عنوان: روابط دختر و پسر
مولف: محمدرضا احمدی با همکاری جمعی از محققان
مترجم/ محقق:****
ناشر: انتشارات دفتر نشر معارف
سال نشر: ۱۳۹۱
نوبت نشر: سیزدهم
محل نشر: قم

مسأله چگونگی ارتباط دختر و پسر، یکی از موضوعاتی است که هر جامعه‎ با جمعیت جوان بالا را با خود درگیر می‎سازد. این مسئله را باید در تعامل با سایر مسایل اجتماعی، تحلیل و بررسی کرد و یا در سطح کلان به وضع نمودن استراتژی در مورد آن پرداخت. از طرفی ویژگی دوران جدید، تحولات پیاپی در سطح اجتماعی است، به طوری که دامنه آن به زندگی شخصی و ساده‎ترین روابط اجتماعی نیز کشیده شده است. پدیده جهانی شدن، تأثیرات ‎مدرنیته بر جوامع و شکسته شدن ساختارها و قالب‎ها و عوض شدن هنجارهای اجتماعی که به افراد دیکته می‎شود، روز به روز بیشتر می‎ گردد. انقلاب ارتباطات و ظهور شبکه جهانی رایانه‎ای، یکی از مهمترین مصادیق این پدیده به حساب می‎ آید. تا آنجا که هم‎اکنون، فردی روستایی نیز می ‎تواند از طریق شبکه وب با گروه‎های دوستی ارتباط برقرار نماید. این نوع ارتباط، امکان شکستن حریم‎ها را به همگان داده است و زمینه حساسیت‎ زدایی اخلاقی را فراهم نموده است. در چنین شرایطی، رابطه دختر و پسر، مسئله‎ای است که هر چه زمان پیش می‎رود، بیشتر جامعه ما را با خود درگیر می‎سازد. آنچه ‎که در این قالب شکنی می‎تواند نقش داشته باشد، تربیت اخلاقی و دینی است. از طرف دیگر، فضاهایی که روزگار فعلی در اختیار جوانان می گذارد فضاهایی است که در آن، مرزهای قبلی کمتر شده است. در این شرایط، لازم است که افراد حریم ها را در درون خود ساخته باشند و بتوانند در تطبیق معیارها بر اساس شرایط روز، پویایی لازم را داشته باشند.

کتاب روابط دختر و پسر، دفتر بیست و پنجم از مجموعه پرسش و پاسخ‎های دانشجویی است که به همت اداره مشاوره و پاسخ معاونت مطالعات راهبردی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها به چاپ رسیده است. این اداره، که پرسش‎ها و پاسخ‎های دانشجویی را در موضوعات مختلف دینی، اخلاقی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، مشاوره، احکام و … پاسخ داده است، کتاب حاضر را به روابط دختر و پسر اختصاص داده است. این کتاب در دو بخش تنظیم شده است. در بخش اول، پرسش‎های دانشجویی و پاسخ‎های تفصیلی آنها در موضوعاتی هم چون همسریابی، ارتباط تلفنی، عشق، اظهار محبت و شناخت پیش از ازدواج و … مطرح شده است. در بخش دوم، احکام مربوط به روابط در زمینه‎های گوناگونی هم چون ارتباط شغلی، تدریس خصوصی، چت با جنس مخالف، گفت و گوی علمی و … با توجه به فتواهای برخی مراجع بیان شده است.

موضوع ارتباط دختر و پسر را می ‎توان از ابعاد مختلف دینی، روان شناختی و … بررسی نمود. در این کتاب، بُعد دینی این مسأله، بیشتر مد نظر قرار گرفته است. هفتاد و چهار پرسش این کتاب، به گونه‎ای انتخاب شده‎اند که تا حد امکان، مسائل مختلف این حیطه را پوشش دهند. پرسش‎ها، مربوط به تجربیات واقعی دانشجویان در این زمینه بوده و برخی از سؤال‎ها، شرحی نسبتاً تفصیلی از مسأله آنهاست.

منبع: پرسمان دانشجویی؛ زهرا اشعری