ارتباط چیست؟

ارتباط انگاره‌اى است که با آن دو نفر یکدیگر را می‌‌سنجند و همچنین وسیله‌اى است که به واسطه آن، این سطح می‌‌تواند براى هر دو تغییر کند. ارتباط شامل رشته کامل راه‌هاى ردّ و بدل کردن اطلاعات بین مردم است، و یا اطلاعاتى را که می‌‌دهند و می‌‌گویند و نیز راه‌هاى استفاده از این اطلاعات را در بر دارد.

ارتباط نحوه معنا بخشیدن به این اطلاعات به وسیله مردم را نیز در برمی‌ گیرد. ارتباط آموخته می‌‌شود. شاید تا وقتى که به سن پنج سالگى می‌­رسیم بیش از یک میلیارد تجربه شرکت در ارتباط را آموخته باشیم.

در آن سن، از این که چطور خود را ببینیم، از دیگران چه انتظارى می‌‌توانیم داشته باشیم و در دنیا، چه چیز به نظرمان ممکن یا ناممکن می‌‌آید، تصور هایى پیدا کرده ایم. این تصورها راهنماى ثابتى براى بقیه عمر ما خواهند بود.۱

همین که آدمی‌ دریافت همه ارتباط خود را از راه یاد گرفتن به دست آورده است، اگر دوست داشته باشد، می‌‌تواند براى تغییر آن دست به کار شود. ذکر این نکته سودمند است که هر طفلى که چشم به جهان می‌­گشاید، تنها چیزى که همراه می‌‌آورد مواد خام است. او نه از خود مفهومی‌ دارد، نه تجربه ارتباط با دیگران، و نه تجربه پرداختن به دنیاى اطرافش. او همه این چیزها را از طریق ارتباط با کسانى که پس از تولّد مسئول تربیت او هستند، می‌‌آموزد.۲

ارتباط مانند دوربین فیلمبردارى مجهّز به دستگاه صدابردارى است، فقط در زمان حال کار می‌‌کند؛ همین جا، همین حالا، بین من و تو.

ارتباط چنین عمل می‌‌کند: تو و من رو به روى هم قرار داریم. حواس تو درمی‌ یابند که من چه شکل هستم، صدایم چطور است، چه بویى می‌‌دهم، و اگر بر حسب اتفاق، مرا لمس کنى، چه احساسى به تو می‌‌دهم. آن گاه مغز تو گزارش می‌‌دهد که این‌ها براى تو چه معنایى دارند، به تجربیات گذشته ات رجوع می‌‌کند و بر اساس آنچه مغز گزارش می‌‌دهد، احساس راحتى یا ناراحتى خواهى کرد.۳

زمینه ارتباط

زمینه ارتباطى اشخاص در تمام مدت زندگى‌شان شکل می‌‌گیرد و روى همه روابط آنها اثر می‌­گذارد. چگونگى ارتباط در خانواده پدرى، فرهنگ، جنسیت، طرز برقرارى رابطه با دیگران، تجارب ناشى از روابط صمیمانه قبلى، برداشت از روابط و شخصیت، روى چگونگى این زمینه تأثیر می‌­گذارند. بخش اعظم زمینه ارتباطى هر فرد زمانى شکل گرفته که هنوز به رابطه موجود قدم نگذاشته است. اما با این وجود، بر رابطه کنونى شما تأثیر می‌­گذارد.

این که تفاوت در زمینه‌هاى ارتباطى به رابطه بهتر کمک می‌‌کند یا از کیفیت آن می‌­کاهد، بستگى به آگاهى طرفین از آن‌ها دارد. وقتى از زمینه ارتباطى همسر خود بى‌اطلاع هستیم، اغلب به اشتباه فرض را بر این می‌‌گذاریم که همسر ما از زمینه­‌هاى مشابه ما برخوردار است. اما این تصور به روشنى مسئله ساز می‌­شود.۴

در روابط صمیمانه، یکى از رایج‌ترین تفاوت‌ها در زمینه ارتباط، به جنسیت برمی‌­گردد. براى مثال، بسیارى از زوج‌ها نمی‌­دانند و متوجه نیستند که زن و مرد از دو شیوه ارتباطى متفاوت استفاده می‌­کنند. اغلب مردها بر این باورند که وقتى کسى مسئله‌اى را با آن‌ها در میان می‌­گذارد، انتظار دارد که مسئله اش حل شود و به همین دلیل، بى­درنگ راه‌حل ارائه می‌‌دهند.

از سوى دیگر، اغلب زن‌ها معتقدند که در میان گذاشتن مسائل خود با دیگران راهى براى پیوند و رسیدن به احساس حمایت است، حتى اگر مسئله آن‌ها لاینحل باشد. بى‌توجهى به این موضوع، اغلب ایجاد ناراحتى می‌­کند: زن از مسائلش شکایت می‌‌کند و مرد، راه‌حل نشان می‌­‌دهد. در این شرایط، هرگز عجیب نیست اگر زن احساس کند که همسرش به صحبت‌هاى او گوش نمی‌‌دهد، مرد هم به این نتیجه برسد که زنش تنها قصد شکایت دارد؛ زیرا هرگز به راه‌حل‌هاى پیشنهادى او توجه نمی‌­کند.

اما زوجى که از تفاوت زمینه‌هاى ارتباطى زن و مرد آگاهند، گرفتار این سوء برداشت از ارتباط نمی‌‌شوند؛ زیرا زن و مرد هر دو از مطلبى که دیگرى مخابره می‌‌کند اطلاع دارند. وقتى شما و همسرتان از تفاوت‌هاى موجود در زمینه ارتباطى یکدیگر آگاه باشید، این تفاوت‌ها بسیار کمتر تولید اشکال می‌­کنند و به زندگى علاقه و تنوّع بیشترى می‌­بخشند.۵

«زمینه ارتباطى» هر فرد، در حکم عینکى است که از پشت آن به همه اتفاقاتى که در زندگى رخ می‌‌دهد، نگاه می‌‌کند. اگر بداند که او و همسرش از چگونه لنزهایى استفاده می‌‌کنند، به راحتى می‌‌توانند میان واقعیت‌ها و برداشت خود از واقعیت‌ها تمیز قایل شوند.

پایه‌هاى روابط

روابط صمیمانه درازمدت نیاز به آن دارد که فرد به شکلى کلّى براى شریک زندگى خود ارزش قایل شود. ارزش قایل شدن را می‌‌توان به سه مهارت ارتباطى جداگانه تقسیم کرد:

۱- احترام متقابل

وقتى از احترام صحبت می‌­کنیم، به نگرشى اشاره داریم که همسران در آن، براى همدیگر احترام بالایى قایل هستند و یکدیگر را منحصر به فرد و ارزشمند تلقّى می‌­کنند. علاوه بر این، همسرانِ داراى این نگرش، دوست دارند احترامشان را بر زبان آورند و آن را به نوعى، عملى سازند.

