زنان، خود و ارزش‌هایشان را زیر پا می‌گذارند!

زنان، خود و ارزش‌هایشان را زیر پا گذاشته و در مقایسه با مردان، خود را در مقام دوم قرار می‌دهند. تصور کنید ساعت‌ها وقت صرف تهیه ی شام مورد علاقه همسر خود کرده‌اید و می‌خواهید میز را بچینید، ناگهان متوجه می‌شوید یکی از تکه‌های ماهی، بزرگتر از بقیه است. با این فرض که شما و همسرتان از اشتهای یکسانی برخوردار هستید، چه کار خواهید کرد؟ آیا قطعه ی بزرگتر را به او خواهید داد، یا آن را برای خودتان نگه خواهید داشت؟

اغلب زن‌هایی که این سؤال را از آن‌ها پرسیده‌ام، اعتراف کردند به این موضوع زیاد فکر نکرده‌اند. البته قطعه ی بزرگتر را به مردشان می‌دهند، چرا که طبق عادت، اول، بهترین قسمت غذا را به او داده و سپس خود را در مرتبه ی دوم قرار می‌دهند. چنانچه قطعه ی بزرگتر را خودشان بردارند، احساس گناه خواهند کرد. کلماتی که آن‌ها در مقابل اقدامشان به کار می‌برند، کلماتی هستند نظیر: خودخواه، خسیس و نامهربان. اشتباه شماره ی دو به آن دسته از زنانی مربوط می‌شود که خود را در مقایسه با مردان زندگیشان، در مقام دوم اهمیت قرار می‌دهند. چگونه این کار را می‌کنیم؟

۱- ما علاقه‌ها، عادت‌ها و فعالیت‌های شخصی خود را زیر پا می‌گذاریم. سارا، سی و یک سال سن داشت و بسیار علاقمند به مطالعه، مدیتیشن و یوگا بود. او دریافته بود که این فعالیت‌ها، به او شادابی و سلامت می‌بخشد. بعد از آن که با بیل که یک مشاور کامپیوتر بود نامزد شدند، تمامی فعالیت‌هایش را کنار گذاشت. چرا که بیل مردی شکاک بود و به قول خودش با این مزخرفات شرقی، میانه ی خوبی نداشت. سارا به منظور جلوگیری از برخورد و درگیری با بیل، فقط ماهی یک بار در کلاس یوگا حاضر می‌شد و پس از مدتی، دیگر کمتر مدیتیشن می‌کرد، تا جایی که دیگر کاملاً آن را کنار گذاشت. وقتی از او پرسیدم که چرا فعالیت‌های مورد علاقه‌اش را زیر پا می‌گذارد؟ جواب داد: «احساس می‌کنم به مرحله ی جدیدی از زندگیم وارد شده‌ام و دیگر این گونه فعالیت‌ها، مناسب سن من نیستند». یک سال و نیم بعد، نامزدی بیل و سارا به هم خورد. ظرف دو هفته، سارا مجددا مدیتیشن خود را شروع کرد. او گفت: «نمی توانستم باور کنم که چقدر دلم برای مدیتیشن تنگ شده بود».

امیلی همواره به ورزش اروبیک علاقه ی خاصی نشان می‌داد، او از جوانی این ورزش را دنبال می‌کرد. احساس می‌کرد ورزش اروبیک، او را سالم و شاداب نگه می‌دارد. امیلی بیست و نه ساله بود که با اندروی سی و یک ساله آشنا شد. دو سال بعد، آن‌ها ازدواج کردند. چند وقت پیش، او را در یک فروشگاه دیدیم و از او درباره ی اندروی و همچنین راجع به کلاس‌های اروبیکش جویا شدم. سریعاً معذب شد و گفت: «خب! راستش مثل سابق مرتب به کلاس‌ها نمیرم». وقتی دلیلش را از او پرسیدم گفت: «راستش اندرو زیاد از این کلاس‌ها خوشش نمیاد. اوایل که با هم نامزد شده بودیم، همیشه اونو به زور به سالن ورزشی می‌بردم. تمام مدت آنجا می‌موند و فقط دیگران را تماشا می‌کرد. این وضع برام خوشایند نبود و در نتیجه کنارش گذاشتم. ولی او منو تشویق کرد، بدون او به سالن برم و علاقه‌ام به ورزش را فدای او نکنم. یکی دوبار همراه دوستام این کار را کردم، اما از این که اونو تو خونه تنها می‌ذاشتم، احساس گناه می‌کردم. هر چند دلم برای ورزش تنگ شده، اما موضوع مهمی نیست».

