در رابطه هم مثل سایر جنبه‌ها زندگی، روحیه و منش رفتاری شما به همان‌اندازه اعمال‌تان اهمیت دارد. اگر ارزش‌هایی را که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم سرمشق زندگی خود قرار دهید، خواهید دید که کم‌کم با صداقت، راستی، عشق و اشتیاق بیشتر زندگی می‌کنید و این روح زندگی به رابطه‌تان خواهد دمید.

۱ ـ مالک رابطه‌تان باشید

شما کاملاً مسئول رابطه‌تان هستید. نباید فکر کنید که قربانی هستید و از این رابطه زجر می‌کشید، چون طرف رابطه‌تان همانی نیست که می‌خواهید. فقط وقتی دست از این طرز فکر بردارید، قادر خواهید بود خود را فردی توانمند و با نفوذ در رابطه بدانید.

۲ ـ خطر زخم خوردن را بپذیرید

اجازه ندهید ترس بر زندگی شما مستولی شود. خواستن، بیرون رفتن و امید داشتن، شما را آسیب‌پذیر می‌کند. وقتی خود را روی این خط بیندازید، احتمالش هست که به آنچه می‌خواهید دست پیدا کنید و خواه ناخواه احتمال این هم وجود دارد به خاطر این که به آنچه خواسته‌اید نرسیدید، آسیب ببینید. اما نباید خودتان را ببازید.

۳-طرف‌تان را بپذیرید

اگر طرف‌تان ببیند که شما او را‌پذیرفته‌اید، توانایی نزدیک شدن به شما را پیدا می‌کند. دو زوجی که به سمت همدیگر در حرکتند، به جای این که به خاطر ترس از زخم خوردن، به دنبال یک جای امن بگردند، احتمال زیادی وجود دارد که با هم تلفیق پیدا کنند.

۴ ـ روی دوستی متمرکز شوید

باید از مشکلات و زخم‌هایی که در ارتباطات صمیمی‌ گذشته خورده‌اید، یک قدم عقب بکشید و روی ویژگی‌های مثبت طرف‌تان متمرکز شوید. ببینید چه چیز باعث شروع دوستی و ایجاد این صمیمیت بین شما شده است.

۵ ـ اعتماد به نفس طرف‌تان را بالا ببرید

باید روحیه‌ پذیرش را در عمل بیاورید. این جرات و خلاقیت را پیدا کنید که چطور حس اعتماد به نفس طرف مقابلتان را بالا ببرید، حتی وقتی که مجبورید او را نقد کنید. از این طریق محیط بهتری برای پرورش ایجاد می‌کنید و طرف‌تان هیچ علاقه‌ای به ترک شما نشان نخواهد داد.

۶ ـ ناکامی‌های‌تان را بیرون بریزید

ناکامی‌های‌تان را بررسی کنید و در مقابل این وسوسه که آنها را در طرف‌تان خالی نمایید، مقابله کنید. وقتی تشخیص دهید نقاط منفی که در طرف‌تان می‌بینید، همان چیزهایی است که در خودتان می‌بینید، مطمئناً طریقه ی رابطه‌تان را با او تغییر خواهید داد.

۷ ـ رو راست و صادق باشید

هیچ چیز بدتر از یک رابطه ناهمخوان نیست؛ رابطه‌ای که فرد حرفی می‌زند اما رفتار و منش غیر کلامی‌ خود چیزی کاملاً متفاوت با آن را می‌رساند. سعی کنید احساسات‌تان را رشد یافته و مسئولانه ابراز کنید. با صادق بودن در مورد احساساتتان، رابطه خود را بر پایه راستی و درستی بنا می‌کنید نه دروغ و ریا.

۸ ـ به جای حق به جانب بودن، شاد باشید

سعی نکنید کارهایی که در رابطه انجام می‌دهید را بر مبنای کارآمد بودن آن کارها بسنجید. مثلاً سعی نکنید همیشه و همیشه این را به اثبات برسانید که شما بیشتر از طرف‌تان می‌فهمید. در عوض شکیبایی، درک و دلسوزی از خود نشان دهید که در رابطه‌تان دشمنی هم ایجاد نمی‌کند. پس به جای حق به جانب شدن، سعی کنید در کنار هم شاد و خوشحال باشید.

۹ ـ بر بحث و جدل‌ها غلبه کنید

اوقات تلخی و دعوا بین همه پیش می‌آید و به طریقی بر رابطه تاثیر می‌گذارد. به هیچ عنوان نباید از ابزار تهدید برای کنترل و اصلاح طرف‌تان استفاده کنید. با این روش فقط امکان بحث و گفتگوی معقول را از خود و طرف‌تان می‌گیرید.

۱۰ ـ احساسات‌تان را به جنب و جوش در آورید

باید علاقه خود را به طریقی عملی به طرف‌تان نشان دهید. آن قدر غرق در پیام‌های منفی نشوید. باید کاری کنید که خود و رابطه‌تان روز به روز بهتر شود.

منبع: مجله اینترنتی خدایا کمکم کن؛ شماره ۶