بنابراین، تعجب آور نیست اگر هنگام بروز تمایل براى حل مشکلات مربوط به زوج، شاهد احترام هستیم. احترام در اصلى‌ترین شکل خود، از طریق توانایى گوش کردن و توجه به همسر نشان داده می‌‌شود. روشن است که این توانایى‌ها از نگرش صرف فراتر می‌­روند و در حوزه ارزش گذارى فعّالانه و قدردانى احترام آمیز قرار می‌­گیرند.۶

معناى احترام این نیست که زن و شوهر عواطف و احساسات خود را، خواه به صورت خشم و سرسختى و ناراحتى روحى و خواه غیر آن، از یکدیگر پنهان و آن‌ها را به صورت عقده‌هاى روانى روى هم جمع کنند. خشم­‌هاى سطحى و بگومگو‌هاى مختصر و کوتاه بین زن و شوهر در زندگى زناشویى مانند رعد و برق است و همیشه پس از رعد وبرق، باران می‌‌بارد و این باران درخت زناشویى را بارور می‌­سازد.

همچنین احترام متقابل به معناى عدم انتقاد از یکدیگر نیست. گاهى لازم می‌­شود به صراحت از رفتار نامناسب یکدیگر انتقاد کنند و از تندخویى بپرهیزند. در این صورت نیز باید به این نکته توجه کنند تا انتقاد آنان بى‌اثر و بى‌نتیجه نماند.

۲- درک و فهم متقابل

درک و فهم نیز فرایندى پیچیده است که همسران به وسیله آن اطلاعات متقاعد کننده و توضیح دهنده را از یکدیگر به دست می‌­آورند. هنگامی‌ که ابهام وجود دارد، می‌­توان به همسران آموزش داد که این عبارت ساده را بیان کنند: «مطمئن نیستم که حرف هایت را به خوبى می‌‌فهمم، می‌­توانى بیشتر توضیح بدهى؟» این جمله ظاهراً یک تقاضاى ساده براى کسب اطلاعات بیشتر است.

با وجود این، در معناى ظریف تر، همسران به اشاره می‌­گویند: «من واقعاً تلاش می‌­کنم که این مسئله را از دیدگاه تو ببینم.» در حقیقت، این همه آن چیزى است که درک و فهم به آن مربوط می‌‌شود؛ یعنى توانایى دانستن و درک همدلانه آنچه همسر تجربه کرده است. افزون بر این، نوعى پذیرش تجربه نیز هست.

این به آن معنا نیست که همسران پیوسته با یکدیگر موافقند، بلکه به این معناست که آنان به چارچوب‌هاى داورى یکدیگر مشروعیت می‌­بخشند. در اصل، هر فرد می‌‌داند که «متقاعد شده است»؛ یعنى طرفین در مفاهیم ارتباطى شرکت داده شده و مورد تأیید و موافقت قرار گرفته­اند.۷

۳- حسّاسیت

آگاه بودن از نیازهاى همسر، یک جزء کلیدى در فرایند ارتباط است. متأسفانه به نظر می‌­رسد که این کار نسبتاً مشکل است. افراد اغلب آن قدر به فکر خود هستند که حتى از شناخت خواسته­‌هاى همسرشان نیز کوتاهى می‌­کنند. در برخى موارد دیگر، آنان براى شنیدن نیازهاى همسرشان به آسانى وقت صرف نمی‌­کنند.

اما زوج ­هایى نیز هستند که تصمیم می‌­گیرند نسبت به یکدیگر حسّاس نباشند؛ چون می‌­ترسند از سوى همدیگر مورد سوء استفاده قرار گیرند. در همه این موارد، نتیجه نهایى یکسان است: همسران در شناسایى و یا ارضاى نیازهاى یکدیگر شکست می‌­خورند و بنابراین، از هم دورتر و دورتر می‌­شوند.۸

ویژگى‌هاى روابط سالم و سازنده همسران

روابط سالم و صحیح زوجین زمانى میسّر می‌­شود که زوجین در امر مبادله اطلاعات و احساسات، مسائل خاصى را رعایت کنند. در این بخش، به این مسائل اشاره می‌­شود:

۱- درک متقابل یکدیگر

شک نیست که زن و شوهر از دو خانواده و در دو فرهنگ جداگانه پرورش یافته­ اند. طرز فکرها، سلیقه ها، طرز تلقّى‌ها و برداشت­ها متفاوتند و ممکن است درباره هر مسئله اختلاف نظر وجود داشته باشد. در اختلاف نظر است که هریک مدعى اتخاذ شیوه‌ه­اى می‌‌شود و چون با همدیگر کنار نمی‌­ آیند، می‌­‌گویند: همسرم مرا درک نمی‌­کند. این خود موجب پیدایش انفجار در زندگى خانوادگى است. اما اگر دو نفر بکوشند که یکدیگر را بشناسند و از علایق و اندیشه­‌هاى یکدیگر آگاهى پیدا کنند، مطمئناً به موفقیت­ هایى دست می‌­یابند.

در راه درک یکدیگر و رسیدن به تفاهم، زوجین باید به این اطمینان برسند که محبوب یکدیگرند و در بینشان پیوندى حقیقى وجود دارد.

این نکته را نباید فراموش کنیم اگر انتظارات افراد از دیگران با مقدورات آنها برابرى داشته باشد، آنجا درک کردن وجود دارد. در چنین موقعى، تلاش و کوشش و امید حرکت به وجود خواهد آمد. ولى وقتى انتظارات از حدود مقدورات فرد خارج باشد، درک کردن وجود ندارد و در نتیجه، سردى و یأس و سکوت به وجود خواهد آمد؛ به جاى حرکت بیشتر، سکون و رکود جایگزین خواهد شد؛ زیرا وقتى کسى را درک نکرده باشیم، طرف مقابل دچار رنج و ملال شده، از حرکت و پویایى باز خواهد ایستاد.۹

۲- تکریم یکدیگر

در زندگى مشترک زوجین، شاید رعایت آداب به صورتى کامل امکان پذیر نباشد، ولى وجود احترام متقابل براى آن‌ها اصلى اساسى است. درگیرى‌ها و اختلافات آشکار هنگامی‌ پدید می‌­آیند که پرده حرمت فیمابین دریده شود و طرفین براى یکدیگر ارزش و احترامی‌ قایل نباشند. مهم­ترین شیوه براى جلوگیرى از بروز درگیرى­‌ها در بین زن و شوهر تحکیم روابط و تکریم یکدیگر است.

تکریم کردن زن به شوهر و بر عکس، طرفین را دل باخته و اسیر یکدیگر می‌­سازد؛ آن­چنان که هرگز از زندگى با همدیگر احساس سیرى و خستگى نمی‌­کنند و سعى دارند همیشه در کنار یکدیگر و دور از همه گونه فریب­‌ها زندگى کنند. حرمت گذاردن به هم یک حُسن است و هر زن و مرد باید در جستوجوى نقاط مثبت در زندگى همسر و تکریم او به خاطر آن نقطه مثبت باشد.۱۰

بزرگداشت و تکریم به شخصیت، براى همسران، بلکه هر انسانى یک نیاز طبیعى است. در اثر غریزه حبّ ذات که در طبیعت انسان نهاده شده، به ذات خویش علاقه دارد، میل دارد دیگران نیز شخصیت او را بپذیرند و گرامی‌ بدارند.

اگر نیاز طبیعى به تکریم شخصیت هر فرد در خانواده تأمین شد، احساس آرامش می‌‌نماید و به نفس خویش اعتماد پیدا می‌‌کند. از توانایى­‌هاى خود استفاده می‌­نماید و با دل گرمی‌ و امید به موفقیت و کسب رضایت سایر اعضاى خانواده در مسیر زندگى قدم برمی‌­دارد، به خانواده همسر و دیگر مردم خوش بین می‌­شود و آنان را قدرشناس و قابل اعتماد می‌­داند و از همکارى با افرادى که قدر او را شناخته و شخصیتش را گرامی‌ می‌­‌دارند، هراسى ندارد.۱۱

همسرى که مورد تکریم و احترام خانواده قرار گرفته است، به خانواده خود عشق می‌­ورزد و در احترام متقابل همسر خود، از هیچ کوششى دریغ نمی‌­کند.

