شارون از این موضوع خیلی عصبانی می‌شود و به ارنی می‌گوید: «چرا به او نگفته‌ای که با من نامزد شدی». ارنی جواب می‌دهد: «چون که آن دختر از لحاظ روحی و احساسی ثبات چندانی نداره و من نمی‌خوام با این خبر، احساساتش را جریحه دار کنم». شارون از دست ارنی به این دلیل که با او صادق نبوده، خیلی عصبانی می‌شود و به او اتهام می‌زند: «این طور که معلومه احساسات نامزد قبلیت، برات مهمتره تا احساسات من». ارنی فریاد می‌زند: «دوست ندارم این مزخرفات را بشنوم». در را پشت سر خود می‌کوبد و سرکار می‌رود.

تمام روز شارون در حالی که مرتب مجسم می‌کند ارنی و نامزد قبلیش الان در یک رستوران مشغول خوردن شام هستند و این که امروز صبح ارنی چقدر نسبت به احساساتش بی‌تفاوت بوده است، احساس فلاکت و بدبختی می‌کند. با گذشت زمان، ترس او نیز شدت می‌گیرد، مدام فکر می‌کند، دیگر ارنی را از دست داده و مطمئن می‌باشد تا دیر وقت او را نخواهد دید. بنابراین تصمیم می‌گیرد هنگامی که ارنی به خانه بر می‌گردد، ذوق زده‌اش کند. کیک مورد علاقه‌اش را می‌پزد، نوشیدنی فوق‌العاده‌ای می‌خرد و آپارتمانشان را با شمع‌های زیبایی تزیین می‌کند. ارنی ساعت یازده و نیم بر می‌گردد، شارون سراسیمه می‌دود تا در را برایش باز کند. او را در آغوش می‌گیرد و در گوشش زمزمه می‌کند: «عزیزم! به خونه خوش اومدی، دلم برایت تنگ شده بود، هیچ وقت دلم نمی‌خواد از دستت بدم». ارنی نیز پاسخ می‌دهد: «منم نمی‌خوام تو را از دست بدم». ارنی از این که شارون حالش خوب است و رفتار خوبی دارد، احساس خلاصی می‌کند. هر دو، شب بسیار خوبی را با هم می‌گذراندند.

بعد از خواندن این ماجراها، چه فکر می‌کنید؟ آیا فکر می‌کنید که این پایان خوش‌آیند هستند؟ آیا فکر می‌کنید، رفتار این دو زن درست بود؟ آیا به نظرتان آن‌ها می‌دانند که با مردشان چگونه باید رفتار کنند؟ چنانچه فکر می‌کنید رفتارشان درست بوده، سخت در اشتباهید. ورونیکا و شارون شاید این طور باور داشته باشند که احساسات دیگران را خوب درک می‌کنند و بسیار بخشنده و مهربان هستند، اما آنچه حقیقت دارد این است که به بدترین وجهی، قربانی عشق هستند و به مردانشان به خاطر بدرفتاری که با آنها کردند، جایزه دادند.

یکی از بزرگترین اشتباه‌هایی که ما زن‌ها در رابطه با مردها می‌کنیم، این است که به آن‌ها به خاطر بدرفتاری که با ما دارند جایزه می‌دهیم. این کار را چگونه می‌کنیم؟ ما مردی را که به تازگی با ما بدرفتاری کرده و کلمات ناشایستی را در مورد ما به کار برده، در آغوش گرفته و می‌بوسیم. هنگامی که سرمان فریاد می‌زنند، چیزی نمی‌گوییم و به خاطر این که عصبانی شده‌اند از آن‌ها عذر خواهی می‌کنیم. ما شب با کسی همبستر می‌شویم که چند ساعت و یا چند لحظه ی پیش، مثل آشغال با ما رفتار کرده، بدون آن که کوچکترین عذرخواهی کرده باشد. ما مردی که احساساتمان را جریحه‌دار کرده،‌تر و خشک می‌کنیم تا که به او نشان دهیم چقدر دوستش داریم.

