یکى از مسایل مهمى که هر دخترى در دوران زندگى خود باید آن را مدّ نظر قرار دهد، مسئله «حجاب» است.

قرآن کریم که بعنوان یکى از مهمترین سندهاى زنده الهی، در میان مردم به امانت گذاشته شده است، مسئله حجاب و حفظ دختران از دید نامحرمان را مورد تأکید قرار داده و مى‌فرماید:

وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها. [۱]
(و به زنان مؤمن بگو تا چشم‌هاى خود را (از نامحرم) و دامن و اندامشان (از عمل زشت) محفوظ دارند و زینت خود را جز آنچه ظاهر مى‌شود، بر بیگانگان آشکار نسازند).

گروهى از زنان و دختران جوان، حجاب و پوشش اسلامى را مغایر با آزادى اجتماعى مى‌‎ دانند، اما باید متوجه باشند که حفظ خود و دورى از نامحرم، هرگز دلیل بر سلب آزادى نیست، چه این که با رعایت حجاب و موازین شرعی، خود را از ملعبه‌ انسان‌هاى فاسد و مردان پست دور نگه‌ داشته و در کمال آسایش و راحتى به زندگى شرافتمندانه‌اى ادامه مى‌دهند.
استاد مطهرى(ره) در کتاب ارزشمند «مسئله حجاب» به طور تفصیل به فلسفه حجاب پرداخته و به نکته فوق اشاره نموده است ایشان در قسمتى از این کتاب مى‌نویسد:
در اسلام زندان کردن زن‌ها وجود ندارد. حجاب در اسلام، یک وظیفه است و وظیفه را نمى‌‎توان به عنوان محدودیت و بردگى و زندانى کردن نامید.
پوشیدگى زن تا حدّى که اسلام تجویز کرده است، موجب کرامت و احترام بیشتر اوست؛ زیرا او را از تعرض افراد فاسد و دور از اخلاق بر حذر مى‌دارد….. [۲]
دختران جوان باید این حقیقت را درک کنند که، افراد جامعه یکسان نیستند، خواه نا خواه گروهى پست و بى‌مایه، که هرگز طعم خوش تربیت اسلامى را نچشیده‌اند و در حاشیه اجتماع قرار دارند براى رسیدن به امیال حیوانى و ارضاء خواهش‌هاى نفسانى خود از هیچ جنایتى دریغ نمى‌کنند.
حال سؤال این است که اگر دخترى خود را با ظاهرى آراسته و بدون حجاب در معرض دید افراد جامعه قرار داد و سرانجام در دام خفت بار بى‌عفتى و تجاوز سقوط کرد چه کسى را باید ملامت کند؟
چه بسیار دخترانى که بر اثر عدم رعایت این اصل اصولى اسلام، در جامعه حاضر شدند و زمینه سقوط و انحطاط و بدبختى خود را فراهم نمودند، تا جایى که رسانه‎‌هاى گروهى از قبیل روزنامه‎‌ها و مجله‌هاى معروف، هزاران مورد آن را متذکر مى‌شوند و فریاد بى‌صدایشان به جایى نمى‌رسد.
گروهى از دختران جوان فکر مى‌کنند که زندان‌هاى موجود در جامعه، ویژه پسران و مردان است؛ در حالى که اینها سخت در اشتباهند، چه بسیار افرادى که بر اثر بى‌عفتى و ترک حجاب از راه به در شدند و با وضع خفت بارى پشت میله‎‌هاى زندان جاى گرفتند.
عواقب خطرناک بى‌بند و بارى و عدم رعایت پوشش اسلامى آن قدر زیاد است که از حد گفتار و مقال گذشته است. یکى از مهمترین نتیجه‌هاى بى‌عفتى و تن ندادن به فرامین الهى در مورد مسئله حجاب، ایجاد اجتماعى فاسد و هرج و مرج اخلاقى است که دامنگیر افراد صالح و جوانان پاکدامن مى‌شود.
چه بسیار پسران جوانى که بر اثر محیط فاسد و مسموم، از جهت اخلاقى دچار وساوس شیطانى شدند که بى‌حجابى زنان و دختران جامعه، به عنوان سر سلسله علل آن محسوب مى‌شود.
اى کاش دختران جوان جامعه ما به این نکته توجه داشتند که اگر بخواهند با فردایى بهتر و آینده‌اى روشن به زندگى سعادتمند خود ادامه داده و راه‌هاى موفقیت را یکى پس از دیگرى بپیمایند، نباید از حدّ و مرزهاى الهى و دستورات شرع سرپیچى کنند.
هزار و چهار صد سال قبل، دخت نبى اکرم حضرت زهرا(سلام الله علیها) به این حقیقت اشاره نموده است که: مصلحت زنان در این است که مردان آنان را ندیده و آنان نیز مردان را نبینند. [۳]
امیر مؤمنان(علیه السّلام) نیز ضمن سفارشى به فرزند بزرگوارش امام حسن(علیه السّلام) مى‌فرماید:
به وسیله حجاب چشمان زنانتان را بپوشانید، زیرا حجاب و پرده‌نشینى هر چه بیشتر باشد، آنان از تبهکارى و فساد محفوظ مى‌مانند. [۴]
در روایت دیگرى آمده است: مردى خدمت رسول خدا(صلّى الله علیه و آله و سلم) رسید و عرض کرد:
مادرم از معاشرت با نامحرمان ابایى ندارد چه کنم؟!
حضرت فرمود: از خارج شدن او ممانعت کن. گفت این کار را کرده‌ام.
حضرت فرمود: مادرت را زنجیر کن؛ زیرا هیچ احسانى براى او بهتر از این نیست که او را از ارتکاب به حرام بازدارى. [۵]
با توجه به آنچه گذشت، دختران جوان مى‌توانند با رعایت حجاب و اهمیت دادن به آن، جامعه‌اى سالم و محیطى به دور از مفاسد اخلاقى را فراهم آورند و در کنار مصونیّت اجتماعى خود، زمینه‌های شکوفایى استعدادهاى نهفته خود را ایجاد کنند.