انسان براى حفظ کرامت ذات و مقام و موقعیت خود، حاضر می‌­شود حتى از خواسته­‌هاى درونى خویش چشم پوشى نماید. در احادیث معصومان(علیهم السلام) نسبت به این امر نیز اشاره شده است. امیرالمؤمنین(علیه السلام) می‌­فرماید: «هر که نفس خویش را گرامی‌ بدارد، او را به ذلّت معصیت نمی‌­کشاند.»۱۲

ایشان همچنین می‌‌فرماید: «هر که نفس خویش را گرامی‌ بداند، ترک خواسته­‌هاى نفسانى برایش آسان خواهد بود.»۱۳

اگر این نیاز طبیعى در چارچوب روابط سالم همسر تأمین نشود، بلکه بر عکس، همسر مورد تحقیر قرار گیرد و به شخصیتش ضربه وارد شود، خود را ضعیف و ناتوان و همسر خود را قدرناشناس به حساب می‌­آورد؛ چون از همسر و خانواده احترام ندیده است، نسبت به همسر خود بدبین می‌­­شود. در این زمان است که سوءظن‌ها و بدبینى­‌ها سراسر وجود او را می‌­گیرد و درصدد انتقام جویى برمی‌­آید. از این رو، در احادیث معصومان(علیهم السلام) در مورد کسانى که مورد تحقیر قرار گرفته اند و عزّت نفس آنها مورد خدشه واقع شده، روایات بسیارى وارد شده است.

امیرالمؤمنین(علیه السلام) می‌­فرمایند: «هر که نفس خویش را پست بداند، خیرى از او امید نمی‌­ رود.»۱۴

در حدیثى دیگر امام صادق(علیه السلام) می‌‌فرماید: «هیچ کس تکبّر و طغیان نمی‌کند، مگر در اثر ذلّتى که در نفس خویش احساس می‌­‌کند.»۱۵

۳- چشم پوشى از خطاها

بیشترین سفارش اسلام در مورد مسائل خانوادگى، در زمینه گذشت و اغماض هریک از زن و شوهر در لغزش­ ها، کج خلقى­‌ها و اشتباهات یکدیگر است؛ زیرا زن و شوهر دو انسانى هستند که همانند همه انسان­‌هاى دیگر، روحیات و طرز تفکرهاى دوگانه دارند. آن‌ها که مدعى­اند ما در همه موارد یک طرز تفکر داریم و در همه مسائل موافق و هماهنگ هستیم، شاید هنوز زمینه و موقعیت برایشان پیش نیامده است که خصلت­‌هاى واقعى همدیگر را بشناسند، ضمن آنکه اگر زن و شوهرى با روحیه مشترک پیدا شوند، باز هم هیچ کدام از اشتباه و خطا و عصبانیت مصونیت ندارد. از اینجاست که اهمیت گذشت و تأثیر آن در تداوم روابط سالم آشکار می‌­‌شود.۱۶

وجود عفو و گذشت به یقین کانون خانواده را گرم نگاه می‌­دارد، عشق و محبت را سرزنده می‌‌کند و اختلاف و مشاجرات را به پایان می‌‌برد. عفو و گذشت نشانه حسن نیت و خوش­بینى به زندگى است. عفو و اغماض به طور قطع، در عواطف دو طرف اثر خوبى می‌­بخشد و در طرز تفکر و شیوه عمل آن‌ها تحوّل ایجاد خواهد کرد. چه بسیار تیرگى­‌ها که در پرتو این صفت از میان برخاسته و جاى خود را به صفا و صمیمیت داده است.۱۷

زن و شوهر، هر دو باید توجه داشته باشند که انسان به این سادگى و سرعت توان رسیدن به آگاهى و پى بردن به خطاها و اشتباهات خود را ندارد، باید با شیوه‌اى بسیار لطیف و با روشى بسیار ملایم و دقیق او را به قله آگاهى رسانید، خداوند در قرآن کریم سفارش می‌­کند که از خطاى دیگران چشم پوشى کنید بلکه خطاى آنان را نادیده بگیرید.

«وَلیَعفوا و لیصفَحوا الا تُحبُّونَ ان یَغْفِرَ اللّهُ لَکُم واللّهُ غفورٌ رحیم» (نور: ۲۲)؛ باید عفو کنید و چشم بپوشید، آیا دوست نمی‌­دارید خداوند شما را ببخشد؟! و خداوند آمرزنده و مهربان است.

۴- برخورد منطقى

از ویژگى‌هاى روابط سالم و سازنده همسران این است که در عین انتقاد و اعتراض­ هایى که به عملکرد یکدیگر دارند، با همسرشان برخوردى انسانى و منطقى دارند. در مواردى ممکن است شما قدرت داشته باشید حرف خود را بر کرسى بنشانید و برترى خود را اثبات کنید و حتى آبروى همسرتان را به خطر اندازید، ولى قدرت منطق و رفتار منصفانه مانع از وقوع چنین امرى می‌‌­شود.

همچنین ممکن است توقّع حقى را از همسر خود داشته باشید، ولى وقتى با دیدى منطقى به آن می‌­نگرید، درمی‌ یابید که وصول به آن امکان پذیر نیست و از عهده همسرتان خارج است. متأسفانه برخى از افراد به دست و پاى همسر خود می‌­آویزند و نیروى حرکت او را می‌­گیرند و یا او را از کار می‌­اندازند تا به خواسته و هدف خود برسند. به نظر می‌­رسد اگر فردى این چنین به هدف خود دست یابد، از آن سودى نخواهد برد و در واقع، محروم و ناکام خواهد ماند، ضمن این که همسرش را از خود گریزان کرده است.

تعادل در زندگى مشترک زمانى برقرار می‌‌شود که روابط متقابل بر پایه‌هاى عقلانى استوار باشد. آدمی‌ به دلیل حبّ نفس (خودپرستى)، پیوسته گرایش به جانب منافع شخصى دارد و سیاست جلب منفعت و دفع ضرر را بر خط مشى‌هاى دیگر ترجیح می‌‌دهد. چنین نگرشى در زندگى دوران تجرّد، تا حدى عملى و امکان پذیر است، ولى در زندگى مشترک، با لحاظ پیدایش روابط و مناسبات جدید، سلیقه‌هاى شخصى زن و شوهر در تقابل با یکدیگر قرار می‌‌گیرند؛ چون هریک از دریچه منفعت شخصى به زندگى می‌­نگرد و ترجیحات او از نوع نفسانى است تا عقلانى.۱۸

در چنین شرایطى، اگر زوجین داراى اخلاق ملایم و تربیت صحیحى باشند، می‌­توانند به جاى اعمال سلیقه شخصى و حاکمیت زور و قدرت در عرصه زندگى، پایه‌هاى استوار و مطلوبى براى حل اختلاف سلیقه­‌هاى خود بیابند و منطق در صحنه زندگى‌شان حاکم باشد. زوجین، بخصوص مردها، باید این واقعیت را بپذیرند که هرگز اعمال قدرت، قدرت نمی‌­آفریند، بلکه از زور و قدرت باید زمانى استفاده کنند که از راه‌هاى دیگر مأیوس گردیده باشند.۱۹

