هرگز به تملق و دروغ و مکر متوسل نشوید

یک زن نیرنگ‌باز نمی‌تواند با به‌ کارگیرى دسیسه، عشق را در وجود شوهرش بیدار کند. به‌ محض این که شما تصمیم گرفتید شوهرتان را همان‌گونه که هست بپذیرید، دیگر نباید درباره نقشتان به‌ عنوان مشاور اصلى او، نگران باشید. او نیازى به اندرز شما ندارد، بلکه او محتاج پذبرش و اعتماد شماست. با صداقت احساس خواهید کرد که فشار بار سنگینى از روى شانه شما برداشته می‌شود، اگر از فشارى که از روى شانه او نیز برداشته می‌شود، سخنى به میان نیاوریم. او شاید شروع به افشاى افکار و اندیشه‌هایش براى شما نماید و شاید حتى دقیقاً به‌‌ همان طریقى عمل کند که شما می‌خواستید!

پذیرش شوهرتان، نخستین گام در راه زنده کردن اوست و گامى است کارساز. این آزادى باعث می‌شود که به‌صورت یک مرد کامل در آید. او توانایى بالقوه یک مرد کامل شدن را داراست، ولى تا وقتى که شما به او اجازه نداده‌اید که او خودش باشد، قادر به رسیدن به آن مرحله نیست. او را بپذیرید، همان‌ گونه که امروز هست. نقاط ضعف و قدرت او را بپذیرید.

«… شما شریک زندگى او هستید هم در روزهاى خوش و شاد و هم در ناخوشی‌ها و غم‌ها، در داشتن‌ها و نداشتن‌ها، در دوران سخت بیمارى و در زمان سلامت و توانایى … این پیمان شرکت را از همین امروز در قلب خود امضاء کنید.»

شوهرتان را تحسین کنید

روان پزشکان بیان کرده‌اند که نیازهاى اولیه یک مرد، علاوه بر یک عشق جنسى گرم و داغ، پذیرش و تحسین او از سوى همسرش می‌باشد. ما زن‌ها باید این تفاوت مهم بین دو جنس زن و مرد را کاملاً به‌خاطر بسپاریم.

شوهر شما، نظیر بسیارى از مردان، از لحاظ عاطفى شاید به یک جام خالى بماند و شاید عارى از عواطف به نظر برسد که قادر نیست احساسات واقعیش را نسبت به شما ابراز کند. به خاطر بسپارید او در فرهنگى رشد کرده که به او یاد داده‌اند (مرد هیچ‌وقت نباید گریه کند). بنابراین او یاد گرفته که احساساتش را براى خودش نگاه دارد، در حقیقت آن را در خود خفه کند..

آیا تاکنون احساس کرده‌اید که وقتى به شوهرتان می‌گویید که چقدر دوستش دارید، او به اندازه کافى احساساتى نمی‌شود؟ اما به او بگویید «من تو را تحسین می‌کنم» ببینید که چه اتفاقى می‌افتد. اگر می‌خواهید او افکار و احساساتش را بیان کند، او را آزاد بگذارید، این کار را باید با پرکردن جام خالى وجود او با «تحسین شخصیت و کارهایش، آغاز کنید، زیرا جام وجود او، باید ابتدا لبریز از احساس باشد تا قادر به انتقال احساس و افکارش شود و گرنه تا هنگامى که این نیاز روحیش برآورده نشده است، قادر نیست چیزى را به شما عرضه کند و هنگامى که جام وجودش لبریز شد، حدس بزنید که فوران احساساتش متوجه چه کسى خواهد شد؟ آرى همان کسى که این جام را پر کرده است یعنى شما! باید به او احترام بگذارید. واژه احترام بنابر تعریف فرهنگ لغت، به معنای: «حفظ حرمت، تکریم شخصیت، ارج نهادن، ستایش و تمجید» است، نه تملق و چاپلوسى و تحقیر خود در برابر دیگرى.

به عنوان یک زن، شما آرزو دارید که مورد عشق و علاقه همسرتان باشید، درست می‌گویم؟ اما، شوهر شما به‌ عنوانى یک مرد، آرزو دارد که شما وى را تحسین کنید. زیرا این نخستین، نیاز اوست. زنان، نقاط قوتى دارند که این نقاط قوت آنها نسبت به مردان بیشتر است. یکى از این نقاط قوت، همان حس رأفت، مهربانى و بخشندگى است، اصولاً طبیعت زن طورى است که بخشنده است. البته بعضى از زنان از این موضوع ناراحت هستند زیرا فکر می‌کنند که این امر، موجب سوء استفاده مردان می‌شود.

«محبت و احترام، از مقوله نور و حرارت است و ابتدا کانون شروع آن را که یک قلب لطیف و پاک است، روشن و گرم می‌کند و سپس پرتو آن بر وجـود دریافت کننده یعنى همـان کسـى که شما دوستش دارید می‌تابد. هیچ‌کس براى چیزى که به‌دست آورده است پاداشى دریافت نمی‌کند، بلکه افتخار و پاداش نصیب کسانى می‌شود که کردارى بخشنده و ایثارگر دارند.»

شما دقیقاً همان شخصى هستید که شوهرتان نیاز دارد احساس کند در نظر شما، فردى باارزش و قابل احترام است و در قلب شما جایگاه ویژه‌اى دارد. با شما ازدواج کرد زیرا فکر می‌کرد که شما مناسب‌ترین فرد براى زندگى با او در این دنیا هستید. ممکن است در دنیا بهترین پاداش‌ها را دریافت کرده باشد، ولى بیش از آن او به حمایت و تحسین شما نیاز دارد. یک مرد براى احساس یک زندگى ارزشمند، نیاز به تحسین دارد، و گرنه انگیزه‌هاى لازم براى تلاش و رشد خود را در صحنه‌هاى مختلف حیات اجتماعى خویش از دست می‌دهد.

در کنار هر مرد موفق و توانمندى، یک زن شاداب و قوى قرار دارد که او را با تمام وجود دوست دارد و صادقانه او را تحسین می‌نماید.

تدوین: انور پیرزاده؛ کارشناس امور تربیتى؛ مشاور و مدرس خانواده

منبع: تبیان