در این گونه مواقع، چه پیامی به مرد زندگیمان می‌دهیم. ما این پیام را می‌فرستیم، که تو هر طور که بخواهی می‌توانی با من رفتار کنی، اما من همچنان دوستت خواهم داشت. در واقع هر چه بدتر با من رفتار کنی، بیشتر می‌ترسم و در نتیجه با تو مهربان‌تر خواهم بود.

توصیه‌ام به شما این نیست که هرگاه نامزد یا همسرتان با شما بدرفتاری کرد، روزنامه‌ای بدست بگیرید و به صورتش بکوبید. آنچه که در این جا می‌خواهم بگویم، این است که اگر به مردتان به خاطر بدرفتاریی که با شما کرده است، جایزه بدهید، در واقع به او این آموزش را می‌دهید که می‌تواند به این رفتار بد خود ادامه دهد.

هنگامی که رفتار نامزد یا همسرتان با شما غیرقابل تحمل است، چه باید بکنید؟ احساسات منفی خود را با او در میان بگذارید و صبر کنید، جوابی بشنوید تا نشان‌دهنده ی این باشد که احساساتتان را درک کرده و به خاطر رفتارش پشیمان شده است. راه‌هایی بیابید که هر دوی شما بتوانید با عقل و منطق و اهمیت متقابل برای احساسات یکدیگر، از بروز چنین موقعیت‌های مشابهی در آینده جلوگیری کنید. آنگاه یکدیگر را ببوسید و آشتی کنید.

۲- دو لیست ترتیب دهید، لیست اول: از زمینه‌هایی که در رابطه با مردان از موضع ضعف برخورد می‌کنید و لیست دوم: در زمینه‌هایی که در کلیه ی روابطتتان با دیگران، از موضع ضعف برخورد می‌کنید.

این مرحله، فرایند مهمی است و حتماً آن را روی کاغذ انجام دهید. نوشتن زمینه‌هایی که به طور معمول در آن زمینه‌ها مثل یک قربانی عشق برخورد می‌کنید، به شما در آگاه شدن نسبت به رفتارهایتان کمک خواهد کرد و اولین قدم در راه تغییر را آسان خواهد نمود. پس از آن که این لیست را تمام کردید، این موضوع را با یکی از دوستان زن خود در میان بگذارید. این کار به شما کمک خواهد کرد در این رابطه متعهد‌تر باشید و هرگز دوباره از موضع ضعف برخورد نکنید.

۳- دو لیست دیگر ترتیب دهید: یک لیست از رفتارهایی که صحیح و سالم هستند و لیست دیگر رفتارهایی که دیگر هرگز نباید در رابطه با مردان به آن‌ها مبادرت ورزید.

۴- عزت نفس خود را حفظ نمایید. من از این عبارت خیلی خوشم می‌آید. این عبارت را روی کاغذ‌های کوچکی نوشته‌ام و برای آن که آن‌ها را بیشتر ببینم، در قسمت‌های مختلف خانه‌ام نصب کرده‌ام تا به عنوان یادآورهایی به من بگویند چه کسی هستم. گاهی اوقات مچ خودم را در حین انجام یک رفتار قربانی عشق شدن می‌گیرم. لحظه‌ای چشمانم را می‌بندم و به معنای این عبارت فکر می‌کنم. تقریباً اکثر اوقات، فکر کردن به این عبارت، دوباره مرا به حس احترام شخصیم برمی‌گرداند. شما نیز تعبیر شخصی و این که چگونه عزت نفستان را حفظ کنید از این عبارت خواهید گرفت.

به خاطر داشته باشید: از موضع ضعف برخورد نکردن با مردان، به این معنا نیست که نسبت به آن‌ها سلطه‌جو باشید و سعی کنید آن‌ها را کنترل نمایید، بلکه بدین معنی است که با خودتان رفتاری از سرعشق و توأم با احترام داشته باشید و بدین وسیله مردتان را وادار کنید که او نیز با شما چنین رفتاری داشته باشد.

پایان
منبع: کتاب رازهایی در باره مردان؛ باربارا دی آنجلیس