۵- رعایت احکام و ارزش‌هاى الهى در زندگى

بسیارى از اختلافات و درگیرى­‌ها بدان دلیل است که طرفین به اصول و ارزش­‌هاى دینى و اخلاقى خود و همسرشان پایبند نیستند و هرگونه خلاف و ناشایستى را مرتکب می‌­شوند، بدون این که به آن اندیشناک باشند. حفظ عفّت و تقوا براى ادامه زندگى سالم ضرورى است. زن و شوهر در این رابطه، باید مراقبت­ هایى داشته باشند و ارزش ­هاى دینى را رعایت کنند. اهمّ مسائلى که در این زمینه باید مورد نظر زنان و مردان باشد عبارت است از:

الف. حفظ عفاف: نه تنها از دید مذهب، بلکه از دید مادى هم براى تداوم حیات زناشویى حفظ تقوا و عفاف ضرورى است. این واقعیتى است که همسران پس از ازدواج در رابطه با همسر خود مالکیتى قایلند و دوست دارند همسرشان تنها از آن خودشان باشد، حتى نگاهش، خنده اش، معاشرت نیکویش انحصاراً از آنِ او باشد.

شخصیت زن و شوهر در رابطه با حیات خانوادگى، باید در سایه پاک دامنى ارزیابى و محاسبه شود و اگر طرفین نتوانند در این راه قدمی‌ بردارند و یا اگر به گونه‌اى عفاف همدیگر را خدشه­دار کنند، براى همدیگر کفو (همسنگ) نخواهند بود.

مرد با رعایت تقوا و حفظ عفّت خود، می‌­تواند زن خویش را از آسیب و تجاوز نامحرمان حفظ کند و با مراقبت­هاى خویش، او را از خطرات گوناگون دور بدارد؛ چنانکه قرآن می‌‌فرماید: «هُنَّ لباسٌ لکُم و انتم لباسٌ لهُنَّ» (بقره: ۱۸۷)؛ آنان (زنان) لباس شما هستند و شما (مردان) لباس آنانید. همسران عفیف لباس و پوشش همدیگرند. و این زیباترین و در عین حال، کامل‌ترین تعبیرى است که خالق منّان درباره حفظ عفّت یکدیگر و نحوه روابط همسران بیان فرموده است.

ب. لغو معاشرت­‌هاى بى‌حساب: زن و شوهر پس از ازدواج، در حصن و حصارى قرار می‌­گیرند که خداوند برایشان معیّن نموده است. خنده و معاشرتشان، حتى با محارمشان تحت ضابطه درمی‌ آید تا سبب سوءظن ­ها و تحریک­‌ها و بددلى­‌ها نشود.

مرد حق ندارد با هر زنى بگوید و بخندد، بدان حساب که چشم و دلم پاک است. زن هم حق ندارد با هر اجنبى مشاوره یا سخن داشته باشد، بدان دلیل که او را قصدى نیست. دست و چشم و گوش و دل بیش از پیش باید در فرمان خدا باشند و معاشرت­‌ها، خنده­ ها، نگاه کردن­‌ها و سخن گفتن­ه ایشان به گونه‌­اى نباشد که موجب برانگیختن غیرت­‌ها و حسادت­‌ها گردند.۲۰

ج. دورى از مواضع اتّهام: رعایت ارزش‌هاى الهى از سوى زن و شوهر و پاکى و طهارت آن‌ها سعادت خانواده را تضمین می‌­کند. این خطاست که انسان به گونه‌­اى عمل کند که در موضع اتّهام قرار گیرد.

۶- پایه گذارى روابط بر اساس ایثار

اگرچه آشنایى به حقوق در روابط زناشویى و رعایت حقوق متقابل، همسران را از سردرگمی‌ نجات داده، وظایف هریک را مشخص می‌­کند، اما نباید این نکته فراموش شود که محیط خانه را نمی‌­توان همانند محیط سربازخانه دانست و یا نمی‌­توان ضوابط ادارى را در خانه مورد عمل قرار داد. خانه مرکز صفا و صمیمیت و انس است؛ در عین رعایت تکالیف، باید بر اساس ایثار و فداکارى اداره شود.

در روابط همراه با ایثار، سخنى از فخر فروشى نیست؛ توقّعات خارج از اندازه وجود ندارند؛ زن و شوهر در پى آن نیستند که رتبه و مقام خود و مال و زیبایى خویش را به رخ دیگرى بکشند.

در روابط همراه با ایثار، هرچه هست، صفا و گذشت است، صمیمیت و اخلاص است، و طرز برخوردها به گونه‌­اى است که گویى طرفین در هاله­‌اى از قداست و نور قرار دارند و حیاتشان شبیه حیات فرشتگان است، نه جانورانى که دایم درصدد آزار و ایذاى یکدیگرند.

یکى از جنبه­‌هاى ایثار و فداکارى همیارى و همکارى مرد با زن در کارهاى خانه است. اگر مرد به دنبال ایجاد محبت و مودّت در دل همسر خود باشد، باید در خانه همکار همسر خود باشد.

روزى حضرت رسول اکرم(صلى الله علیه وآله و سلم) به خانه حضرت على(علیه السلام) وارد شدند. حضرت على و فاطمه (علیهما السلام) را دیدند که به کمک یکدیگر، با آسیاب دستى آرد می‌­کنند. پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله و سلم) فرمودند: کدام یک خسته ­ترید؟ حضرت على(علیه السلام) عرض کردند: فاطمه خسته ­تر است. پیامبراکرم(صلى الله علیه وآله و سلم) به او فرمودند: برخیز، دخترم. فاطمه(علیها السلام) برخاستند و پیامبر به جاى او نشستند و حضرت على(علیه السلام) را در آرد کردن کمک نمودند.۲۱

عوامل مؤثر در ایجاد روابط سالم

۱- شناخت حقوق متقابل

اصولا خانواده‌ه­اى سالم است که محیط سالمی‌ براى سعادت زن و شوهر و فرزندان باشد، و این مقصد قابل وصول نیست، مگر آن گاه که طرفین به تعهداتى پاى بند باشند؛ در هر جا که اشتباهى و لغزشى پدید آمد، توقف کنند، و با تلاش براى تطبیق خود با ضوابط و قواعد، دوباره به پیش بروند. افرادى هستند که در اثر عدم آگاهى از ضوابط و حقوق و یا بى­توجهى به اصول حیات مشترک، دایم دچار درگیرى و اختلاف بوده، فرصت عمر را، که باید صرف خودسازى شود، در راه مشاجره و اختلافات می‌­‌گذرانند.

در زندگى زناشویى، در عین این که اصل بر مودّت و صفا و ایثارگرى است، اما این اصل نباید فراموش شود که میزان خواسته‌ها و توقّعات و تلاش‌ها نمی‌­تواند بى‌حساب و بر اساس سلیقه شخصى باشد. اگر بخواهید در زندگى زناشویى و در کنار همسر حقى را به خود اختصاص دهید، ناگزیرید همان حق را براى همسرتان نیز قایل باشید و شک نیست مادام که شما اداى حق همسر را نکرده ­اید، نخواهید توانست توقّع اداى آن را از او داشته باشید.

