تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن ارتباط خوب، روابط را ارتقاء می‌بخشد؛ همچنین صمیمیت، اعتماد و حمایت بین طرفین را بیشتر می‌کند. عکس این مساله نیز صادق است، ارتباط بد، صمیمت را از بین برده، عدم اعتماد و اطمینان ایجاد می‌کند و حتی موجب تحقیر و اهانت بین دو طرف می‌شود. در زیر، به چند نمونه از رفتارها و الگوهای ارتباطی ضعیف، منفی و حتی مخرب اشاره می‌کنیم که هر دعوا و مرافعه‌ای را بدتر می‌کند.

۱ـ اجتناب از دعوا به طور کل

برخی افراد به جای صحبت کردن راجع به مشکلات در یک جو آرام و توأم با احترام، سعی می‌کنند هیچ چیز در مورد دلیل ناراحتی خود به طرف مقابل نگویند و بعد آن را یکباره به صورت عصبانیتی وحشتناک بیرون می‌دهند. این به نظر راهی کم‌استرس‌تر می‌آید ـ که بخواهید به طور کل از بحث و مشاجره دوری کنید ـ اما معمولاً استرس بیشتری برای هر دو طرف ایجاد می‌کند، چون با آن انفجار عصبانیتی، تنش، خشم و مشاجره بیشتری بین دو نفر ایجاد خواهد شد. پس بهتر است که با آرامش خاطر در مورد مشکلات خود با هم بحث کنید.

۲ـ حمله‌های شخصیتی

گاهی اوقات برخی افراد هر عمل منفی از طرف مقابل را جدی گرفته و آن را نقص شخصیتی او قلمداد می‌کنند. مثلاً وقتی شوهری جوراب خود را این طرف و آن طرف خانه می‌اندازد، زن آن را یک اشکال شخصیتی در او قلمداد کرده و بر چسب تنبل بودن و بی‌ملاحظه بودن را به او می‌چسباند. این روش در هر دو طرف، درک و احساس نادرست ایجاد می‌کند. یادتان باشد که در هر شرایطی، برای شخصیت طرف مقابل‌تان احترام قایل باشید، حتی اگر رفتاری از او را دوست نداشته باشید.

۳ـ توپ را به زمین مقابل شوت کردن

وقتی یک طرف می‌خواهد راجع به مشکلی در رابطه صحبت کند، طرف مقابل حالت دفاعی به خود می‌گیرد و از صحبت کردن یا حرف زدن با او طفره می‌رود. این نوعی بی‌احترامی به فرد مقابل است و در برخی موقعیت‌های خاص، حتی اهانت‌آمیز است و موجب شدت گرفتن مشکل می‌شود. این کار نه تنها هیچ مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه موجب جریحه‌دار کردن احساسات طرف مقابل و خراب شدن رابطه هم می‌شود. پس بهتر است که با احترام و علاقه، به حرف‌های طرف مقابل خود گوش کنید.

۴ـ حالت دفاعی گرفتن

بعضی‌ها به جای این که گله و شکایت‌های طرف مقابل را با دیدی منتقدانه و با میل شخصی مورد توجه قرار دهند و نقطه نظرات او را درک کنند، سعی می‌کنند هر گونه اشتباه و خطای خود را انکار کنند و به هیچ طریق زیر بار نمی‌روند که ممکن است خودشان موجب بروز مشکل شده باشند. شاید به نظر برسد که انکار مسئولیت، استرس را در کوتاه زمان کمتر می‌کند اما در طولانی مدت موجب بروز مشکلات بسیاری خواهد شد.

۵ـ تعمیم افراطی

بعضی افراد وقتی اتفاقی می‌افتد که چندان به مذاق‌شان خوش نیست، با عمومیت دادن آن، مشکل را بیرون می‌دهند. هیچ وقت جملات خود را با «تو همیشه…» یا «تو هیچ وقت…» مثل «تو همیشه دیر میای خونه» یا «تو هیچ وقت کارایی که من دوست دارم رو انجام نمی‌دی» شروع نکنید. کمی مکث کنید، فکر کنید و ببینید آیا این جمله‌ها واقعاً صحت دارد. همچنین هیچ وقت باپیش کشیدن مشکلات قدیمی سعی نکنید که مشاجره را بدتر کنید.

۶ـ حق داشتن

اگر بخواهید فکر کنید که برای هر کاری، روش «درست» و روش «غلط» وجود دارد و روش شما همیشه «درست» است، رابطه‌تان خراب خواهد شد. هرگز نخواهید که طرف‌تان هم مثل شما به قضایا نگاه کند و اگر دیدگاه آنها متفاوت بود، جنگ و جدال راه نیندازید. همیشه به دنبال مصالحه باشید و یادتان باشد که هیچ وقت یک روش «درست» یا «غلط» محض وجود ندارد و ممکن است هر دو نقطه نظر، کاملاً صحیح باشند.

۷ـ روانکاوی

بعضی‌ها به جای این که در مورد افکار و احساسات طرف مقابل‌شان سوال کنند، فکر می‌کنند می‌دانند که طرف‌شان به چه چیز فکر می‌کند یا راجع به یک مساله خاص چه احساسی دارد و معمولاً هم این تفسیرها منفی است. مثلاً وقتی طرف‌شان دیر سر قرار می‌آید، پیش خودشان فکر می‌کنند که برای او اهمیتی ندارد. این کار دشمنی و سوء تفاهم بین دو طرف ایجاد می‌کند.

۸ـ گوش ندادن

کسانی هم به جای این که خوب به حرف‌های طرف مقابل‌شان گوش کنند و حرف‌های او را درک کنند، موقعی که طرف‌شان مشغول صحبت کردن است، حرف او را قطع می‌کنند، چشمان‌شان را این طرف و آن طرف می‌گردانند یا به آنچه خودشان می‌خواهند در جواب بگویند فکر می‌کنند. این کار باعث می‌شود نتوانید به خوبی از نقطه نظرات طرف مقابل‌تان مطلع شوید. هیچ وقت اهمیت گوش دادن به حرف‌های همدیگر را دست کم نگیرید.

۹ـ تقصیر را گردن دیگری ‌انداختن

بعضی افراد با انتقاد از طرف مقابل و مقصر دانستن او برای موقعیت حاضر با مشکل برخورد می‌کنند. هیچ وقت ضعف‌های خود را قبول نمی‌کنند و به هر قیمتی که شده در برابر آن ایستادگی می‌کنند، چون فکر می‌کنند با قبول ضعف‌های‌شان از اعتبارشان کم می‌شود، به جای این رفتارها باید سعی کنید هر دعوا و مشاجره را فرصتی بدانید برای بررسی منتقدانه وضعیت، ارزیابی نیازهای هردو طرف و رسیدن به یک راه حل که به هر دو کمک می‌کند.

۱۰ـ سعی برای برنده شدن در دعوا

هدف از بحث بین دو نفر، باید درک متقابل و رسیدن به توافق نظر یا راه‌حل باشد که نیازهای هر دو طرف در آن ملاحظه شود. اگر سعی دارید نشان دهید که طرف مقابل‌تان چه اشتباهی انجام داده است، احساسات او را دست کم بگیرید و محکم روی نظر خودتان بایستید، بدانید که مسیر اشتباهی را انتخاب کرده‌اید.

منبع: هفت روز زندگی؛ شماره ۸۷