این زن‌ها، همان اشتباهی را می‌کنند که بسیاری از ما می‌کنیم. بسیاری از ما علاقه‌های خودمان را زیر پا گذاشته، تنها به این دلیل که برای مرد زندگیمان چندان خوشایند نیستند. ممکن است خودمان متوجه نشویم که تا چه اندازه دلخوشی هایمان را زیر پا می‌گذاریم و خود را متقاعد می‌کنیم که این علایق چندان برایمان مهم نیستند، اما در حقیقت این طور نیست، اغلب اوقات بعد از این که رابطه ی ما تمام می‌شود، متوجه می‌شویم به آن کارها علاقه ی زیادی داشتیم و دوباره آنها را از سر می‌گیریم. انگار تنها این موقع است که بیاد می‌آوریم، چقدر از مدیتیشن، ورزش، باغبانی، دوچرخه سواری و… لذت می‌بردیم و آن فعالیت‌ها را تنها به این دلیل که مرد زندگیمان به این کارها چندان علاقه‌ای نداشت، کنار گذاشته بودیم.

۲- رابطه ی خود را با آن دسته از دوستان و فامیل‌هایی که مورد علاقه ی نامزد و همسرمان نیست، قطع می‌کنیم. جوآن بیست و چهار سال سن داشت و نامزدش لارنس، یک عتیقه فروش سی ساله بود. آن‌ها در یک میهمانی با یکدیگر آشنا شدند. جوآن زیبا، باهوش و سر زنده به نظر می‌رسید گرچه هرگز به دانشگاه نرفته بود، اما شم اقتصادی خوبی داشت و در پول درآوردن، بسیار موفق می‌نمود. لارنس فارغ التحصیل یکی از دانشگاه‌های شرق آمریکا بود و خود را یک تحصیل کرده ی روشنفکر می‌دانست. مشکل آن‌ها اولین بار، در میهمانی یکی از دوستانشان آغاز شد. جوآن گفت: «روزی به اتفاق لارنس به میهمانی یکی از دوستانم رفته بودیم، در آن میهمانی به من خیلی خوش گذشت، اما ظاهراً به لارنس اصلاً خوش نمی‌گذشت، چون تنها و کسل یه گوشه نشسته بود و با هیچ کس حرف نمی‌زد. جلو رفتم و ازش پرسیدم: عزیزم چی شده؟ لارنس با دلخوری جواب داد: اینجا راحت نیستم، خیلی ناراحتم، با دوستای تو، هیچ وجه مشترکی ندارم.

در راه برگشت به خانه بین جوآن و لارنس دعوا و بحث زیادی در گرفت. جوآن سر او داد زد: «متنفرم از این که همیشه فکر می‌کنی دوست‌های من به دردت نمی‌خورند. گرچه اونا به دانشگاه نرفته‌اند، اما آدم‌های خوبی هستند». لارنس این گونه پاسخ داد: «ببین اگه تو می‌خوای با اونا باشی، حرفی ندارم، اما فقط خودت تنهایی این کار را بکن و از من توقع نداشته باش با تو بیام». جوآن به خاطر این برخورد خودبزرگ‌بینانه لارنس، بسیار عصبانی بود، اما همیشه به طرزی پنهان نگران بود، مبادا حق بالارنس باشد و این که مبادا دوستان او، آدم‌های به‌دردبخوری نیستند و نگران ادامه ی رابطه‌اش با آن‌ها بود. آیا لارنس به خاطر این که او با آن‌ها رابطه دارد، ترکش خواهد کرد؟ ظرف چند ماه بعد، جوآن اوقات کمتری را با دوستانش گذراند، به طوری که پس از مدتی کاملاً آن‌ها را کنار گذاشت. پس از آن، احساس تنهایی می‌کرد، اما لارنس را با خود داشت.