شناخت حقوق متقابل و توجه به این حقیقت که اگر براى یک فرد حق در نظر گرفته می‌­شود براى طرف مقابل، مسئله تکلیف مطرح است که باید به آن تکلیف عمل کند، زندگى را از زوایاى تاریک بیرون می‌­‌آورد و ابعاد وظایف هر دو طرف را روشن می‌­کند.

اسلام براى هریک از اعضاى خانواده، حقوق خاصى معیّن کرده است که در صورت آشنایى با این حقوق، تکلیفى را در مقابل این حقوق باید بر دوش بگیرند. ضرورى است زن و شوهر هر کدام حقوق و وظایفى که در قبال یکدیگر دارند مورد مطالعه و بررسى قرار دهند تا بتوانند در قبال یکدیگر موضعى نیکو اتخاذ کنند. آگاهى به حقوق و وظایف خود، مقدّمه عمل است و جلوى بسیارى از اختلافات و درگیرى‌هاى فیمابین را می‌‌­ گیرد.

۲- شناخت خواسته‌ها و نیازهاى همسر

خواسته ­ها و نیازهاى انسان حد و مرزى ندارد؛ بخشى از آن‌ها جنبه تخیّلى و غیر منطقى دارد که فرد به غیر ممکن بودن آن‌ها واقف است، اما گاهى در تخیّل به آن‌ها می‌­پردازد و از نظر روانى به نوعى، آرام و دل خوش می‌­گردد و از این طریق، تخلیه روانى می‌­کند. بخشى دیگر نیز به نیازها، خواسته‌ها و انتظارات او از خود و دیگران بر می‌‌­گردد.

آن قسمتى که مربوط به خواسته‌ها و نیازهاى فرد از خود است و جنبه عملى و منطقى دارد، موجب انگیزه و در نتیجه، تحرّک و فعالیت او می‌­شود. بخشى که مربوط به دیگران است، مشخص نیست که آیا برآورده می‌­گردد یا خیر؟ این خواسته­‌ها و نیازها نیز می‌­تواند منطقى و واقعى باشند یا حد و مرزى نداشته باشند.

در روابط بین زن و شوهر، به دلیل اشتراک در همه زمینه­ ها، خواسته­‌ها و نیازهاى متقابلى وجود دارند که بخشى از آن‌ها طبیعى و منطقى است و معمولا در بیشتر زندگى­ها یکسان است. با این وصف، این بستگى به نوع شخصیت افراد دارد که بتوانند خواسته ­هاى طبیعى خود را ابراز کنند و حد و مرز آن را نیز حفظ نمایند. آگاهى به این که چه نوع و چه میزان انتظارات، خواسته­‌ها و نیازهاى زن و شوهر از یکدیگر شکل طبیعى و منطقى دارند، از نکات مهمی‌ است که باید به آن توجه دقیق داشت.۲۲

فردى که از همسرش توجه، عاطفه و محبت می‌­خواهد باید توجه داشته باشد که دیگرى نیز این حق را دارد که چنین انتظارى داشته باشد. از سوى دیگر، درک نیازهاى واقعى و طبیعى همسر به دور از این که به آن اعتقاد داشته باشد یا نه، برآورده کردن آن موجب رضایت از زندگى می‌­‌شود و بى‌توجهى به آن خودخواهى است.۲۳

اگر مردى دوست دارد که در هر فرصتى به گردش و مسافرت برود، باید به این امر توجه داشته باشد که همسر او نیز چنین نیازى دارد و داشتن فرزند و مسئولیت خانه دارى نمی‌­تواند دلیلى بر این باشد که زن فرصت گردش و مسافرت ندارد و یا همیشه باید در خانه بماند.

گاهى اتفاق می‌­افتد که در کشمکش ­ها و در برآورده نشدن خواسته ­ها و نیازها، به مقایسه زندگى­‌هاى دیگران پرداخته می‌­شود. اگرچه همان­ گونه که گفته شد بخشى از خواسته‌ها و نیازهاى زن و شوهر از یکدیگر جنبه‌هاى مشترک دارند، اما بخش‌هاى دیگر تنها اختصاص به آن خانواده دارد.

ضمن این که هر زندگى مشکلات و کشمکش­هاى خاص خود را دارد و هر خانواده سعى می‌­کند ضمن حفظ ظاهر در جامعه، براى رعایت احترام دیگران به خود، زندگى خود را مطلوب و خوشایند نشان دهد. از این رو، مقایسه زندگى خود با دیگر زندگى­‌ها نه تنها مشکلى را حل نخواهد کرد، بلکه باعث بروز کشمکش­‌هاى بیشترى خواهد شد.۲۴

۳- همسویى بینش­‌ها و باورهاى مذهبى

یکى از شرایط ازدواج در اسلام «کفو» بودن است و اولین مرتبه از کفویت، همسانى در مذهب و دین. مسلمان نمی‌­تواند با کافر ازدواج کند. اختلاف در مذهب یکى از عوامل مهم درگیرى و از هم پاشیدگى است. اگر مسلمانى را می‌‌­بینید که با فردى بى‌دین ازدواج کرده است و زندگى‌شان در کمال مهر و آرامش می‌­گذرد، مطمئن باشید که آن مسلمان از اصول و ارزش‌هاى خود صرف نظر کرده است و در حفظ و دفاع از آن‌ها کوتاه می‌­آید.

زندگى یک مسلمان بر اساس اسلام و فرهنگ اسلامی‌ صورت می‌­گیرد و کارهاى غیر مسلمان بر اساس فرهنگ غیر اسلامی‌ او در زندگى مشترک، باید مواضع مشترک وجود داشته باشند. چگونه دو نفر، که داراى دو فرهنگ متضادند، می‌­توانند در مقام اجرا و عمل هماهنگ باشند؟ بنابراین، یا کارشان به اختلاف و نزاع می‌­کشد و یا یک طرف دست کم، باید از مواضع خود صرف نظر کند.۲۵

اینجاست که اسلام در آغاز ازدواج، مسئله کفو بودن در مذهب و دین را مطرح کرده است تا علاوه بر جنبه­‌هاى معنوى دیگر، کانون خانواده از گرمی‌ و عاطفه مذهبى نیز برخوردار باشد.

بدون تردید، از مهم­ترین عوامل پیوند پایدار و ازدواج موفق و زندگى آرام، هم­سویى بینش ­ها و باورهاى دینى و پاى­بندى عملى زوجین به ارزش­‌ها و فرایض شرعى است.

بر همین اساس، مردان و زنان خدا­باور و پاک اندیش در آرزوى داشتن همسرى مؤمن و نیک سیرت و عامل به ارزش­‌هاى قرآنى هستند. چنین گرایشى در امر روابط خانوادگى، برخاسته از نهاد پاک و فطرت کمال جوى ایشان است و از همین روست که خداوند متعال بهترین ازدواج را وصلت پاکان و متقیان با یکدیگر می‌­داند: «الطَّیباتُ للطَّیبینَ و الطَّیبونَ للطَّیبات» (نور: ۲۶)؛ زنان پاک، از آنِ مردان پاک، و مردان پاک، از آنِ زنان پاکند.

