قصه مشکلات عروس و مادر شوهر، حرف تازه‌ای نیست که شاید در دوران نامزدی یا روزهای بعد از ازدواج پیش بیاید. بیشتر عروس‌ها گاهی از دست مادرشوهرشان دلگیر می‌شوند و مادرشوهر‌ها هم بعضی وقت‌ها از رفتار عروس‌ها گلایه دارند. بهتر است قبل از این که داستان زندگی شما پیچیده شود، مشکلات کوچک را با مادرشوهرتان حل کنید و زندگی را به شیوه مسالمت‌آمیز پیش ببرید.

رابطه با مادرشوهر در دوران نامزدی

در اینجا چند مورد از مشکلات عروس‌ها با مادرشوهرهایشان را مطرح می‌کنیم. بهتر است شما هم آنها را بخوانید. شاید مشکل شما هم باشد. در دوران نامزدی، ممکن است مادرشوهر شما سعی کند زیادی به شما نزدیک شود. حریم خصوصی شما و نامزدتان را نادیده بگیرد و در تمام رفت و آمدهای دوران عقد، گشت و گذارها، سفرها و تفریحاتتان همراهتان باشد.
این که از هر سه چهار بار رستوران رفتن شما، مادرشوهرتان همراهتان باشد چیز بدی نیست اما اگر قرار باشد فضای شخصی‌تان را با حضور او محدود کنید، بدون شک آینده خوبی در انتظار رابطه شما نیست. زندگی در چنین شرایطی باید به حالت دوری و دوستی باشد. در هر رابطه‌ای باید برای افراد، حد و مرزی وجود داشته باشد.

شاید شما و همسرتان بعضی وقت‌ها بخواهید تنها باشید

اگر از ابتدا این روابط را بپذیرید بعد از مدتی تغییرات آن کمی سخت می‌شود. بهتر است برای خانواده دو نفره جدیدتان قانون بگذارید. خودتان و همسرتان با همفکری هم بگویید که به طور مثال در روزهای آخر هفته می‌خواهید در کنار مادرشوهرتان غذا بخورید و بقیه مواقع تنها با هم شام بخورید و وقتتان را باهم بگذرانید. باید برای زندگی‌تان نظم و مرز مشخصی تعیین کنید.

وقتی چنین نظم و مرزی نباشد، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. علاوه بر این در سلیقه‌ها هم باید این مرز رعایت شود. به مادرشوهرتان بگویید که در مورد خرید جهیزیه در هر رابطه‌ای باید برای افراد حد و مرزی وجود داشته باشد. شاید شما و همسرتان بعضی وقت‌ها بخواهید تنها باشید. اگز از ابتدا این روابط را بپذیرید بعد از مدتی تغییرات آن کمی سخت می‌شود یا خرید عقد سلیقه من و همسرم این است. از تحمیل‌ها ممانعت کنید. بهتر کار این است که روابط شما در قالب چهارچوبی باشد. افراد در سن و سال بالا، حوصله‌شان زود سر می‌رود و چون فعالیت دیگری ندارند، می‌خواهند به روابط دیگران سر بزنند.

انتظارات کوچک و بزرگ

خیلی از مادرشوهرها وقتی پسرشان تصمیم به ازدواج می‌گیرد، شروع به بی‌تابی می‌کنند. وابستگی به آنها اجازه نمی دهد به راحتی پسرشان را از دست بدهند و به همین دلیل، درست مثل هوو به شما نگاه می‌کنند. به خصوص اگر مادرشوهر شما، فرزند بزرگ دیگری نداشته باشد یا همسرش را از دست داده باشد، این وابستگی بیشتر است. او به دنبال حامی، مونس و همدم است و با ازدواج پسرش، احساس خلا شدیدی به سراغش می‌آید که سعی می‌کند در کنار نزدیک‌ترین افراد زندگی این خلا را پر کند.

بهترین کار برای بازگشت به زندگی عادی این مادرشوهر، این است که خانواده به جای این که به خلاص شدن از دست این خانم فکر کنند، برای این فرد، فعالیت‌های اجتماعی تازه‌ای پیدا کنند. به طور مثال او را در کلاس ورزشی ثبت نام کنند، با هم به پارک بروند و به طور کلی در جمع‌ها بیشتر حضور داشته باشند تا شبکه دوستانش فعال‌تر شود. حتی می‌توانند برای او، یک سفر زیارتی با دوستان ترتیب دهند و به او کمک کنند تا به زندگی عادی برگردد. بدین ترتیب شرکت در دورهای زنانه، ارتباط با اقوام و دوستان و کمک‌هایی از این دست او را از حالت چسبندگی به پسرش رها می‌کند.

دخالت مادرشوهر قبل از ازدواج

اگر مادرشوهرتان قبل از عروسی و هم‌خانه‌شدن‌تان با همسر، زیادی در کارتان سرک می‌کشد، باید بدانید که مدیریت نکردن شما باعث می‌شود این دخالت‌ها در آینده هم ادامه داشته باشد. برای کاهش این مشکلات بهتر است که همراه با همسرتان به تنهایی به خرید و انجام تدارکات عروسی بروید. اگر خودتان همراه با مادر یا سایر اقوام هستید، نباید انتظار داشته باشید که همسرتان تنها باشد. در این صورت مادر او هم همراهی‌اش می‌آید. هر دوی شما باید به خانواده‌هایتان توضیح دهید که می‌خواهید دو نفری با هم کارها را انجام دهید. اگر در ابتدا اجازه دهید دخالت در زندگی شما وجود داشته باشد کنترل آن بعد از ازدواج، سخت می‌شود واین موارد بستگی به رفتارهای خودتان دارد.

منبع: میگنا(دانشنامه روانشناسی و علوم تربیتی)