۱ـ برای خودتان سرمایه‌گذاری کنید

زنان در وقت گذاشتن برای دیگران و تلاش برای بر طرف کردن نیاز آنها، تلاش بسیاری می‌کنند، اما صرف وقت یا پول برای خودشان شاید نوعی خوشگذرانی به چشم بیاید. اما سرمایه گذاشتن برای خود، احساس سلامتی را در شما افزایش می‌دهد و ظاهر و درون شما را زیباتر می‌کند. چرا در کلاس‌هایی که برای شغل شما مفید است یا به شما در کشف علایق‌تان کمک می‌کند، ثبت نام نمی‌کنید؟ این سرمایه‌گذاری حتی می‌تواند به سادگی خریدن یک دسته گل در هفته برای خودتان باشد.

۲ـ مغز خود را انعطاف‌پذیرتر کنید

نئوروبیک به تمریناتی گفته می‌شود که ارتباطات جدیدی را در مغز شما فعال می‌کند و با تاثیرات روانی افزایش سن مبارزه می‌کند. نئوروبیک حواس پنج‌گانه شما را در راه‌های پیش‌بینی نشده به کار می‌گیرد که باعث تقویت اعصاب می‌شود و کمک می‌کند تا سلول‌های مغز جوان و قوی بماند. عادت کنید که در تاریکی لباس بپوشید یا حمام کنید، چیزهایی را که در یک سمت عادت به پوشیدن‌شان داشتید در سمت دیگر بپوشید، مثلاً ساعت‌تان را در دست دیگر ببندید. هر صبح، عطر جدیدی را استشمام کنید یا غذاهایی را که تا به حال نچشیده‌اید بپزید.

۳ـ شجاعت ریسک را داشته باشید

در کتاب «زن و پول» آمده است:

«ترس اغلب چیزی است که بین ما و شجاعت‌مان می‌ایستد. ما می‌ترسیم که قایق را به حرکت درآوریم. از مواجهه شدن می‌ترسیم. می‌ترسیم کسی را ناراحت کنیم یا شغل‌مان را از دست بدهیم. می‌ترسیم همسرمان از ما جدا شود. می‌ترسیم کودکان‌مان دوست‌مان نداشته باشند. می‌ترسیم از آنچه دیگران ممکن است راجع به ما فکر کنند».

پذیرفتن ریسک‌های کوچک زندگی مانند نظر دادن در شغل و به تنهایی سینما یا سفر رفتن، می‌تواند شجاعت شما را زیاد کند. تمرین چنین کارهایی،‌ترس شما را می‌کاهد و اعتماد به نفس و شادی‌تان را می‌افزاید.

۴ـ با احساسات منفی خود کنار بیایید

بسیاری از زنان از این که در خانه می‌مانند و مادری می‌کنند، ناراضی‌اند و برای «بله» و «نه»‌های مداومی‌ که باید بگویند، احساس گناه می‌کنند. یک روانشناس می‌گوید: «به احساسات مثبت و منفی خود، مجال بروز دهید و سعی کنید آنها را بشناسید. این کار، بهتر از مقابله با آنهاست و به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر آرام شوید و تمرکز بگیرید».

۵ـ تمرینات ورزشی مناسب خود را بیایید

استرس ناشی از تمریناتی که انتخاب شما نبوده، مهمتر از مزایای آن ورزش است. اگر مجبور باشید بدوید، دوچرخه‌سواری یا شنا کنید چون همسر شما چنین ورزش‌هایی می‌کند، ضرر آن برای بدن‌تان، بیشتر از مزیت آن است. تمرینات مورد علاقه خود را دنبال کنید و جزو ۶۰ درصد کسانی که در طول شش ماه آغاز ورزش، آن را رها می‌کنند نباشید. تصورات خود را کنار بگذارید و به سراغ تمریناتی که برای‌تان جذاب‌تر است بروید.

۶ـ بخندید

تاثیر خنده و ورزش، مانند هم است. هنگام فعالیت‌های عادی خود بخندید. خنده، کالری می‌سوزاند، آندروفین مفید را افزایش می‌دهد، استرس را کاهش و ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. قهقهه حتی رضایت شغلی شما را زیادتر و اعتماد به نفس را بیشتر می‌کند و به شما کمک می‌کند از موانع رد شوید. عادت کنید هر دو ساعت یک بار، بخندید که سلامت شما را مانند خوردن یک سیب در روز تضمین خواهد کرد.

۷ـ استفاده از عطر لیمو

رایحه مرکبات، فعالیت مغزی شما را بهتر و ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد. روغن لیمو با تغییر مقدار سروتونین مغز به شما احساس مثبتی می‌دهد. عطر لیمو را کنار عطرهای مورد استفاده خود، شمع ها، روغن مخصوص حمام یا در لباس‌های‌تان استفاده کنید.

۸ـ یاد بگیرید که شغل خود را دوست داشته باشید

اگر شما از شغل خود ناراضی هستید، سعی کنید دلیلش را بفهمید. آیا از حقوق خود ناراضی هستید؟ شغل‌تان با دانش‌تان بی‌ربط است؟ از شما قدردانی نمی‌شود یا کار زیادی از شما خواسته می‌شود؟ در کنار گذاشتن به دنبال شغل جدید، یاد بگیرید که نه بگویید. مسایل را شخصی نکنید و مهارت‌های جدید کسب کنید. راه‌حل دیگر، اندیشیدن به مزایای شغل و اهداف بلندمدت است.

۹ـ در اجتماع حضور داشته باشید

فقط ده دقیقه فعالیت اجتماعی در روز می‌تواند قابلیت تفکر را به اندازه حل کردن جدول افزایش دهد. ریسک تنهایی، مانند سیگار، کشنده است. اما فعالیت‌های اجتماعی می‌توانند از تنهایی و انزوا (که از عوامل مهم پیری زودرس، فشار خون و اضطراب هستند) جلوگیری کند.

۱۰ـ کنترل دخل و خرج

ما باید با پول‌مان رابطه خوبی داشته باشیم. زیرا برخورد هر کس با درآمدش، مانند برخورد با خودش است. یاد بگیرید که دخل و خرج خود را کنترل کنید؛ بیمه بازنشستگی، کارت‌های اعتباری، بیمه ی عمر و بودجه خانواده. این قدرت کنترل را در خود افزایش دهید و در کنار آن سرمایه‌گذاری را نیز فراموش نکنید.

منبع: مجله اینترنتی خدایا کمکم کن؛ شماره ۶