این که زن و شوهر رابطه خوبی داشته باشند، تصادفی نیست. روابط عاشقانه موفق، به طور اتفاقی رخ نمی‌دهند. همسرانی که روابط عاشقانه‌ای دارند، اقدامات خاصی را انجام می‌دهند که افراد در روابط ناموفق آنها را انجام نمی‌دهند:

مهربانی با خود و دیگری

لحظه‌ای به این فکر کنید که امروز را چگونه گذرانده‌اید. آیا بر چیزهایی که در مورد خودتان یا همسرتان دوست ندارید تمرکز کرده‌اید؟ آیا بیشتر زمان، فکر خود را صرف قضاوت در مورد خودتان یا همسرتان کرده‌اید؟ یا مهربانی به خود یا دیگران، از جمله همسرتان، را در اولویت کارهای خود قرار داده‌اید؟ افرادی که روابط موفق دارند، با خود و همسرشان با مهربانی -گفتار و کردار، نگاه، شنود و افکار محبت آمیز-رفتار می‌کنند. برای آنها مهربان بودن خیلی مهم‌تر از این است که همسر خود را با خشم، قضاوت بیجا، انتقاد، آزار، سرزنش، مقاومت یا عقب نشینی کنترل کنند.

مسئولیت‌پذیری شخصی برای احساسات

افراد در روابط عاشقانه، همسرشان را مسوول احساسات خود نمی‌دانند. وقتی عصبانی، رنجیده خاطر، مضطرب، افسرده، منزجر، ناراحت، مقصر یا شرمگین هستند، در وجود خود به دنبال افکار و رفتارهایی می‌گردند که ممکن است موجب بروز این احساسات دردناک شده باشند. آنها خودشان را قربانی تصمیمات همسرشان نمی‌دانند. درعوض یاد می‌گیرند که چگونه بدون این که خشم خود را بر سر همسرشان خالی کنند، احساسات خود را کنترل کنند. به جای خالی کردن احساس خشم، سرزنش، اضطراب یا افسردگی بر سر همسر خود، در صورت نیاز از او طلب کمک می‌کنند.

مسئولیت‌پذیری سازمان یافته

در روابط موفق، افراد، مسئولیت مدیریت زمان و مکان را به نحوی می‌پذیرند که هم برای خودشان و هم برای همسرشان کارساز باشد. آنها اطمینان دارند که برای صحبت کردن، یادگیری، حل اختلافات و دوست داشتن یکدیگر وقت کافی را در نظر گرفته اند. آنها اطمینان حاصل می‌کنند که برای فرزندان، انجام کارهای منزل، کار و استراحت وقتی را کنار گذاشته اند. اگر زن و شوهر، یکی به پاکیزگی و دیگری به بی نظمی تمایل داشته باشد، هر دو تلاش می‌کنند که به جای اطاعت، کنترل یا مقاومت، محیط زندگی را برای خودشان خوشایند سازند. چون اولویت اول آنها مهربانی با خود و طرف مقابل است، برای کشف راه‌هایی در زندگی مشترک که احتیاجات هر دو طرف را برآورده سازد، انگیزه زیادی دارند.

مسئولیت‌پذیری مالی

زن و شوهرهای موفق، اطمینان دارند که نه تنها به اندازه رفع نیاز مالی خود پول درمی آورند بلکه یاد گرفته اند که چگونه این پول را طوری خرج کنند که برای خود و همسرشان استرس ایجاد نکند. آنها متقابلاً تصمیم می‌گیرند که هر دو شاغل باشند یا نه. در ارتباط با مسایل مالی، تصمیمات یک نفره نمی‌گیرند که سبب ایجاد تاثیر منفی بر همسرشان شود. در روابط موفق، زن و شوهر پول را طوری خرج نمی‌کنند که در طرف مقابل ایجاد استرس کنند. همسران عاشق، در مورد بودجه خانواده، تصمیمات دو نفره می‌گیرند و هر دو به آن پای‌بند هستند.

سلامتی و سعادت

وقتی دو نفر به خوبی از خود و دیگری مراقبت می‌کنند، برای مراقبت از سلامتی جسمی شان تلاش می‌کنند. همسران عاشق، طوری رفتار نمی‌کنند که طرف مقابل نسبت به سلامت آنها نگران شود. آنها در موقع غیرضروری-مثل موتورسواری بدون کلاه ایمنی یا شرکت در فعالیت‌هایی که در صورت عدم استفاده از عینک ایمنی به چشم ها آسیب می‌رسانند-ریسک نمی‌کنند. در حالت ناخوشی رانندگی نمی‌کنند، غذای سالم می‌خورند، به اندازه کافی ورزش کرده و دخانیات مصرف نمی‌کنند. در روابط عاشقانه، افراد نمی‌خواهند همسرشان به خاطر زیانی که ممکن است در اثر یک بیماری نابهنگام متحمل شوند، غصه بخورد. بنابراین در تلاش هستند که به خوبی از خودشان- تا حدی از خود و تا حدی از همسرشان-مراقبت کنند.

بار دیگر: روابط عاشقانه موفق، اتفاقی رخ نمی‌دهند. آنها نتیجه مسئولیت‌پذیری جسمی، عاطفی، مالی، سازمان یافته و معنوی شخص در خلال یک رابطه هستند.

منبع: سولماز  فروتن؛ مجله ی موفقیت شماره ۱۶۵