خصلت­‌هاى پاک بشرى این عظیم­ترین سرمایه­‌هاى وجود ناشى از خداباورى و تقواپیشگى هستند و تقواپیشگى نیز حاصل توحید و معاد اندیشى. به بیان دیگر، نزد زنان و مردان پاک دل، ارزشمندترین معیار براى روابط سازنده، همسرى همراه و همدلى نیک سرشت، خداپرستى و معاد باورى است، و این خصایص از گران قدرترین و پایدارترین جاذبه­‌ها در زندگى زناشویى هستند.۲۶

کم توجهى و یا بى‌توجهى به این امر مهم در روابط، به معناى بناى ستون­‌هاى کانون زندگى بر زمینى سست و ناپایدار است. چگونه ممکن است که از همان آغازین روزهاى زندگى مشترک، زن سحرگاهان و با نغمه اذان برخیزد و نماز صبح بگذارد و مرد همچنان تا ساعتى پس از طلوع آفتاب در بستر آرمیده باشد و یا به عکس؟!۲۷

بنابراین، حفظ و تقویت مستمر و تعالى باورها و ارزش ­هاى مذهبى توسط زوجین، از مهم‌ترین عوامل مؤثر و قوى‌ترین جاذبه ­هاى زندگى مشترک است و برخوردارى از اندیشه مذهبى مشترک و همگانى و همراهى در التزام به فریضه­‌هاى مذهبى، زیباترین «حلقه روابط سازنده» را به همسران ارزانى می‌‌دارد.

۴- هماهنگى دیدگاه‌هاى سیاسى، فرهنگى و اجتماعى

از جمله عوامل مؤثر در ایجاد روابط سالم و سازنده میان همسران، هماهنگى و همسویى دیدگاه­‌هاى اجتماعى و باورهاى فرهنگى آنان است.

به یقین، آنان که از نظر اعتقادات و بینش ­هاى عمیق دینى و رفتارهاى متعالى مذهبى، همسویى کامل دارند، در نگرش­ها و برداشت­هاى اجتماعى و فرهنگى نیز از اندیشه و زبان مشترک برخوردار خواهند بود.

براى مثال، زمانى که مباحثى همچون تحصیل و کار و فعالیت اجتماعى زنان در عرصه‌هاى مختلف مطرح می‌­گردد، ایشان بر اساس مبانى و ارزش­هاى اسلامی‌ و معیارهاى قرآنى و به دور از تعصّبات فردى و جنسیتى و مشاجرات و جدال­هاى بیهوده، به صراحت و آسانى، مواضع فکرى مشترک و مشابهى اعلام می‌­دارند و با صداقت و صلابت، از جایگاه و منزلت زنان به عنوان آرامش­گران کانون خانواده سخن می‌­‌گویند و بر این باورند که به هنگام ضرورت و بر حسب استطاعت، زنان آماده خدمت به جامعه در عرصه‌هاى تعلیم و تربیت و بهداشت و درمانگرى خواهند بود.

اینان هرگز تحصیل و تحقیق را در انحصار مردان نمی‌­ بینند و در ارتباطات اجتماعى، انتخاب شیوه زندگى و فرزندپرورى نیز آراء مشابهى دارند.۲۸

در زمینه سیاسى، افراد بعضاً خود را تابع یک «ایسم» یا یک مکتب می‌‌­دانند و حتى ممکن است در این رابطه و در طرف دارى از آن مکتب، داغ شوند و شعارهایى نیز بدهند. اگر طرز تفکر زوجین در مسائل سیاسى واحد نباشد، چه بسا منجر به اختلافات گردیده، این اختلافات بر روابط سالم آسیب وارد کند.

طرز تفکر درباره اصل حکومت و هیئت حاکمه، مسئولان اجرایى کشور، خوش بینى و یا بدبینى نسبت به آن ها، اعتقاد به درستى یا نادرستى کارگزاران جامعه و در نهایت، موضع گیرى‌هاى مثبت یا منفى در رابطه با رهبرى باید واحد باشند.

موضع گیرى­‌هاى سیاسى، که منشأ عقیدتى داشته باشند، نقش مهمی‌ در ایجاد هم دلى و هم فکرى همسران در زندگى خانوادگى دارند. تاریخ انقلاب اسلامی‌ کشورمان در این زمینه بهترین نمونه است. چه بسا مادرانى که فرزندان خود را به دادگاه‌ها معرفى کرده، روانه زندان نموده­اند و چه بسا خانواده­‌ها که در اثر اختلاف فکرى در رابطه با انقلاب و رهبرى، از هم جدا شده­اند. همسرانى که نقطه نظرهاى سیاسى مشترکى درباره نظام و رهبرى داشتند، در ایجاد آرامش در محیط خانه براى همسر خود، از هیچ کوششى دریغ نمی‌‌کردند تا همسر خود بهتر بتواند بیرون از خانه با خاطرى آسوده انجام وظیفه کند.

هماهنگى در زمینه فرهنگى نیز در ایجاد روابط سالم و سازنده نقش مهمی‌ دارد. اگر زن و شوهر هنگام ازدواج، همان گونه که کفو بودن در اعتقادات دینى را لحاظ نموده­اند، کفو بودن در فرهنگ و سطح فکر را نیز مراعات کرده باشند، یعنى با خانواده­اى ازدواج کنند که در آن طرز فکرها و طرز تلقّى­‌ها از امور و حوادث و آداب و رسوم و خلقیات و ارزش‌هاى مورد پسندشان شبیه به همدیگر است، اختلافى نخواهند داشت.

در نظر گرفتن سطح تحصیلات می‌­تواند در این زمینه مؤثر باشد. بعضى افراد در آغاز ازدواج، به فکر فرداى خود نیستند. جنبه­ هایى را براى انتخاب همسرى می‌­‌پذیرند که ممکن است در آینده در روابط آنان ایجاد مشکل کند.

مردى که داراى تحصیلات عالى است، با زنى بى‌سواد یا کم سواد ازدواج می‌­‌کند، پس از چندى به فکر ارزیابى خود و او می‌­افتد و می‌­کوشد برترى علمی‌ خود را ثابت کرده، نشان دهد که زن درک و فهم کافى و کفویّت لازم را براى زندگى با او ندارد. همین موجب بروز درگیرهاى و خدشه دار شدن روابط سالم او و همسرش می‌­‌گردد.

۵- گفت‌وگو‌هاى متقابل و بیان احساسات

زوج­ه‌ها باید با کلام و با احساس، با یکدیگر ارتباط برقرار سازند تا صمیمت و صفا در بین آن‌ها حاکم شود. بسیارى از افراد هرگز براى همسر خود ابراز احساسات نمی‌­کنند، می‌­ترسند که رفتارشان احمقانه به نظر برسد، فکر می‌­کنند که ابراز احساسات نوعى رفتار بچه گانه و در بعضى موارد، نوعى ریسک کردن است و با طرح احساسات خود آسیب­پذیر می‌­‌شوند.

اغلب زن‌ها از ارتباط با همسرشان شکایت دارند، ولى هیچ اقدامی‌ براى بهتر شدن این روابط انجام نمی‌­دهند؛ آنچه در درون خود دارند بیان نمی‌­ کنند.

