زن و مرد در رسیدن به کرامت، افزایش و یا از دست دادن آن، جایگاه یکسانی دارند و جزاى نافرمانى و یا ارتکاب جرم برای زن، سنگین‌تر از مرد نیست…

در دورانى که میان ملل متمدن و غیرمتمدن موجود در دنیا، زن از جایگاهى پایین‌تر و پست‌تر از مرد برخوردار بوده و او را چیزى حد وسط بین انسان و حیوان مى‌پنداشتند و حقوق و موقعیتش را نادیده مى‌انگاشتند، کتاب آسمانى قرآن و دین مبین اسلام ظهور یافته و حیثیت و ارزش زن را به او بازگرداند.

از دست رفتن کرامت در صورت نافرمانى الهی

در داستان خلقت آدم و زوجش، به فرمان الهى از نزدیک شدن و خوردن از درختى منع مى‌شوند اما به وسوسه شیطان از این امر الهى سرپیچى کرده و این نافرمانى سبب مى‌شود که برهنه شوند و زشتى‌هایشان آشکار شود.

چنانچه حق تعالى خطاب به آدم مى‌فرماید:

“و یا آدم اسکن انت و زوجک الجنه فکلا من حیث شئتما و لا تقربا هذه الشجره فتکونا من الظالمین”؛‌اى آدم! تو و همسرت در بهشت جای گیرید و از هر چه مى‌خواهید بخورید اما به این درخت نزدیک نشوید که از ستمکاران خواهید شد.”

جایگاه کرامت زن و مرد در این خلقت، آن قدر بالاست که خداوند آنها را در بهشت در نزدیک قرب خود جاى مى‌دهد اما به سبب نافرمانی، ظالم شمرده مى‌شوند و به سبب خوردن از درخت منهی، برهنگى آنها (زشتى هایشان) آشکار مى‌شود و آنها براى پوشاندن خود به چسباندن برگ درختان بهشت مى‌پردازند.

بنابراین نافرمانى امر الهى، سبب از دست دادن کرامت نزد پروردگار است و معلوم مى‌شود که ارزش و کرامت انسان به اطاعت از حق تعالى است، چنان که مى‌فرماید: “فازلهما الشیطان عنها فاخرجهما مما کان فیه و قلنا اهبطوا بعضکم لبعض عدو لکم فى الارض مستقر و متاع الى حین… قلنا اهبطوا منها جمیعا”؛ پس شیطان هر دو را از آن بلغزانید و از آنچه در آن بودند ایشان را به در آورد، گفتیم: فرود آیید، شما دشمن همدیگرید و برای شما در زمین قرارگاه و تا چندى برخوردارى خواهد بود.

هبوط به معنى انحدار و پایین آمدن قهرى است مثل هبوط و افتادن سنگ و چون در مورد انسان بکار رود بر سبیل استخفاف و سبک شمردن می‌باشد بر خلاف انزال که در مورد چیزهاى شریف استعمال شده، مثل انزال ملائکه و قرآن.

علامه طباطبایى مى‌نویسد: هبوط، خارج شدن چیزى از جایگاهش به فروتر از آن است، این مطلب دلالت مى‌کند بر این که هبوط مذکور در آیه، هبوط معنوى است نه نزول از مکانى جسمانى به مکانى دیگر.

بنابراین زن همانند مرد در رسیدن به کرامت و افزایش آن و یا از دست دادن آن جایگاهى یکسان دارد و این طور نیست که جزاى نافرمانى و یا ارتکاب زشتى و جرم براى زن سنگین باشد، لکن براى مرد آسان گرفته شود. اگر آدم و زوجش اطاعت الهى کرده و مرتکب نافرمانى نمى‌شدند، کرامت و شأن منزلت خود را که قرب خداوند و بهشت بود از دست نمى‌دادند.

