دركشور پهناور جمهورى اسلامى ايران و در همه نواحي آن، بارگاهها و بقاع متبركه بسيارى از امامزادگان عاليمقام كه منسوب به امامان(عليهم السلام)هستند، ديده مى شود به خصوص در نواحى قم، كاشان، فارس و گيلان كه بسيار برقداست و معنويت آن ديار افزوده اند و شايسته است كه دوستان و ارادتمندان به خاندان پيامبر اكرم(ص) و براى اجر گذاشتن به مزد رسالت آن نبى اعظم، به زيارت قبور پربركت اين اختران فروزان رفته و به هر عنوان شرعى كه مى خواهند تعظيم نمايند.
از اينروست كه مرحوم شيخ عباس قمى در كتاب مفاتيح الجنان(1)خود مى فرمايد:”در زيارت امامزادگان عظام و شاهزادگان عاليمقام كه قبورشان محل فيوضات و بركات و موضع نزول رحمت و عنايت الهيه است و علماى اعلام تصريح به استحباب زيارت قبور ايشان فرموده اند، و بحمدالله تعالى در غالب بلاد شيعه قبورشان موجود و بلكه در قرى و بريه و اطراف كوهها و دره ها پيوسته ملاذ در ماندگان و ملجأ و اماندگان و پناه مظلومين و موجب تسلى دلهاي پژمردگان بوده و خواهند بود تا يوم قيامت و از بسيارى از ايشان كرامت وخوارق عادات هم مشاهده شده”.
خوب است به هر لفظى كه متضمن تعظيم و احترام باشد زيارت شوند و يا سوره هاي مباركه قرآن خوانده شود و ثواب آن را نثار آن قبور نمايند. اما سيد اجل على بن طاوس(ره) در كتاب مصباح الزائر(2)دو زيارت از براى امامزادگان نقل نموده كه ما به جهت اختصار، زيارت نامه معروفه امامزادگان را در اينجا ذكر مى نمائيم. وى مى فرمايد: چون قصد كردى زيارت كنى يكى از فرزندان ائمه(عليهم السلام)را، پس بايست و بگو:
السلام عليك ايها السيد الزكى الطاهر الولى والداعى الحفي،
اشهد انك قلت حقا ونطقت حقا وصدقا ودعوت الى مولاى ومولاك علانيه وسرا،
فاز متبعك ونجى مصدقك، وخاب وخسر مكذبك والمتخلف عنك،
اشهد لى بهذه الشهاده لاكون‌ من الفائزين بمعرفتك وطاعتك وتصديقك واتباعك.
و السلام عليك يا سيدى وابن سيدي،
انت باب الله المؤتى والمأخوذ عنه اتيتك زائرا وحاجاتى لك مستودعا
وها انا ذا استودعك دينى وامانتى وخواتيم عملى وجوامع املى الى منتهى اجلى
و السلام عليك ورحمه الله وبركاته.

پی نوشتها:
1-مفاتيح الجنان صفحه 1032.
2ـ مصباح الزائر صفحه 168 ، مفاتيح الجنان صفحه 1101 و مزار بحار.