یا ایُّها النَّبیُ قُل لِازواجِکَ و بَناتِکَ و نِساءِ المُؤمنینَ یُدنینَ عَلیهِنّ مِن جَلابیبِهنَّ ذلکَ اَدنی اَن یُعرَفنَ فَلا یُؤذَینَ، احزاب/۵۹

درباره این آیه بسیار فکر کردم که چطور با پوشش زن شناخته می‌شود؟!

به عقیده من اصلی‌ترین آیه درباره حجاب این آیه است. این مقاله بر این پایه نوشته شده است.

در روابط انسانی باید آشکار و خلوت آدمها و محکم و متشابه زندگی آنها تفکیک شوند تا وحدت و همزیستی و صلح به وجود بیاید و جامعه از فساد دور شود. اصل تفاوتها در مردم تغییرناپذیرند و برای وحدت ناچار باید تفاوتها را درک کرد و دانست که مردمان مرد و زن، پیر و جوان و کودک، زیردست و بالادست، دوست و دشمن و بیگانه و آشنا هستند.

می‌توانیم زن را در آفرینش به شب شبیه بدانیم و مرد را به روز! زن سکون و آرامش (روم/۲۱)و لباس و پوشش(بقره/۱۸۷) است و شب هم سکون و لباس(نباء/۱۰) است. شب برخلاف روز که آشکار و روشن و مبصره است تاریک و محو است(اسراء/۱۲). روز برای طلب و کسب (اسراء/۱۲) و تلاش و معاش (نباء/۱۱) است و شب برای خواب و آرامش و آرام گرفتن.

روز در کسب هنر کوش که می‌خوردن روز

دل چون آینه در زنگ ظلام اندازد

کار در شب منع شده است چون پیروی از آنچه علم نداریم ممنوع است (اسراء/۳۶). قیام و عمل و جهاد مال مرد است و اوست که بر زن قوّام است و زندگی و معاش را او تدبیر می‌کند. زن مثل شب است که زمینه گام محکم و سخن اقوم را برای مردان که تلاشی طولانی را در روز در پیش دارند (مزّمّل/۶و۷) فراهم می‌سازد و از دامن اوست که مرد به معراج می‌رود.

زن مثل یک راز است که باید برای اهل آن فاش شود. رازها اگر مخفی نگه داشته نشوند نابود می‌شوند. سخن راست اگر برای آن کس که ظرفیت شنیدنش را ندارد گفته شود انکار یا تفسیر به رأی می‌شود چون مکروه و ناسازگار است. زن یک موجود اسرارآمیز است! که اگر برای نامحرم مکشوف شود دست به دست میان مردمان نقل می‌شود و سرگردان و ولگرد افشا می‌گردد. آن گاه که حرمت شب نگه داشته نشود نامحرمان سوء استفاده می‌کنند و سنگ به جام می‌اندازند. پس در ادامه بیت قبلی حافظ می‌خوانیم:

باده با محتسب شهر ننوشی زنهار

بخورد باده ات و سنگ به جام اندازد

البته خوف افشا برای راز صدق می‌کند و گرنه چیزی که خود ظاهر و فاش است نیازی به پوشیده شدن ندارد. زن نیز نباید زینتش را آشکار کند جز آنچه که ظاهر است:

اِلّا ما ظَهَرَ مِنها(نور/۳۱).

خوف افشا برای زنی صدق می‌کند که دارای اهل و خانواده باشد و نام و هویتی بر او باشد. چنین کسانی وقتی پوشش خود را کامل نکنند مورد تعرض نگاه بیگانگان (نامحرمان) قرار می‌گیرند و هویت آنها کمرنگ می‌شود. بیگانه وقتی پوشیده‌ای را مکشوف می‌بیند کسی را دیده است که برایش مثل راز است و در واقع با او مأنوس نیست تا آن را در جای خود بفهمد پس غیر عادی می‌بیند: خیره می‌شود، با التهاب و بدون آرامش درونی نگاه می‌کند، غیرمعقول می‌گوید و غیر معقول می‌شنود و ادبیات و غم و لبخندش مصنوعی و ناصادقانه می‌شود و … اگر در دوسوی این ارتباط دو نفر انسان جدی و اهل صدق باشند «اذیت» می‌شوند و از این که با شخصیت واقعی آنها برخورد نشده است احساس عدم توازن و سرخوردگی می‌کنند. آدمی در این ارتباط اگر با خودش صادق باشد می‌فهمد که «شناخته نشده» است و در توهم ارتباط گرفته است چرا که بیگانه نمی‌داند که او کیست و چه می‌خواهد. این احساس آزاردهنده است و خستگی آور. در حالی که دیدار دوست نیروبخش و روح افزاست.

