داشتن دوست و رفیق در روابط اجتماعی، یکی از نیازهای اصلی انسان به عنوان موجودی اجتماعی می‌باشد. تنهایی سپری کردن زندگی نه تنها از کیفیت آن می‌کاهد بلکه می‌تواند ما را مستعد مشکلاتی همچون استرس و اضطراب کند که خطرات بسیاری در پی خواهند داشت. در ادامه این نوشتار، به بررسی بهترین راه‌های دوست پیدا کردن از دید علم روانشناسی می‌پردازیم.

موثرترین روش‌های دوست پیدا کردن

رفتن به مکان‌های اجتماعی

برای این که افراد جدیدی را ملاقات کرده و دوستی سالمی را با آن‌ها آغاز کنید، باید در جایی که افراد هستند، رفت و آمد داشته باشید. اولین کار این است که قدم به بیرون از خانه بگذارید. هنگامی که شما به جاهایی می‌روید که افراد دیگر هستند و با آن‌ها تعامل برقرار می‌کنید، خود را در مسیر درستی قرار داده‌اید.

برای دوست پیدا کردن، به باشگاه‌ها و گردهمایی‌ها بروید و یا خودتان اکیپی ایجاد کنید. می‌توانید برای پیدا کردن این گروه‌ها، در اینترنت جست و جو کنید. به خاطر داشته باشید که شما تنها فردی نیستید که می‌خواهید دوست پیدا کنید. اگر شما یک مادر هستید، می‌توانید به کلاب مادران بپیوندید. در چنین کلاب‌هایی معمولا مادران دور یکدیگر جمع شده و فرزندانشان را با یکدیگر آشنا می‌کنند، مشکلات‌شان را برطرف می‌کنند و با مادران دیگر وقت صرف کرده و از تجربیات یکدیگر استفاده می‌کنند.

اگر شما به مطالعه علاقه دارید می‌توانید در کلاب‌ها و اجتماع‌هایی شرکت داشته باشید که افراد مطالعه کرده و در مورد آن بحث می‌کنند.

برای دوست پیدا کردن به مکان‌های محلی بروید. کنسرت، جلسه آشنایی با همسایگان و کتابخانه‌های محل‌تان، جاهایی هستند که اگر به آنجا بروید می‌توانید افراد زیادی را ملاقات کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. بیشتر در جامعه حضور داشته باشید زیرا این باعث می‌شود توانایی دوستیابی‌تان بهبود پیدا کند. اگر در اجتماع و قرار ملاقات‌ها حضور داشته باشید بدین معنی‌ست که همیشه حرفی برای گفتن دارید.

انجمن‌های آنلاین راهی برای پیدا کردن دوست

موضوعات مورد علاقه خود را پیدا کنید. در این انجمن‌ها شما می‌توانید در مورد موضوع مورد نظرتان با افرادی دیگر صحبت کنید. بدین ترتیب شانس ایجاد ارتباط بین شما و افراد دیگری که صحبت می‌کنند افزایش پیدا می‌کند. در انجمن‌هایی شرکت کنید که:

به شغل شما نیز ارتباط داشته باشد- به خصوص اگر در یک زمینه ی خاص کار می‌کنید. بر روی ورزش یا سرگرمی مورد علاقه‌تان تمرکز داشته باشد. دارای اعضایی متناسب با سن شما باشد و یا زمینه‌های مشابهی با شما داشته باشند.

به منظور دوست پیدا کردن، باید زمینه‌های مشترکی پیدا کنید. برای پیدا کردن دوستان جدید باید در فعالیت‌هایی حضور داشته باشید که به آن‌ها علاقه دارید بنابراین هنگامی که افرادی را ملاقات می‌کنید، همان افرادی هستند که با شما علایق مشترکی دارند. بدین ترتیب وقتی با چنین افرادی ملاقات داشته باشید، احتمال دوست شدن‌تان بیشتر می‌شود.