به چه دلیل بسیاری از مردان سعی می‌کنند شما را از کسانی که دوستشان دارید جدا کنند؟

مردانی که از درون احساس ناامنی زیاد دارند، سعی می‌کنند شما را از سیستم‌های حمایتیتان دور نمایند. بعضی از مردها نیاز دارند احساس کنند که کنترل کامل نامزد یا همسر خود را در دست دارند، اما آن‌ها از این که خودشان کنترل شوند، می‌ترسند، یکی از تاکتیک‌هایی که آنان جهت اعمال نفوذ و سلطه بر روی شما به کار می‌برند این است که شما را از اطرافیان و تکیه‌گاه‌هایتان نظیر: خانواده، دوستان، درمانگرها و غیره دور می‌کنند. این کار دو نتیجه ی زیر را در بر خواهد داشت:

الف- وابستگی شما به آن مرد، به مراتب بیشتر از گذشته شده، چرا که از منابع دیگر حمایت کمتری دریافت می‌کنید.

ب- شما منزوی و گوشه‌گیر شده و رابطه کمتری با دیگران برقرار می‌نمایید و بدین ترتیب، از دید افرادی که دوستتان دارند، دور خواهید ماند. بنابراین این موضوع، نامزد یا همسرتان را در مقابل انتقادها و نظرات منفی احتمالی، به خاطر رفتار بدش با شما حمایت خواهد کرد.

۳- از لحاظ احساسی، بوقلمون صفت شده و به هر رنگی که نامزد یا همسرتان بخواهد در می‌آیید. یکی از معمول‌ترین راه‌هایی که ارزش خود را زیر پا گذاشته و خود را در درجه ی دوم اهمیت قرار می‌دهید، این است که به هر رنگی که نامزد یا همسرتان می‌خواهد، در می‌آیید. من این را از لحاظ احساسی بوقلمون صفت بودن می‌نامم. زن‌های بوقلمون صفت به راحتی، خود، قیافه و یا حتی رفتار و عقایدشان را طبق سفارشاتی که با تصویر ذهنی نامزد یا همسرشان با زن ایده‌آل او منطبق است، درمی‌آورند و پیش خودشان می‌گویند: اگر این کار را بکنم، زن رؤیاهای او خواهم بود. بنابراین با این فکر، پیش رفته و بر طبق تصویری از آنچه دیگران دوست داشتنی می‌دانند، خودشان را شکل می‌دهند. در زیر، داستانی واقعی اما غم‌انگیز را برایتان می‌گویم که چگونه زنی تمامی موجودیت خود را به یک باره زیر پا گذاشت:

جانیس یک خواننده سی و دو ساله بود که روزی با خشم و انزجار تمام، قدم به دفتر کارم گذاشت. ازدواج او با تونی که به تعمیر تلفن اشتغال داشت، وارد سومین سال خود شده بود. جانیس به من گفت: «می دونید سه سال تمام هر هفته چکار می‌کردم؟ هر هفته به مسابقه ی کشتی می‌رفتم نه به سینما یا تئاتر، بلکه به این مسابقات لعنتی! فکر می‌کنید وقتی تو خونه بودیم چکار می‌کردیم؟ تمام وقت از تلویزیون مسابقات کشتی تماشا می‌کردیم؟ کشتی، کشتی، کشتی. یک یک کشتی‌گیرها را می‌شناختم و از همگی اونا متنفر بودم. نام فنی تمامی حرکت‌های کشتی را می‌دونستم». از او پرسیدم: «منظورت را نمی‌فهمم. هنوز نگفتی مشکلت چیست!» نگاهی غضب‌آلود به من کرد و گفت: «من از کشتی متنفرم، در واقع از تمام ورزش‌ها متنفرم، اما تونی، عاشق کشتی بود. هر چی اون می‌خواست، منم همون کار را می‌کردم، به خاطر او یکی از طرفدارهای پر و پا قرص کشتی شده بودم، تا خوشحالش کنم. حتی سعی کردم خودم را متقاعد کنم که کشتی را دوست دارم. فکر می‌کردم این ایثار و فداکاریه که به خاطر عشق به زندگیم می‌کنم، اما حالا به مجرد این که چند لحظه به گذشته نگاه می‌کنم، از این که تا بدین حد احمق بودم، از خودم حالم به هم می‌خوره!».