وقتى زن و شوهر احساس خود را با همدیگر در میان می‌­‌گذارند، به تدریج با هم دوست می‌‌شوند و از حالت صرفاً زن و شوهر و عاشق و معشوق بیرون می‌­آیند. این عنصر دوستى را اغلب زوج­ هایى که با یکدیگر روابط حسنه دارند به زبان می‌­‌آورند: «ما دوستان خوبى هستیم. می‌­‌توانیم درباره هر موضوعى با هم حرف بزنیم.» از آنجا که اغلب ازدواج ما در اثر جاذبه­‌هاى جنسى شروع می‌‌شود و پاى دوستى در میان نیست، بعضى از زوج‌ها هرگز دوست خوب بودن را نمی‌‌­آموزند.۲۹

دوست خوب بودن مستلزم در میان گذاشتن نقطه نظرها، فعالیت‌ها و احساسات، بدون داشتن احساس مالکیت و داورى است. امروزه بسیارى از زوج‌هاى جوان نمی‌­خواهند پاى دوستى را به روابط زناشویى بکشند؛ معتقدند که ماهیت دوستى تغییر می‌­کند و آنها مایل نیستند که روابط زناشویى خود را به خطر بیندازند.

متأسفانه این باور بدى است که بسیارى از زوج‌ها معتقدند زن و شوهر نمی‌­توانند دوستان یکدیگر باشند.۳۰

بیان احساسات و گفتگو‌هاى متقابل در شناخت بهتر آنها بسیار ضرورى است. مردى را در نظر بگیرید که از شرکت در مهمانى ­ها و برنامه­‌هاى اجتماعى متنفّر است، در مقابل، همسر او این برنامه‌ها را دوست دارد. هر بار که در یک مهمانى شرکت می‌­کنند، مرد بدون این که با کسى حرف بزند، تک و تنها در گوش‌ه­اى می‌­‌نشیند، ولى زن به شدت با دوستانش گرم می‌‌­شود و بعد در راه مراجعت به خانه زن از رفتار غیر اجتماعى شوهرش عصبانى می‌‌­گردد و مشاجرات شروع می‌‌­شوند. اما اگر مرد احساس خود را براى همسر خود بیان کند که «دوست دارد او هم با دیگران رفتار گرم و صمیمی‌ داشته باشد و به شیوه همسرش غبطه می‌­خورد، ولى به علت خجالتى بودن نمی‌­تواند این گونه رفتار کند» چنین مشاجراتى پیش نمی‌‌­آید.

۶- ارضاى نیاز جنسى

بدون شک، اگر انسان­ها فاقد غریزه جنسى بودند، تن به ازدواج و تشکیل خانواده نمی‌­دادند و هرگز از کانون گرم خانواده جدا نمی‌­شدند و مسئولیت­‌هاى دشوار زندگى مشترک را نمی‌­پذیرفتند. همه انسان­ها بر اساس کشش و جاذبه غریزه جنسى، به ازدواج می‌­پردازند و بدین وسیله، نسل بشریت استمرار و دوام پیدا می‌‌­کند.

نکته بسیار حسّاسى که توجه به آن ضرورى است، این که همان گونه که غریزه جنسى عامل اساسى در پیدایش خانواده و زندگى مشترک است، همین غریزه در استمرار و استحکام خانواده نیز نقش مهمی‌ دارد.

تحقیقات انجام شده حاکى از آن است که بخش معظمی‌ از طلاق­ها معلول عدم ارضاى جنسى صحیح و متعادل این غریزه می‌­باشد. سرد مزاجى زنان یا مردان و یا بى‌اهمیتى به ارضاى صحیح و طبیعى غریزه جنسى، خانواده تشکیل شده را در آستانه طلاق قرار می‌­دهد.۳۱ روابط زناشویى با ارضاى غریزه جنسى فرق دارد. چه بسیارند افرادى که به عمل زناشویى اقدام می‌­کنند، ولى به هیچوجه غریزه جنسى آنان ارضاء و اشباع نمی‌­گردد. به عبارت دیگر، تحقق ارضاى جنسى تنها در ارتباط با برقرارى روابط جسمی‌ نیست، بلکه احتیاج به آمادگى جسمی‌ و روحى دارد.

مردان باید بدانند زنان تنها به دفع عمل جنسى نیاز ندارند، بلکه از نظر روحى و تمایلات زنانه، احتیاج دارند که از طرف مردان به عنوان زن بودن و تمایلات زنانگى مورد تأیید قرار گیرند. مرد پیش از عمل جنسى، باید با ابراز اعمال و رفتارى که نشانگر بازى و شوخى است، زن را براى عمل جنسى مهیا سازد. نتیجه دیگرى که از این رهگذر عاید می‌­گردد، آن است که زن تمام شخصیت زنانه خود را در این حالت حس می‌­کند و می‌‌­فهمد که شریک زندگى مرد بوده، همتاى اوست.۳۲

بسیارى از مردان بدون توجه به این نکات عاطفى و روانى، زن را در بلوغ جنسى و لذت جنسى یارى نمی‌­دهند، بلکه شخصیت او را تنزّل داده، عملا او را در حدّ یک وسیله و ابزار پایین می‌­‌آورند.

امام صادق(علیه السلام) از پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله وسلم) نقل می‌­کنند که فرمود: «هرگاه مردى بخواهد با همسرش هم بستر شود، نباید در انجام این کار شتاب کند.»۳۳

امام صادق(علیه السلام) همچنین می‌­فرمایند: «هرگاه یکى از شما اراده کرد با همسرش هم بستر گردد، باید پیش از شروع، با همسرش ملاعبه و مداعبه داشته باشد.»۳۴

ملاعبه و مداعبه یعنى بازى و شوخى­‌هاى مناسب و نشاط انگیز پیش از هم بستر شدن با همسر. این کار عمل جنسى را پاکیزه­تر و لذت بخش­تر می‌­کند و به عبارت دیگر، با این کار، آمادگى زنان در وصول به اوج لذت جنسى تشدید می‌­گردد و رضایت خاطر آنها محسوس­ تر خواهد شد.

حضرت على(علیه السلام) فرمودند: «هرگاه یکى از شما اراده کرد که با همسرش هم بستر شود، نباید در انجام این کار شتاب نماید، زیرا زنان نیازمندى­‌هایى دارند.»۳۵

روشن است که ناز و کرشمه خریدار می‌‌­طلبد و مردان باید با برگزارى مقدّماتى به عنوان ملاعبه، زنان را در وصول به اوج لذت جنسى یارى رسانند، بخصوص آنکه این کار در آماده ساختن ترشّحات و هورمون­‌هاى جنسى زنان نقش مهمی‌ دارد.

۷- تنظیم رابطه صحیح بین دو خانواده

دختر و پسرى که از کودکى در دامن خانواده­اى رشد یافته است، نمی‌­تواند و نباید خانواده خود را به راحتى و سادگى فراموش کند. احساسات و عواطف هر فرد در مورد خانواده­اش، حتى اگر خاطراتى ناخوشایند نیز داشته باشد، ریشه­‌دار و عمیق است.

از آنجا که دل­بستگى دخترها به خانواده خود و نیازشان به دیدار خانواده بیشتر است، دل تنگى و غمگینى در دخترانى که پس از ازدواج ناچار به ترک بستگان و شهر خود هستند، بیشتر بروز می‌­‌کند.

از این رو، زن و شوهرى که ازدواج می‌­کنند، نباید چنین انتظارى از یکدیگر داشته باشند که با افراد خانواده خود قطع رابطه کنند و یا در این مورد اعتراضى داشته باشند و یا چنین تلقّى شود که رابطه هر کدام با خانواده خود دلیلى بر بى‌مهرى و بى­توجهى او به همسرش است. البته میزان این روابط باید به گونه‌­اى باشد که خللى به روند زندگى زناشویى زن و شوهر وارد نسازد و موجب غفلت و یا کوتاهى از انجام وظایف زندگى مشترک نشود.

