وقتی از خانه پدری به خانه خودمان می‌رویم و به یک زندگی جدید روی می‌آوریم، مسلما می‌خواهیم که یک زندگی ایده‌آل برای خود و همسرمان بسازیم و اشتباهاتی که دیگران در زندگی مشترکشان دارند، در زندگی خود تکرار نکنیم. یکی از مسائلی که در زندگی مشترک اهمیت دارد، سلامتی است. سلامتی در دو نوع روحی و جسمی تعریف می‌شود که امروز ما به سلامتی جسمی در زندگی مشترک می‌پردازیم. زندگی مشترک می‌تواند فرصتی باشد برای این که ما به سلامتی خود و همسرمان بهتر و بیشتر برسیم، چون خورد و خوراک و خواب و فعالیت‌هایمان دست خودمان است و می‌توانیم برای هریک از اینها برنامه‌ریزی کنیم.

عادت‌های غلط را با خود نیاورید

زندگی مشترک موقعیتی است که شما می‌توانید در آن به خود یک فرصت دوباره بدهید و تمام عادت‌های غلط خود را مثل سیگار کشیدن ترک کنید؛ عادت‌هایی که به سلامتی شما ضربه می‌زند و برای داشتن یک جسم سالم مضرند. اگر همسرتان نیز عادت غلطی دارد که برای سلامتی او مضر است، به او کمک کنید که آن را ترک کند. عادت به خوردن غذاهای بیرون یا کلا غذاهای چرب و بی‌فایده، ورزش نکردن و عادت به کارهایی که در آن فعالیت بدنی وجود ندارد،رسیدگی نکردن به بهداشت فردی مثل مسواک نزدن و بی‌اهمیت بودن نسبت به دردهای بدنی مزمن می‌تواند از عادت‌هایی باشد که سلامتی را مورد هدف قرار می‌دهد.

برای این که بتوانید این عادت‌ها را ترک کنید با همسرتان یک فهرست از عادت‌های غلط خود و همسرتان تهیه و برای ترک هر کدام از آنها برنامه‌ریزی کنید و به هم در این راه کمک کنید. اگر عادت‌هایی مثل سیگار کشیدن را در خودتان غیرقابل ترک کردن می‌بینید، به روان‌شناسان و مشاوران مراجعه کنید تا ببینید غیرممکن ممکن می‌شود. هیچ عادت غلطی را نادیده نگیرید و سعی کنید تمامشان را ترک کنید. این کار شما می‌تواند نسل بعد از شما را سالم نگه دارد، چون عادت‌های غلط از خانواده‌ها به فرزندان منتقل می‌شود پس تصحیح این رفتارهای غلط می‌تواند روی نسل بعد از شما تاثیر مثبت بگذارد.

سبد غذایی خانواده در دستان زن

در بیشتر خانواده‌ها معمولا زن‌ها به آشپزی برای اعضای خانواده می‌پردازند، پس می‌توانند در سلامت خانواده نقش زیادی داشته باشند، چون تغذیه یکی از عوامل مهم در سلامتی است. برای این که بتوانید غذاها را خوشمزه و سالم تهیه کنید، تنها به کمی تجربه و مطالعه نیاز دارید. خیلی‌ها فکر می‌کنند غذای سالم یعنی یک غذای بی‌مزه و کم که نه لذت‌بخش است و نه با آن سیر می‌شویم. در حالی که تنها با تصحیح روش‌های پخت و پز و استفاده از ادویه و سس‌های سالم و بدون چربی و استفاده از مواد غذایی سالم، می‌توان هم غذایی سالم خورد و هم خوشمزه. مثلا شاید خیلی‌ها ندانند که اگر ماهی را همراه پیاز و فلفل و آبلیمو و نمک در فر قرار دهند، طعم بسیار خوبی می‌گیرد و در مقابل برای پخت ماهی از روغن فراوان و نمک بسیار استفاده می‌کنند. وجود مخلفاتی مثل کلم و هویج و نخود فرنگی و دیگر سبزیجات آب‌پز، همراه کمی آبلیمو و روغن زیتون می‌تواند هم زحمت سرخ کردن را از شما بگیرد و هم از خوردن بیشتر برنج جلوگیری کند. با این راهکارها که تعدادشان هم کم نیست و با کمی حوصله، خودتان می‌توانید آنها را پیدا کنید، خواهید توانست غذایی سالم را سر سفره خانواده‌تان قرار دهید تا هم خودتان و هم همسرتان از مزایای خوردن یک غذای سالم بهره‌مند شوید.

می‌توانید با همسرتان قرار بگذارید تا غذای سالم بخورید و از او بخواهید که از شما تقاضای غذاهای ناسالم مثل غذاهای چرب و… را نکند و با شما همکاری کند. باید بدانید دوست داشتن غذاهای چرب و متداولی که از لحاظ سلامتی مشکل دارند، تنها به دلیل عادت است و اگر مدتی تحمل کرده و با غذاهای سالم تغذیه کنید، ذائقه‌تان عوض می‌شود. مثلا اگر چند بار قورمه‌سبزی را بدون چربی بخورید به طعم آن عادت می‌کنید و دیگر نمی‌توانید آن را چرب بخورید.

تصمیم بگیرید که سالم بمانید

با همسرتان تصمیم بگیرید که به سلامتی خود اهمیت بدهید. این شامل تمام نکات بهداشتی و تغذیه‌ای و… می‌شود. به همدیگر در این راه کمک کنید و به حرف هم گوش دهید و مشوق یکدیگر باشید. بارها همسرانی را دیده‌اید که به همسر خود اصرار می‌کنند که مثلا میوه بخورد یا سیگار نکشد و… تا خودمان به فکر سلامتی خود نباشیم، دیگران نمی‌توانند برای ما کاری بکنند.