پس کرامت انسان در اطاعت خداست. باید به انسان آموخت که جز در برابر حق تعالى سر خم نکند و جز او را بندگى ننماید تا گوهر کرامتش آسیب نبیند و به رشد و کمال خود برسد. انسان با اطاعت خدای کریم به اعتلاى روحى مى‌رسد و از پستى و فرومایگى پاک مى‌شود. کرامت حقیقى در اطاعت و بندگى حق تعالى است و آن مزیتى که مزیت حقیقى است و آدمى را بالا مى‌برد و به سعادت حقیقى اش که همان زندگى پاک و ابدى در جوار رحمت پروردگار مى‌رساند، پروا داشتن از خدا و پاس داشتن حرمت‌هاى الهى و تقوا پیشه کردن است.

خدای سبحان تقوا را راه تحصیل کرامت معرفى کرده و باکرامت‌ترین مردمان را با تقواترین آنها مى‌داند و مى‌فرماید: “ان اکرمکم عندالله اتقیکم”؛ به درستى که گرامى‌ترین شما نزد حق تعالى، پرهیزگارترین شماست”

قرآن کریم نیز زنان رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) را توصیه به اطاعت از حق تعالى و پیامبرش(صلی الله علیه و آله و سلم) مى‌کند، چنان که در آیات ۳۰-۳۳ احزاب به ایشان مى‌فرماید:

“یا نساء النبی… و من یقنت منکن الله و رسوله و تعمل صالحا نوتها اجرها مرتین و اعتدنا لها رزقا کریما… و قرن فى بیونکن و لا تبرجن نبرج الجاهلیه الاولى و اقمن الصلوه و اتین الزکوه و اطعن الله و رسوله …،

ای زنان پیامبر! … و هر که از شما براى خدا و پیامبرش فروتنى کند و عمل شایسته انجام دهد، پاداش او را دو برابر دهیم، و براى او روزیى کریمانه مهیا کرده‌ایم… در خانه‌هاى خویش بمانید و مانند دوران جاهلیت نخستین خودنمایى نکنید و نماز به پا دارید و زکات دهید و خدا و رسولش را اطاعت کنید…

آیه شریفه، اطاعت الهى و نیکو عمل کردن را سبب دریافت روزى کریمانه مى‌داند. روزى از هر نظر، چه مادى و چه معنوى و کسى که خداوند او را روزى کریمانه دهد، فرد باکرامتى است. مقصود آیه شریفه، الگو شدن زنان پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) براى سایر زنان است، یعنى سایر زنان مسلمان هم در این مطلب باید از زنان پیامبر پیروى کنند.

علامه طباطبایی(ره) درباره این آیات مى‌نویسد: کلمه (فتوت) به معناى خضوع است و برخى گفته‌اند به معناى اطاعت باشد و بعضى به معناى ملازمت و مداومت در اطاعت و خضوع گرفته اند و کلمه (اعتاد) به معناى تهیه کردن است و رزق کریم مصداق با ارزش بهشت است و معناى آیه این است که هر یک از شما همسران رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) براى خدا و رسول او خاضع شود و یا ملازم اطاعت و خضوع برای خدا و رسول باشد و عمل صالح کند، اجرش را دو بار مى‌دهیم یعنى دو برابر و برایش رزقى کریم، یعنی بهشت آماده مى‌کنیم. در این آیه التفاتى از غیبت به تکلم یا غیر (مى دهیم و آماده می‌کنیم) به کار رفته تا اعلام کند که چنین افرادى به درگاه خدا نزدیکند و خدا برایشان احترام قایل است، همچنان که سیاق غیبت قبلى مى‌فهماند که آنها که مرتکب فاحشه آشکار می‌شوند از خدا دورند و خداوند ذره‌اى ارزش برایشان قایل نیست و همسرى رسول خدا هم برایشان اثرى ندارد.

انسان کریم، خدایى را که کریم‌ترین است و کرامت و موهبت اوست، نافرمانى مى‌کند و گوهر کرامت را به معصیت نمی‌آلاید، چنان که امیرالمومنین(علیه السلام) فرمود:

“من کرمت علیه نفسه هانت علیه شهواته؛ هر که کرامت نفس داشته باشد، شهوات و تمایلات نفسانى نزد او خوار و حقیر است.

منبع: کرامت زن در قرآن و سخن امام خمینی(ره) به قلم نهله غروی نائینی؛