از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید

پیوستن به شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، اینستاگرام و حتی تلگرام باعث می‌شود اگر شخصی را ملاقات کردید، او را به شبکه ی خودتان اضافه کنید. حتی اگر شما آن‌ها را به خوبی نشناسید، می‌توانید با مشاهده ی کار‌هایی که انجام می‌دهند، با آن‌ها در ارتباط باشید. دیدن این که در زندگی دوست مجازی شما چه می‌گذرد باعث می‌شود بتوانید شانس ارتباط‌تان را افزایش دهید و این دوستی می‌تواند به مراتب نزدیکتر نیز شود

از طریق دوستانتان، دوست پیدا کنید

اغلب اوقات، پیدا کردن دوست جدید از طریق روابط و افراد متقابل انجام می‌شود. ملاقات داشتن و صرف وقت با افرادی که از قبل احتمال داشت با شما ارتباط برقرار کنند، شانس آشنایی و دوستی را افزایش می‌دهد.

از روال روزانه خود خارج شوید

اگر می‌خواهید دوستی خوب و طولانی‌مدت پیدا کنید، باید روی خودتان بیشتر کار کنید. کاملا قابل قبول است اگر بخواهید آخر هفته‌تان را تنها در خانه بمانید و استراحت کنید، اما برای دوست پیدا کردن، باید این کار را ترک کنید.

خودتان را معرفی کنید

اگر در موقعیت مناسبی قرار دارید و افرادی را ملاقات می‌کنید که برای شما جذاب هستند، جلو بروید و سلام کنید. تنها کافیست سلام کرده و مانند فردی که قبلا می‌شناختید، خودتان را معرفی کنید.

هنگامی که خودتان را معرفی می‌کنید، حقیقت را بگویید. در اغلب اوقات، کوتاه صحبت کردن، بهترین راه است. اگر در برخورد اول خیلی صحبت کنید، به نظر می‌رسد فرد خودخواهی هستید. مثلا گفتن “سلام من استیو هستم” از گفتن “سلام من استیو هستم، خب بیایید کمی صحبت کنیم، من امروز یک روز کاری سخت و پرمشغله‌ای داشتم، مشتری‌های زیادی از خارج کشور امروز با من ملاقات کردند و می‌خواهم ماشینم را تعویض کنم. خب، شغل شما چیست؟” بیشتر باعث می‌شود ارتباط حفظ شده و دوستی ایجاد شود. به نظر شما کدوم یکی از این مکالمات احساس راحتی بیشتر را ایجاد می‌کنند؟
نسبت به موقعیت‌هایی که باید خودتان را معرفی کنید آگاهی داشته باشید. اگر شما در یک مهمانی مرتبط با شرکت‌تان هستید و برای دوست پیدا کردن بروید جلو و بگویید “سلام من استیو از بخش حسابداری هستم” و همچنین اگر در موقعیت دیگری هستید و ممکن است در چنین شرایطی مانند وقتی که در یک رستوران خودتان را معرفی می‌کنید، احساس راحتی نکنید و فقط بگویید” سلام من استیو هستم، از دیدار شما خوشوقتم”.
یک سوال بپرسید و گوش دهید. هنگامی که برای اولین مرتبه با افراد صحبت می‌کنید، سعی کنید بیشتر از این که صحبت کنید، شنونده باشید. زیاد تقاضای دریافت اطلاعات نکنید و خیلی ساده فقط بپرسید” دوست دارید چه فعالیت‌هایی انجام دهید؟” و سپس فقط گوش دهید و با علاقه صحبت‌ها را دنبال کنید. شنونده ی خوبی بودن، باعث می‌شود افرادی که دوست دارید را جذب خود کنید.

منافع مورد علاقه‌تان را پیدا کنید

یکی از بهتری راه‌های ایجاد ارتباط با دیگران و دوست پیدا کردن، این است که زمینه ی صحبت مشترکی پیدا کنید. اگر آن فردی مسئله را مطرح می‌کند که شما نیز به آن علاقه دارید، آن را دنبال کنید.

آرام باشید و خیلی هیجان‌زده نشوید

هنگامی که برای اولین مرتبه با کسی ملاقات می‌کنید، از همان ابتدا، توقعات خود را بازگو نکنید. گفت و گوی خود را با گفتن “بعدا می‌بینمت” به پایان برسانید و قرار دیگری نگذارید. اگر در موقعیت درستی قرار گرفته باشید و یا در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت با یکدیگر آشنا شده باشید، قطعا دوباره همدیگر را ملاقات خواهید کرد.

منبع: wikihow