جانی به هنگام شروع رابطه با تونی، به مانند لوحی سفید به دنیای او وارد شده بود. او مایل بود شخصیتش را در داد و ستدش برای عشق تغییر دهد. غالباً شاهد بودم که بعضی از زن‌ها، به روش‌های کاملاً افراطی، مرتکب چنین اشتباهی می‌شوند، تا جایی که خود را تحت عمل‌های جراحی دردناک قرار می‌دهند، تنها به این خاطر که مرد مورد علاقه‌شان، آن‌ها را با قیافه ی دیگری می‌پسندد. برخی اوقات شاهد بوده‌ام که بعضی از زن‌ها طبق سفارش مرد مورد علاقه‌شان، با عمل جراحی، سایز سینه‌هایشان را بزرگتر می‌کردند و یا باسن خود را عمل نموده تا آن را بالا بیاورند و بعد از جدایی و به هم خوردن رابطه‌شان، خشم و انزجار شدیدی نسبت به آن مرد در خود احساس کردند.

۴- برای این که رؤیاهای مرد مورد علاقه‌مان را تحقق بخشیم، رؤیاهای خودمان را به کلی فراموش می‌کنیم، همسری را در نظر بگیرید که به خاطر حمایت از شوهرش از ادامه ی تحصیل در دانشگاه انصراف می‌دهد، تا او بتواند مدرک دکترای خود را بگیرد خودش پانزده سال بعد در می‌یابد که چگونه رؤیای خود که همانا تدریس به کودکان عقب مانده بود را به کلی فراموش کرده است.

زنی که از کارهای خود در یک شرکت بزرگ استعفا می‌دهد تا به شغل صادرات و واردات نامزدش برسد، سه سال بعد پس از پایان یافتن رابطه‌اش، چشم باز کرده و می‌بیند این کار را نه به خاطر خودش، بلکه به خاطر او انجام داده و حال دیگر چیزی ندارد و بیکار شده است.

من مطمئنم خودتان چنین کارهایی را نکرده‌اید، اما زنانی را می‌شناسید که چنین کارهایی را کرده‌اند. چقدر غم‌انگیز است که زنان در جهت تحقق رؤیاهای همسرشان، رؤیاهای خود را فراموش می‌کنند.

چرا زنان در روابط، خود را فدا می‌کنند؟

شاید طرح سؤال بالا به نظرتان غیرضروری برسد. زنان به دلایل زیادی این کار را انجام می‌دهند.

* برخی اوقات مردان از ما چنین انتظار دارند که اهمیت کمی برای خود قائل باشیم. هزاران سال است مردها آموزش دیده‌اند که زن‌ها را موجوداتی در رده ی دوم ببینند. بالاخره ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که در بسیاری از کشورها، زنان هنوز به هنگام راه رفتن در خیابان، به علامت احترام و زیر دست بودن، پشت سر شوهرشان راه می‌روند. آیا عجیب نیست که برخی از مردان انتظار دارند که زن‌ها، خودشان را قربانی آن‌ها کنند؟

* ما زن‌ها نیز چنین آموزش دیده‌ایم که خودمان را از لحاظ اهمیت در درجه ی دوم قرار بدهیم. بسیاری از ما شاهد بوده‌ایم که مادرها و مادربزرگ‌هایمان استعداد، علایق، رؤیاها و شغل‌های خود را به منظور حمایت از پدران و پدربزرگانمان فدا کرده‌اند؛ در نتیجه ما نیز یاد گرفتیم که به خود اهمیت دادن، عملی خودخواهانه است.

