پرسش:

چرا عزداری امام حسین در میان ایرانیان بیشتر وبا شکوهتر از عربهاست که هم زبان معصومین اند؟

پاسخ:

دینی که پیامبر ما حضرت محمد(ص) ارائه نمود مخصوص یک قوم و قبیله یا یک ملت خاص نیست، بلکه صراط مستقیمی است که جهانیان را به سمت رستگاری هدایت می‌کند و فرزندان رسول خدا و امامان ما شیعیان هم کسانی بودند که پرچم هدایت یک امت جهانی را عهده‌دار بودند.
بنابراین احساسی که یک عرب نسبت به پیامبر و اهل بیت او ممکن است داشته باشد، با احساس یک غیر عرب بسیار مشابه است، پس در این زمینه گرایش به نژاد و این‌که فکر کنیم اعراب به خاطر نژادشان باید نسبت به اهل بیت حساس‌تر باشند، چندان درست نیست. یکی از علل این‌که می‌بینیم عزاداری کشورهای عربی برای اهل بیت و خصوصاً امام حسین(ع) کمتر نمود دارد، بی‌توجهی دولت‌های عربی است نسبت به آئین تشیع و نقشی که زنده نگه داشتن یاد اهل بیت پیامبر در تزکیه ی جامعه می‌تواند داشته باشد. آنها به خاطر گرایش به غرب ماهیت اصلی اسلامی خود را از دست داده‌اند و در میان کشورها، دولت ایران تنها دولت شیعی است که به شکل کاملی نسبت به عزاداری حسینی و آرمان های اهل بیت اهتمام می‌ورزد. مثلاً کشور عراق که زمانی پایگاه تشیع به حساب می‌آمد، بعد از روی کار آمدن صدام حسین ماهیت خود را از دست داد و حکومت بعث در شهری مذهبی مثل کربلا مدارس علمیه را از علماء و طلاب خالی نمود، در حالی که قبل از آن هزاران روحانی داشت و با این وجود هم چنان مردم در ابراز ارادت نسبت به خاندان پیامبر کوشا هستند.
در کشور عربستان سعودی هم حکومت وهابی آنجا اجازه ی ساختن و زیاد شدن مساجد شیعیان را نمی‌دهد و لذا شیعیان اماکنی را با عنوان ملک شخصی می‌سازند و در آن به اقامه عزا می‌پردازند، ولی در این بین کشورهای امیرنشین، بحرین هم وجود دارد که ۸۰% مردم آن شیعه دوازده امامی هستند و حکومت آنجا روز تاسوعا و عاشورا راتعطیل رسمی اعلام می‌کند.
در کشورهای همسایه ایران اهل سنت در اکثریت هستند و شیعیان جمع کوچکی را تشکیل می‌دهند وهمین امر مانع ظهور و بروز آنان می‌گردد. کشور کویت تنها ۴۰% شیعه دارد ولی یکصد حسینیه در آن ساخته شده است و بیشتر مجالس عزایی که در آنجا برقرار می‌شود، توسط کسانی است که تبعه کویت و عرب‌زبان هستند، در کشور عمان هم که دو میلیون جمعیت دارد، تنها یکصد هزار شیعه وجود دارد و با این وجود، در شهر تجاری «مطرح» ۶ مسجد و ۱۰ حسینیه وجود دارد در «مسقط» ۳ مسجد و ۳ حسینیه در شهر «لواء» ۳ مسجد و ۳ حسینیه و در شهر «برکه» ۳ مسجد و ۱ حسینیه و ۴ حسینیه و ۳ مسجد در شهر «مصفه» و ۴ مسجد و ۵ حسینیه در «خابوره» و ۲ حسینیه و ۲ مسجد در «صحم» وجود دارد علاوه بر این نمونه‌های دیگری را نه تنها در کشورهای عربی بلکه در اقصا نقاط جهان می‌توان یافت که شیعه در بدترین شرایط و به بهترین شکل به حراست از حریم اهل بیت پیامبر می‌پردازد.(۱)

پی نوشت ها:

معتمدی، سید حسین، عزاداری سنتی شیعیان، اول، تابستان ۷۹، ج۲، ص۸۲۱ تا انتهای کتاب.