اشاره:

عیسى(علیه السّلام) معجزات زیادى داشت که در قرآن کریم از آنها یاد شده است. یک از معجزات آن حضرت زنده کردن مرده ها به اذن خداوند بود. از آن حضرت خواستند که «سام بن نوح» را زنده کند. پس بر سر قبر «سام» آمد و گفت: اى سام! به اذن خدا برخیز که ناگهان قبر شکافته شد و حضرت عیسى(علیه السّلام) دوباره سخن خود را تکرار کرد از قبر حرکتى نمود و «سام» بیرون آمد. زنده شدن مرده به اذن خداوند چیزی نیست که قابل انکار باشد. در این نوشته مختصر به زنده شدن مرده توسط امام صادق (علیه‌السلام) اشاره شده است.

محمد بن راشد از جد خود که یکی از مسلمانان هم عصر امام صادق (علیه السلام) است نقل می کند که روزی به قصد دیدار امام علیه السلام حرکت کردم تا از او سؤالی بپرسم، در میان راه مطلع شدم که آن حضرت به تشییع جنازه سید حمیری رفته است، پس به طرف قبرستان رفتم و بعد از ملاقات با امام (علیه السلام) سؤال خود را از ایشان پرسیدم و جواب آن را دریافت کردم.

هنگامی که خواستم برگردم، مرا به نزد خود خواند و فرمود: شما مردم سرچشمه علم و دانش را رها کرده اید. عرض کردم: آیا شما امام و پیشوای امت در این زمان هستید؟ امام فرمود: آری. عرضه داشتم: دلیل و آیتی می خواهم تا یقین پیدا کنم. آن حضرت فرمود: هرچه می خواهی بپرس، من با اراده الهی جواب تو را خواهم گفت. عرض کردم: برادری داشتم که از دنیا رفته و او را در این قبرستان دفن کردیم، از شما می خواهم او را زنده کنید، امام فرمود: برادرت انسان خوبی بود و به خاطر او خواسته تو را برآورده می کنم، گرچه تو سزاوار چنین کاری نیستی، سپس نزدیک قبر او شد و او را صدا زد، در این هنگام قبر شکافته شد و برادرم از آن خارج شد. به خدا قسم که چنین شد و به من گفت: ای برادر از او (امام صادق علیه السلام) پیروی کن و او را رها مکن. آن گاه به قبر خویش بازگشت. امام (علیه السلام) از من عهد گرفت و مرا قسم داد تا کسی را از این موضوع مطلع نسازم.[۱]

پی نوشت:

[۱] . الخرائج و الجرائح، قطب الدین راوندی، مؤسسه امام مهدی، ج ۲، ص ۷۴۲; مدینه المعاجز، همان، ج ۶، ص ۷۸; اثبات الهداه، شیخ حر عاملی، ج ۳، ص ۱۲۱; بحارالانوار، همان، ج ۴۷، ص ۱۱۸.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حوزه