در صورت امکان، بهتر است که زن و شوهر به اتفاق همدیگر با خانواده­‌هاى خود رفت و آمد داشته باشد، اگرچه از نظر روانى لازم است که گه ­گاه زن و شوهر به تنهایى با خانواده‌هاى خود معاشرت کنند و به گفتوگوهاى خصوصى و خانوادگى بپردازند.۳۶

مسئولیت تنظیم روابط و رفتار مناسب و درست زن و شوهر با دو خانواده بر عهده فرزند آن خانواده است که نقش مهمی‌ در ایجاد رابطه‌اى صمیمی‌ و دوستانه بین همسر و خانواده خود دارد و شخص اوست که باید به گونه‌اى رفتار کند که محبت و صمیمیت بیشترى بین آن‌ها برقرار شود. ذکر نکات مثبت همسر در زندگى مشترک و مطرح نکردن نکات منفى و کشمکش‌هاى زندگى خصوصى با خانواده خود، از نکات بسیار مهم است.۳۷

باید توجه داشت که زن و شوهر اگر اختلاف سلیقه و یا برداشت هایى از خانواده دیگرى دارند، بهتر است تا حد امکان از بیان آن خوددارى کنند؛ چرا که هیچ فردى به سادگى نمی‌‌تواند انتقادات دیگران را نسبت به افراد خانواده خود بپذیرد و بعضى از انتقادها باعث بروز واکنش‌هاى عصبى می‌‌­گردد که همراه با مقاومت‌هاى روانى است و یا موجب ابراز انتقاد و عیب‌جویى متقابل از خانواده دیگرى خواهد شد، مگر در بعضى موارد که انتقاد و یا گله به گونه‌­اى ملایم بیان شود و همسر او انسانى منطقى باشد.

البته نمی‌­توان پذیرفت که هر انتقاد و یا گله شوهر و یا زن از خانواده دیگرى می‌­تواند درست و صحیح باشد، بلکه این احتمال وجود دارد که این انتقاد ناشى از سوءتفاهم­‌ها و یا اختلاف فرهنگ دو خانواده باشد.۳۸

زن و شوهر باید به گونه‌­اى با خانواده‌­هاى خود رفتار کنند که آنان را از ابراز انتقاد و یا گله از همسرشان باز دارد. دو خانواده نیز نباید چنین تصور کنند که مانند گذشته می‌­توانند و یا باید از جزیى‌ترین مسائل زندگى مشترک و زناشویى فرزندشان آگاه شوند و یا به خود اجازه دهند که در زندگى مشترک فرزندشان دخالت کنند.

آنها باید این حقیقت را بپذیرند که فرزندانشان حق دارند و باید با مشورت و تفاهم در مورد زندگى‌شان تصمیم گیرى کنند و به همین دلیل، اصلاح زندگى آن‌ها در این است که بسیارى از روابط خصوصى و چگونگى روش زندگى‌شان را پنهان نگه دارند.۳۹

قطع رابطه یک طرفه و یا دو طرفه با خانواده­‌ها موجب بروز خلأ عاطفى خواهد شد که نه تنها زن و شوهر را تحت تأثیر قرار خواهد داد، بلکه بر نوه‌ها نیز از جهات روانى و اجتماعى تأثیر خواهد گذاشت. آن‌ها نیاز دارند که با خانواده‌هاى پدر و مادر خود در ارتباط باشند، و گرنه آنان نیز احساس کمبود عاطفى خواهند کرد.

نویسنده: داود حسینی

پى‌نوشت‌ها

۱و۲و۳ـ ویرجینا ستیر آدم سازى در روان شناسى خانواده، ترجمه بهروز بیرشک، تهران، رشد، ۱۳۷۰، ص ۴۳ـ ۴۴ / ص ۴۴ / ص ۴۵؛

۴و۵ـ فرانک فینچام و همکاران، رابطه همسران، ترجمه مهدى قراچه داغى، تهران، پیک بهار، ۱۳۸۰، ص ۴۷ / ص ۴۹؛

۶و۷و۸ـ فیلیپ اچ. برنشتاین، مارسى تى. برنشتاین، شناخت و درمان اختلاف‌هاى زناشویى (زناشویى درمانى)، ترجمه حمیدرضاسهرابى،رسا،۱۳۷۷،ص۱۲۵ـ۱۲۴/ص۱۲۵ / ص ۱۲۶؛

۹ـ مجید رشیدپور، تعادل و استحکام خانواده، تهران، اطلاعات، ۱۳۷۳، ص ۱۵۴؛

۱۰ـ على قائمی‌، خانواده و مسائل همسران جوان، تهران، امیدى، ۱۳۶۲، ص ۲۵۸؛

۱۱ـ ابراهیم امینى، اسلام و تعلیم و تربیت (۲)، تهران، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۲، ص ۱۷۸ با تلخیص.

۱۲و۱۳،ـ آمدى،غررالحکمودررالکلم،فصل۷۷،ش۱۰۷۶/ش۱۱۱۷؛

۱۴ـ غررالحکم، ج ۲، ص ۲۹۸؛

۱۵ـ محمدبن یعقوب کلینى، اصول کافى، ج ۲، ص ۳۱۲؛

۱۶و۱۷ـ احمد حسینیا، بهداشت روانى ازدواج و همسردارى، تهران، مفید، ۱۳۸۰، ص ۲۰۸ / ص ۲۰۱؛

۱۸و۱۹ـ محمدرضا شرفى، خانواده متعادل، تهران، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۴، ص ۹۶؛

۲۰ـ على قائمی‌، پیشین، ص ۲۵۲؛

۲۱ـ محمدباقر مجلسى، بحارالانوار، ج ۴۳، ص ۵۰؛

۲۲و۲۳و۲۴ـ حسین عسکرى، نقش بهداشت روان در زندگى زناشویى ازدواج طلاق، تهران، گفتگو، ۱۳۸۰، ص ۲۶۶ / همان / ص ۲۶۷؛

۲۵ـ حبیب الله طاهرى، سیرى در مسائل خانواده، سازمان تبلیغات اسلامی‌، ۱۳۷۰، ص ۱۱۳؛

۲۶ـ غلامعلى افروز، همسران برتر، تهران، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۷، ص ۶۶ـ۶۵؛

۲۷و۲۸ـ همان، ص ۶۶ با تلخیص / ص ۶۷؛

۲۹ـ دولورس کوران، استرس و خانواده سالم، ترجمه مهدى قراچه داغى، البرز، ۱۳۷۵، ص ۴۱؛

۳۰ـ همان، با تلخیص.

۳۱ـ مجید رشیدپور، تعادل و استحکام خانواده، ص ۱۰۲؛

۳۲ـ مجید رشیدپور، روان شناسى ازدواج در اسلام، تهران، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۶۵، ص ۹۱؛

۳۳ـ فضل بن حسن طبرسى، وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۸۲، ح ۲، باب ۵۶؛

۳۴و۳۵ـ همان، ج ۱۴، ص ۸۲، باب ۵۶، ح ۳ / ص ۸۳؛

۳۶ـ حسین عسکرى، پیشین، ص ۲۵۲؛

۳۷و۳۸و۳۹ـ همان، ص ۲۵۳ـ ۲۵۴ / ص ۲۵۵؛

منبع: نشریه معرفت؛ شماره۷۵