* به عوض آن که تلاش کنیم تا رؤیاهای خود را به حقیقت برسانیم، ما ایثار و قربانی کردن را نوعی دستیابی به موفقیت تلقی می‌کنیم. خیلی ساده است بگویید: «می توانستم درسم را تمام کنم و یک وکیل بشوم، اما دوست داشتم حمایت بیشتری از همسرم که در رشته ی حقوق تحصیل می‌کرد، بکنم. بنابراین تصمیم گرفتم از حق خودم بگذرم».

نتایج فداکاری‌های بی‌مورد برای بدست آوردن عشق

هنگامی که رؤیاهایتان را فداکرده و خود را در درجه ی دوم اهمیت قرار می‌دهید، چنین می‌پندارید که مردتان شما را بیشتر دوست خواهد داشت. ممکن است مردتان شما را بیشتر دوست داشته باشد و ممکن است بر عکس، چنین نباشد، اما موردی که حتماً اتفاق خواهد افتاد این است که: وقتی شخصیت خودتان را برای این که بیشتر دوست داشته شوید زیر پا می‌گذارید، نتیجه این خواهد شد که خودتان را کمتر دوست خواهید داشت.

هر گاه یکی از علایق، دوستان و یا رؤیاهای خود را به امید جلب توجه و دریافت محبت و عشق مردی زیر پا می‌گذارید، بخشی از وجود و شخصیت خود را از دست می‌دهید. هرچه بیشتر فدا کنید، کمتر از شما چیزی به جا می‌ماند، تا جایی که یک روز، هوشیار می‌شوید که احساس می‌کنید از درون تهی شده‌اید و چیزی از وجود واقعیتان بجا نمانده است و تمامی آنچه که بودید را دور انداخته‌اید تا شخص دیگری باشید. پس شخصی که دوست داشتنی‌تر باشد، در این فرآیند، زنانگی و موجودیت اصلی خود را از دست می‌دهد. این از دست دادن خود، در اکثر موارد با خشم و افسردگی توأم خواهد بود؛ به طوری که انزجار زیادی را نسبت به خود و آنچه که مرتکب شده‌اید، احساس خواهید کرد و متعاقب آن احترام شخصی و اعتماد به نفستان را نیز به کلی از دست خواهید داد و نسبت به مردی که به خاطر او همه ی این کارها را کرده‌اید نیز انزجار و عصبانیت زیادی در خود احساس خواهید نمود. مهم‌تر از همه، این که ممکن است در مقابل این همه فداکاری که کرده‌اید، آنچنان که شما می‌خواستید، دوستتان نداشته باشند.

راه حل: چگونه از فداکردن رؤیاها در روابطمان پرهیز کنیم؟

۱- از تمامی رؤیاها و خواسته‌هایی که در روابط گذشته به خاطر عشق به نامزد یا همسرتان، زیر پا گذاشته‌اید، لیستی تهیه کنید. ممکن است این تجربه، زیاد خوشایند نباشد، اما در اینجا توصیه‌ام به شما این می‌باشد که برای این که در آینده مرتکب چنین لغزش‌هایی نشوید، حتماً این تجربه را تمرین کنید.

۲- از تمامی افراد، دلبستگی‌ها، عقاید و باورهایی که برایتان مهم هستند، لیستی تهیه نمایید. این کار در شناخت خودتان به شما کمک می‌کند و با این کار درمی‌یابید که چه موردی را دوست دارید و دیگر نمی‌توانید به دروغ خودتان را متقاعد کنید که به راستی از مسابقات دوچرخه سواری، ماهی‌گیری و جمع کردن تمبر و یا هر مورد دیگری که همسرتان به آن علاقه دارد، شما نیز به آن علاقمندید.

۳- رؤیاهایتان را تعقیب کنید و شخصیت خود را تمام و کمال به خاطر بسپارید. مانند بوقلمون به هر رنگی در نیایید، به امید این که بتوانید مردی را بیابید که بتواند شما را از درون اغنا کند. هر چه زنی کامل‌تر و روراست‌تر باشید، احتمال کمتری وجود خواهد داشت که مستاصل شده و به دنبال تأیید از این و آن، به روابطی ناسالم وارد شوید. بنابراین احتمال این که ارزش‌های خود را زیر پا بگذارید نیز کمتر خواهد شد.

ادامه دارد…