چشم پوشی و غضّ بصر برای جلوگیری از چشم‌چرانی و هرزه‌بینی است. مسئله دیدن نیست، مسئله ولنگاری چشم است که محرم و نامحرم را به هم می‌ریزد. از هرچه که ناسازگار با دین و مکروه قلب و ناشناس برای عقل است باید چشم پوشاند (مصباح الشریعه، باب غضّ بصر). کسی که زیاد چشم می‌چرخاند محرم و نامحرم را با هم می‌بیند. محرم، محرمِ راز است و عیب‌ها را درک می‌کند و به آدم هدیه می‌دهد و ما نیز رازها و عیب‌هایش را می‌فهمیم و در جای خود می‌نهیم. ما به محض برخورد با چیزی انس نمی‌گیریم و محرم آن نمی‌شویم.

زنان مؤمنین باید پوششان را کامل کنند. و هر کسی نشناسدشان تا شناخته شوند! و آزار نبینند(احزاب/۵۹). این جمله پایه حجاب است: پوشش در عین حال که می‌پوشاند می‌شناساند! پوشش بیش از همه برای زن صاحب خانواده مهم است. شدت حجاب بقای بیشتری برای زن خانواده‌دار می‌آورد. بی‌حجابی و بدحجابی مثل این است که کاری بیش از توان زن را به او تحمیل کنیم. در حالی که زن ریحانه است و قهرمان نیست: إنَّ المَراه رِیحانه لَیسَت بقَهرمانه (نامه ۳۱ نهج البلاغه). زن مثل گل است و باید در جای خود بماند و بو بدهد. بردن گل به هرجا و دادن گل به هرکس آن را پژمرده می‌کند. حجاب زن بودن زن را تضمین می‌کند.

در اینجا لازم است به زن به عنوان مادر نگاه کنیم:

زن مظهر خانواده است و به عبارت دیگر «مادر» است. مادر مثل حوض کوثر، محل وحدت فرزندان است و نقطه جمع شدن وانتشار فرزندان است. مادر وحدتی است که لازمه کثرت است و اگر مادر نبود کثرت هم نبود. ام الکتاب جایی است که کتاب در آن خلاصه و مجمل است و از آنجا کتاب تفصیل پیدا می‌کند. اگر مادر نباشد فرزندان مثل مردانی که شب آرامی نداشته‌اند در روز پریشان می‌شوند. فرزندان در روز به نام پدر شناخته و آشکار می‌شوند و عمل می‌کنند و به راه پدر (مله ابیکم) می‌روند اما مادر مهمتر است: اول مادر دوم مادر سوم مادر و بعد پدر! (کافی، باب احترام به والدین).

فاطمه (سلام الله علیها) مادر است و کوثر و امّ المؤمنین و سیده زنان و بهترین شب‌ها. فاطمه کوثر است و کوثر کثرات است (مصباح الهدی، ص۲۹۵). امّ المؤمنین که کنینه حضرت است هم به معنی خانه‌ای است که مؤمنین آنجا به هم می‌رسند. طوبا درختی است در خانه زهرا(علیهاالسلام) که هر شاخه‌اش در خانه یک مؤمن است (طوبای محبت، ج۱، ص۱۹۳). مادر را نمی‌بینیم چون در واقع وجود فرزندان اوست. همانطور که به امّ الکتاب جز پاکان نمی‌رسند به امّ المؤمنین هم جز محرم نمی‌رسد. مادر مخفی و لطیف است. «خانم زهرا خودش لیل است. لیل چیز کمی نیست قرآن هرجا لیل می‌گوید مراد زهراست که بین شیعیان و محبین و خود ائمه مخفی است. لیل است و ثبات‌آور» (طوبای محبت، ج۱، ص۷۸). خود حضرت گفته‌اند که بهترین زنها مخفی‌ترین آنهاست. حضرت بهترین زنهاست و بهترین زنها بهترین شبهاست و بهترین شبها شب قدر است و می‌گویند فاطمه(سلام الله علیها) لیله القدر است. شأن حضرت زهرا(علیهاالسلام) این است که مخفی باشد (طوبای محبت، ج۱، ص۷۸). حتی قبر او!

منبع: پایگاه اندیشه؛ رضا کریمى