عنوان: روانشناسی مشاوره و راهنمایی(مبانی، اصول و تکنیک‌ها)
مولف: دکتر محمد قشلاقی
مترجم/ محقق: ****
ناشر: انتشارات مانی
سال نشر: ۱۳۷۳
نوبت نشر: اول
محل نشر: اصفهان

شکی نیست که به موازات گسترش اجتماع و پیچیدگی نهادهای آن مشکلاتی بروز می‌کند و چیزهای جدیدی ضرورت می‌یابد که قبلا نیازی بدان احساس نمی‌شده است. در چنین شرایطی با توجه به پیچیده‌تر شدن شرایط اجتماعی، سست‌تر شدن روابط عاطفی و عوامل متعدد دیگر توجه به اصلاح شرایط عاطفی و روحی افراد کاملا ضروری به نظر می‌رسد. تحول جوامع از حالت ساده به پیچیده، جنبه‌های مختلفی از زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بطوری که سازگاری با این دگرگونی‌ها از جمله تغییرات در نوع روابط، تغییرات شغلی، تحصیلی و … لزوم روان شناسی مشاوره را مورد تائید قرار می‌دهد. در تعاریفی که روان شناسی مشاوره به عمل آمده، تصریح شده که روش‌هایی تعیین گردد تا به فرد کمک شود که خود را بشناسد. منظور و هدف از اینکه فرد خود را بشناسد، این است که با این شناسایی به صورت انسانی موثرتر و خلاق تر و در نتیجه شادمان‌تر درآید. با استفاده از فنون ارائه شده در روان شناسی مشاوره، فرد نه تنها وضع فعلی خود را درک می‌کند، بلکه از آنچه که به صورت آن در خواهد آمد، نیز آگاه می‌شود.

این کتاب را نگارنده با استفاده از منابع متعدد و جزوه‌های مختلفی که به زبان فارسی و انگلیسی در اختیار داشته جمع آوری کرده و به رشته تحریر در آورده است. هم چنین نگارنده در این کتاب آخرین پژوهش‌های روان شناسان و متخصصان تعلیم و تربیت معاصر را نیز گنجانده است. به رابطه تنگاتنگ مشاوره و روانشناسی تاکید می‌کند و از نکات مشترک این دو رشته این است که هر دو به بهبود کار این مراجع توجه دارند و حداکثر کوشش خود را می‌کنند تا فرد حداکثر کارایی خود را با توجه به محدودیت‌های زندگی خود داشته باشد.

کتاب حاضر، سالنامه‌ای است که طی آن خصوصیت ارتباط و تکنولوژی‌های ارتباطی و نتایج حاصل از آن‌ها با توجه به ویژگی نظام‌های نمادی مورد استفاده آن‌ها، هم چنین توانمندی‌ها و محدودیت‌های خاص هر رسانه و تاثیرات آن بر نهادهای جامعه (از جمله بر آموزش و پرورش) بررسی شده است. کتاب متشکل از سه بخش و ۱۸ فصل است. هر فصل در واقع مقاله‌ای مستقل از یک نویسنده است. برخی از فصل‌ها عبارت‌اند از:

(پژوهشی فلسفی، روان‌شناختی و آموزشی درباره نظام‌های نمادی)، (شیوه‌های ارتباط و احراز توانش نمادین)، (سهم دیده‌ور و مشکل سواد)، (توانمندی‌ها و محدودیت‌های علائم)، (یادگیری به وسیله تجربه و یادگیری به وسیله رسانه‌ها)، (توانمندی‌ها و محدودیت‌های رسانه چاپ به عنوان یک وسیله آموزش)، (محاسن و معایب رسانه‌های دیداری)، (توانمندی‌ها و محدودیت‌های تلویزیون به عنوان رسانه‌ای آموزشی)، (انسان و کامپیوتر: تاثیر تکنولوژی کامپیوتر بر رشد فرآیندهای روانی) و (تکنولوژی آموزشی برای کشورهای رو به توسعه). بخش پایانی به واژه‌نامه انگلیسی ـ فارسی اختصاص دارد.”