هر عاقلى تصدیق مى‌کند که حفظ اموال و اشیاء قیمتى از دستبرد دزدهاى پست، امرى است ضرورى و تحسن‌برانگیز است. به سخن دیگر هیچ عاقلی، شخصى را که از اموال و اشیاء‌ قیمتى خود محافظت مى‌کند، مورد مذمت و ملامت قرار نمى‌دهد. دختران جوان نیز باید همان گونه که در حفظ زر و زیور مادى خود مى‌کوشند، جمال و زیبایى خدا دادى خود را نیز از معرض دستبرد افراد فاسد و پلید حفظ نموده و با توسل به معنویات و پیمودن راه‌هاى صحیح اسلامى در زندگى خود، امکان موفقیت خویش را دو چندان کنند.
با مطالعه تاریخ زندگانى اهل بیت(علیهم السّلام) مى‌توان به این حقیقت دست یافت که آن بزرگواران در سیره و راه و روش زندگى خود، نسبت به مسئله حجاب و دور نگه داشتن ناموس خود از دید نامحرمان، بسیار حساس بودند؛ و از آنجا که آنان به عنوان بزرگترین مربیان اخلاقى و الگوهاى تربیتى مى‌توانند زندگى سعادتمندى را براى تمام بشر به ارمغان آورند، بر ماست که با پیروى و اطاعت از سیره و فرامین الهى معصومان(علیهم السّلام) خود را متخلق به اخلاق اسلامى نموده و در جمع بندگان خاص خداوند و شیفتگان آن بزرگواران قرار دهیم.


[۱]. سوره نور، آیه ۳۱؛
[۲]. مسئله حجاب، شهید مطهری، ص ۱۰۱؛
[۳]. وسایل، ج ۱۴، س ۴۳، حدیث ۷؛
[۴]. سفینه البحار، ج ۲، ص ۵۸۷؛
[۵]. وسایل، ج ۱۸، ص ۴۱۴، حدیث ۱، باب ۴۸؛