سوئد

پادشاهي مشروطه سوئد کشوري است در شمال اروپا در شبه‌جزيره اسکانديناوي. اين کشور از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خليج بوتنيا، از جنوب شرقي با درياي بالتيک و از جنوب غربي با کشور دانمارک همسايه است.
سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کيلومتر مربع، سومين کشور بزرگ اروپا است. جمعيت سوئد بيش از ۹٫۲ ميليون نفر است که تقريبا ۷٫۹ ميليون نفر آن را سوئدي‌ها تشکيل مي‌دهند. مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ايسلند و دانمارک از تبار وايکينگ‌ها هستند. بيشتر جمعيت سوئد در جنوب اين کشور مستقر هستند و بيش از 85 درصد آنها شهرنشين هستند.
کشور سوئد از حکومت مشروطه برخوردار بوده و دولت به شکل پارلماني اداره مي‌گردد. پادشاه در اين کشور مقامي تشريفاتي است و کشور توسط نخست وزير اداره مي‌شود.
زبان سوئدي از خانوادهٔ زبان‏هاي هند و اروپايي شاخهٔ ژرمني است و با زبان‌هاي نروژي و دانمارکي نزديکي دارد.
پس از مسيحيت، اسلام دومين دين سوئد محسوب مي‏شود و نيم ميليون از جمعيت 9.2 ميليوني اين کشور را تشکيل مي‏دهد. سيصدهزار نفر از اين مسلمانان، سني و دويست هزار نفر شيعه هستند. به غير از سوئدي‏هاي مسلمان، مليت‏هاي ايراني، عراقي، لبناني و اتيوپيايي بيشترين مسلمانان سوئد را تشکيل مي‏دهند.

استقبال  از رمضان

با نزديک شدن ماه مبارک رمضان، مسلمانان اين کشور نسبت به اجراي دستورات اسلامي، دقت بيشتري پيدا مي‏کنند. آنان با اين آمادگي به استقبال اين ماه مبارک مي‏روند.

استهلال

اگرچه به علت هواي هميشه ابري و باراني سوئد، امكان استهلال سنتي براي مسلمانان اين کشور وجود ندارد اما مراکز نجومي و دولتي اين کشور، حلول ماه هاي جديد را رصد و اعلام مي‏كنند. برخي مسلمانان مهاجر هم ـ بسته به مذهب يا مليتشان ـ از محاسبات نجومي كشورهاي عربستان، ايران و مصر تبعيت مي‏نمايند.

روزه‏ ي 20 ساعته

همه ما شنيده‏ايم که در قطب، شش ماه شب است و شش ماه روز. يکي از مشکلات مسلمانان ساکن در کشورهاي نزديک به قطب همين مسأله است.

امسال به علت تقارن ماه مبارک رمضان با فصل تابستان، روزها در سوئد به 20 ساعت مي‏رسد که هر چه به طرف شمال (قطب) حرکت کنيم روزها طولاني تر مي‏شود. اين امر گرفتن رو.زه را طاقت‏فرسا مي‏کند. البته در زمستان هم روزها تنها 4 ساعت است که تلافي اين را درمي‏آورد!

مناطق بدون غروب

در بعضي از مناطق، روزهاي بدون غروب هم وجود دارد. در باره نماز و روزه و اوقات شرعي اين مناطق، دو نظر فقهي وجود دارد: 1. مطابق نظر برخي علماي شيعه، ساکنان اين مناطق بايد با توجه به افق نزديک‏ترين منطقه‏ي داراي غروب، روزه‏ي خود را بگيرند و نماز خود را به جاي آورند. 2. مطابق نظر گروه ديگري از علماء، مسلمانان اين مناطق بايد مطابق افق شهرهاي متعارفي که شب و روز تقريبا مساوي دارند (مانند مکه و مدينه) عمل نمايند.

زمان افطار و سحر

در سوئد، دانستن زمان دقيق سحر و مغرب به دليل نوسان زياد اوقات شرعي بين دو روز سخت و لازم است. مسلمانان سوئد به چند طريق را تشخيص مي‏دهند:

1. با استفاده از شبکه‏ جهاني جام جم.

2. با استفاده از برنامه شبکه‏هاي ماهواره‏اي عربي.

3. با استفاده از تعداد محدودي راديوي فارسي يا عرب‏زبان که فقط در اين ماه اقدام به پخش اذان مي‏کنند.

4. با استفاده از برگه اوقات شرعي که هر ماه توسط مساجد اسلامي براي تعداد کثيري از افراد پست مي‏شود.

تغذيه

در ماه مبارک رمضان، غذاهاي عربي فروش ويژه‏اي پيدا ميکنند و مسلمانان سوئد از مليت‏هاي مختلف، از غذاهاي مخصوص عرب‏ها براي اين ماه استفاده ميکنند. در هنگام افطار، غذاهاي لذيذ و كلوچه‏هاي خوشمزه به همراه نوعي سوپ سبزيجات در رستوران‏هاي عربي مشتريان فراواني دارد.

برنامه‏هاي مرکز اسلامي

مرکز اسلامي امام علي (ع) در شهر استکهلم، نقطه تمرکز مراسم و تجمع شيعيان اين کشور است. اين مرکز در طول ماه مبارک رمضان هر شب برنامه‏هاي ويژه‏اي ـ از جمله قرائت قرآن، سخنراني، و قراعت دعاي افتتاح ـ دارد.

يکي از برنامه‏هاي آينده اين مرکز، همکاري رسانه‏اي است. با توجه به آزادي و امکان پخش برنامه‏هاي اسلامي از طريق تلويزيون‏هاي خصوصي و دولتي، مركز اسلامي سوئد درصدد است تا برنامه‏هاي متنوع اسلامي توليد و از اين شبكه ها پخش نمايد.

شب قدر

مساجد مسلمانان در شب قدر بسيار پررونق است. مسجد شيعيان استکهلم و مرکز امام علي (ع) در اين شب‏ها، ميزبان حدود 4 هزار نفر از مسلمان است که براي دعا و عبادت گرد هم مي‏ايند.

مجالس خانگي
به غير از استهلم، شيعيان و مسلمانان شهرهاي ديگر هم مراسم شب قدر را برپا مي‏کنند. اگر در آن شهر مسجد نباشد گاهي يکي از افراد باني مي‏شود و مراسم را در منزلش برگزار مي‏نمايد.
رمضان مسيحيان سوئدي‏
برخي از مسيحيان سوئد هم روزه مي‏گيرند! مطابق اين سنت، آنها در يک ماه از سال، اقدام به نخوردن گوشت مي‏کنند و معتقدند که اين امر به سلامتي بدنشان کمک مي‏کند.

عيد فطر
حدود 5 هزار نفر از شيعيان سوئد براي اقامه‏ي نماز عيد فطر به مسجد امام علي (ع) در استکهلم مي‏روند و يکي از باشکوه‏ترين نمازهاي سال بر پا مي‏شود؛ تا جايي که موجب حيرت کليساهاي اطراف آن مي‏گردد.