اگر بخواهید غذایی برای خانواده‌تان بپزید، به طعم آن بیشتر فکر می‌کنید یا سلامت آن؟ در جواب این سوال باید گفت که هر دوی اینها مهم‌اند و به هر دوی آنها باید اهمیت داد. مسلما انسان از مزه خوب لذت می‌برد و اگر غذایی فقط سالم باشد و طعم خوبی نداشته باشد، نمی‌توان آن را خورد. پس به هر دوی این موارد باید در آشپزی اهمیت دهیم. در میان زن و شوهرها، گاه پیدا می‌شوند افرادی که بسیار بدغذا هستند و همسرشان را از خوردن یا پختن بعضی غذا‌ها منع می‌کنند. اینها باید کم‌کم حساسیت‌زدایی شوند و کم‌کم آن غذا را در فهرست غذایی قرار داد تا به آن عادت کنند و بخورند، چون تمام تمایلات غذایی صرفا عاداتی هستند که می‌توان تمام آنها را تغییر داد. گاهی پیش می‌آید فردی به غذایی حساسیت دارد؛ مثل بادمجان که بعضی‌ها با خوردن آن به خارش و التهاب دچار می‌شوند. در این موارد نباید آن ماده غذایی را مصرف کنند.

به هر حال تا هر دوی شما تصمیم به سالم زیستن نگیرید، نمی‌توانید به این مهم دست یابید اما اگر یکی از شما نتوانست یا نخواست در این مسیر با شما باشد و به عادات غلط خود ادامه داد، شما نباید سلامتی خود را فراموش کنید و مانند همسرتان شوید. می‌توانید به سلامت خود فکر کنید و در کنار آن به همسرتان نیز کمک کنید تا با شما همراه شود. در واقع او را مثل خود کنید نه این‌که شما هم مثل او شوید.

افراط و تفریط نکنید

گاهی سالم زیستن در بعضی خانه‌ها آن قدر افراطی است که دیگر لذتی از زندگی باقی نمی‌ماند و تمام دغدغه افراد خانواده این است که چه بخورند، چگونه بخورند و چه کارهایی بکنند که سالم بمانند و بعضی‌ها آنقدر به همسران خود سخت می‌گیرند که او را خسته می‌کنند و برایش از سلامتی زندانی می‌سازند که دائم می‌خواهد از آن فرار کند. در مقابل، افرادی نیز هستند که به هیچ‌وجه به سلامتی خود و خانواده خود اهمیت نمی‌دهند و برایشان مهم نیست که چه می‌خورند و چگونه زندگی می‌کنند و فقط به لذت بردن فکر می‌کنند. این‌گونه افراط و تفریط هیچ کدام درست نیست و باید به اندازه و اصولی به سلامتی فکر کرد و اهمیت داد. گاهی نیز پیش می‌آید که افرادی به صورت مقطعی به سلامتی خود اهمیت می‌دهند؛ مثلا یک هفته مراقب سلامتی خود از خورد و خوراک تا فعالیت‌ هستند و هفته دیگر همه چیز را فراموش می‌کنند و به عادت‌های غلط رو می‌آورند. اینها نیز نتیجه مثبتی نمی‌بینند. راه درست این است که ما روش‌های سالم زیستن را یاد بگیریم و آنها را به شکلی که برایمان جذاب و راحت باشد در بیاوریم و به صورت عادت رفتاری در خود و خانواده‌مان قرار دهیم. سالم زیستن، روشی است برای زندگی که با تغییرات کلی و جزیی آغاز می‌شود. شاید کمی سخت باشد، ولی با کمی مقاومت به صورت عادت درمی‌آید و راحت می‌شود.

سلامتی در مقابل بیماری‌ها

مساله دیگری که در خانواده مهم است، مقابله با بیماری‌هاست. افرادی پیدا می‌شوند که برای هر درد کوچکی به دکتر مراجعه می‌کنند و در مقابل، افرادی که با بدترین دردها نیز دکتر نمی‌روند و به آن اهمیت نمی‌دهند. وسواس زیاد از حد درست نیست، اما از آن بدتر اهمیت ندادن به دردها و ناراحتی‌های جسمانی است. شما باید در صورت دیدن علائم به دکتر مراجعه کنید این علائم بیماری طیف وسیعی از درد‌های گوناگون و نشانه‌های مختلف هستند که نباید بی‌اهمیت از آنها گذشت، چرا که ممکن است در صورت عدم رسیدگی، به مشکلی بزرگ‌تر تبدیل شود. پس در صورت بروز هر درد یا نشانه مشکوک، به دکتر مراجعه کنید و در عین حال از وسواس زیاد از حد نیز بپرهیزید.

آگاهی و مطالعه راجع به بیماری‌ها و پیشگیری از آنها، چکاپ‌های سالانه و همچنین یادگیری روش‌های معاینه‌ای که در آن خود فرد می‌تواند بدنش را مورد معاینه قرار دهد، همه می‌تواند به سلامتی شما کمک کند. مراقبت در حین بیماری و دوران نقاهت نیز نباید فراموش شود. گاهی بعضی خرافات راجع به بیماری‌ها یا موارد مربوط به سلامت نیز وجود دارد که باید کنار گذاشته شوند و راجع به هر سوالی باید مطالعه و کرد تا جواب درست پیدا شود.

با توجه به تمام این نکات، داشتن یک پزشک خانواده برای هر خانواده‌ای ضروری است؛ کسی که همیشه بتوانید با او در ارتباط باشید و از راهنمایی‌ها و کمک‌هایش بهره‌مند شوید.

نویسنده: حدیث‌السادات میرزایی
منبع: جام جم آنلاین