کانون خانواده، محل مناسبی برای دوری از مشکلات است‎

واقعیت جامعه امروز این است که مشکلات خانوادگی در دنیا امروز، با گسترش نیاز‌های فردی و اجتماعی زیاد شده است و افراد بیشتر فردگرا شده‌اند.

به نوعی تحمل و صبر کافی برای رفع مشکلات ندارند و بنیان خانواده به دلیل فردگرایی سست شده است. حال برای رفع این معضل باید چه کرد؟ عده‌ای طلاق را انتخاب می‌کنند.

گروهی با ریشه‌یابی مشکلات، آن‌ها را حل می‌کنند. عده‌ای هم گفت‌وگوی منطقی را راه مناسب می‌دانند. حال ویژگی‌های خانواده منسجم و مستحکم را بررسی می‌کنیم، در زیر به ۱۲ ویژگی این خانواده‌ها اشاره شده است:

ویژگی‌های خانواده منسجم و پایدار

اصل اول: وفاداری

نسبت به یکدیگر، وفاداری دارند. این اصل را هدف خود می‌دانند و هم دیگر را به وفادار بودن به خانواده تشویق می‌کنند.

اصل دوم: خشنودی و شادی برای خانواده

خشنودی خود را از کانون گرم خانواده ابراز می‌کنند. در صورت رضایتمندی از خانواده خود، حتما آن را بیان می‌کنند و این از مهمترین خصوصیات خانواده مستحکم و پرانرژی است. کلمات پراحساس و رضایتبخش، به افراد خانواده انرژی مضاعف می‌دهد و اعضاء برای ادامه زندگی، مشتاق‌تر می‌شوند.

اصل سوم: در انتخاب‌ها دقت می‌کنند.

درست انتخاب می‌کنند تا خانواده‌شان پایدار باشد. کانون خانواده، محل مناسبی برای دوری از مشکلات است. انتخاب همسر مناسب، ما را به این اصل می‌رساند. وقتی شما، فرد مناسب و هم کفو خود را بر می‌گزینید، حتما او در مشکلات، شما را یاری می‌کند.

اصل چهارم: اوقات فراغت را صرف خانواده می‌کنند.

زمان را با هم صرف می‌کنند. این خانواده‌ها معمولا با تنظیم زمان هم به شغل خود بها می‌دهند و هم این که زمان مناسبی را با افراد خانواده می‌گذرانند.

اصل پنجم: ارتباطات خوبی با هم دارند.

مهارت‌های ارتباطی خوبی با یک دیگر دارند. افراد خانواده مستحکم، همیشه درهای ارتباط با دیگر اعضا را به روی هم دیگر باز می‌گذارند. با این ترفند ظریف اعضا حس می‌کنند که یک حامی دلسوز دارند. این نیست که اعضا با هم اختلاف ندارند بلکه با صحبت و هم فکری و مشاوره با هم مشکلات و اختلاف‌ها را با خلاقیت حل می‌کنند و با این عمل اتحاد را در کانون گرمشان تقویت می‌کنند.

اصل ششم: سلامت زندگی می‌کنند.

سبک زندگی آنان، سلامت است. سبک زندگی، بسیار در رفتار خانواده تاثیر دارد. خانواده‌هایی که تغذیه سلامت دارند، سرزنده و شاداب هستند. ورزش هم می‌تواند به بهبود وضع خانواده و کاهش استرس در آنان کمک کند.

خانواده‌هایی که تغذیه سالم دارند، سرزنده و شاداب هستند‎.

اصل هفتم: یک روح در چند بدن هستند.

انسجام روحی بسیار بالا دارند: خانواده‌هایی که انسجام روحی بالایی دارند، اعتقاد به قدرتی بزرگ و برتر در زندگی دارند. معمولا افراد مذهبی دارای این ویژگی هستند و همیشه خدا را ناظر بر زندگی دنیوی می‌دانند و با اعتقاد به زندگی پس از این دنیا، آن را گذرگاهی برای رسیدن به آن دنیا می‌دانند.

این اعتقاد به آن‌ها قدرت می‌دهد که با مشکلات دنیا به راحتی مقابله کنند و مشکلات را اول به خدای خویش می‌گویند تا آرامشی قلبی بگیرند. توسل به ائمه(علیهم السلام) راه دیگری برای رسیدن به آرامش قلبی است.

اصل هشتم: مثبت فکر می‌کنند.

خانواده‌های منسجم و قوی برای مشکلاتشان راه حل‌های سازنده می‌یابند. آن‌ها همیشه در کنار یکدیگرند تا بر مشکلات زندگی غلبه کنند و اعتقاد قلبی دارند که یک دست صدا ندارد؛ می‌دانند مشکلات، ابری گذراست.

اصل نهم: می‌پذیرند که هر کس، منحصر به فرد است.

این خانواده‌ها هر عضو را به صورت جداگانه می‌بیند و قبول می‌کنند که هر فرد، توانایی خاصی دارد و از مقایسه اعضاء با هم، خودداری می‌کنند.

اصل دهم: اعضای خانواده، گوشه‌گیر نیستند.

اعضای خانواده، با دوستان و گروه‌های اجتماعی مناسب در ارتباطند. خانواده مثل جزیره‌ای مجزا از جامعه نیست. خانواده‌های مستحکم، ارتباط خود را با فامیل، دوستان و اجتماع حفظ می‌کنند. آن‌ها می‌دانند که دوستان و فامیل خیرخواه خانواده‌اند و می‌توان برای مشورت به آنان اعتماد کرد و با کمک دیگران، تمامی معضلات و مشکلات حل شدنی است.

اصل یازدهم: همدیگر را می‌بخشند.

خطا، کج‌فهمی و آسیب دیدن، قسمتی از زندگی است. ممکن است اعضای خانواده این مشکلات را درست کنند. افراد با تکیه بر این که بخشش از بزرگان است، یکدیگر را می‌بخشند و به هم دیگر کمک می‌کنند تا اعضا بتوانند تجربیات بد گذشته را فراموش کنند و سرمشق آینده قرار دهند. با این عمل، عشق بین اعضا زیاد می‌شود و دوستی و اتحاد را بین هم دیگر تقویت می‌کنند.

اصل دوازدهم: زمانی را برای تفریح صرف می‌کنند.

تفریح در خانواده‌های منسجم، همیشه برقرار است. آن‌ها با یک دیگر زمان خوبی را صرف می‌کنند. با هم می‌خندند و از با هم بودن خوشحالند. این کار، تفکرات مثبت را در خانواده پرورش می‌دهد و کمک می‌کند تا خانواده در تصمیم‌گیری‌های حیاتی بهتر عمل کند. حال برای ارزیابی استحکام خانواده خود، ویژگی‌های آن را با موارد بالا مطابقت دهید.

منبع: روزنامه آرمان؛ برترین‌ها