سبک زندگى کردن و رفتارهای اجتماعى، عبارهٌ اُخراى یکدیگر است ما اگر از منظر معنویت نگاه کنیم که هدف انسان، رستگارى و فلاح و نجات است – باید به سبک زندگى اهمیت دهیم؛ اگر به معنویت و رستگارى معنوى اعتقادى هم نداشته باشیم، براى زندگى راحت، زندگى برخوردار از امنیت روانى و اخلاقى، بازپرداختن به سبک زندگى مهم است.

رفتارهای اجتماعى و سبک زندگى، تابع تفسیر ما از زندگى است. هدف زندگى چیست؟ به طور طبیعى، متناسب با خود، یک سبک زندگى به ما پیشنهاد می‌شود. یک نقطه‌ى اصلى وجود دارد و آن، ایمان است. پس در درجه‌ى اول، نیاز تمدن‌سازىِ اسلامىِ نوین به ایمان است. در اخلاقیات اسلام، در آداب زندگى اسلامى، همه‌ى آنچه را که مورد نیاز ماست، می‌توانیم پیدا کنیم، یکی از رفتارهای اجتماعی، ازدواج است. ازدواج اقتضای طبیعت انسان است. زوجیت در تمام موجودات عالم(حیوانات،گیاهان و حتی جمادات)، وجود دارد.

ازدواج، انتخاب شریک زندگی و همدم روح است نه تجارت! و این، مساله‌ای است. سوال اصلی تاثیر سبک زندگی دینی، در ایجاد ازدواج آسان و آگاهانه و پایدار چیست؟ و پاسخی که تحت عنوان فرضیه به آن داده می‌شود این است که برخی از مولفه‌های سبک زندگی اسلامی عبارتند از: در اولویت قرار ندادن تشریفات، عدم توجه به مهریه‌های سنگین، ندادن ولیمه‌های پر خرج و…

بخش حقیقى زندگی آن چیزهایی است که متن زندگى ما را تشکیل می‌دهند؛ که همان سبک زندگى است؛ مثل مسئله‌ى خانواده، سبک ازدواج، رفتار ما با دشمن، این‌ها آن بخش‌هاى اصلى تمدن است، که متن زندگى انسان است.

چرا در برخى از بخش‌هاى کشورمان طلاق زیاد است؟ چه کنیم که طلاق و فروپاشى خانواده، آنچنان که در غرب رایج است، در بین ما رواج پیدا نکند؟ این‌ها جزو مسائل اساسى ماست.

جامعه اسلامی باید آموزه‌های دینی را در زندگی خود ملاک قرار دهد، روشن است اگر میهن اسلامی ما در متن زندگی پیشرفتی نداشته باشد، روی رستگاری را نمی‌بیند و امنیت و آرامش روانى به جامعه بخشیده نمی‌شود، همچنان که در دنیاى غرب نتوانسته موفقیت‌آمیز باشد.

زندگانی و سیره مولای متقیان حضرت علی(علیه السلام)، به عنوان مؤثرترین و کاملترین الگو برای جوامع اسلامی است، حضرت امیر(علیه السلام) در زندگی مشترکشان نکاتی را رعایت می‌کردند که مورد آرامش حضرت زهرا(سلام الله علیها) بود. دین مبین اسلام، در مسأله خانواده، دارای آموزه‌های بسیاری است، اما متأسفانه گاهی اوقات غرب‌زدگی در جوامع اسلامی مشاهده می‌شود.

معیار‌های ازدواج در سبک زندگی اسلامی

نجابت و دیانت

تدین و تقوا، ملاک دیگری در همسرگزینی استملاک قرار دادن دینداری در ازدواج نشانه اصول‌گرایی و مکتبی اندیشیدن و مکتبی عمل کردن است. اگر کسی مسلمان و مومن است و در ازدواج، دنبال همتا و هم‌شأن و کفو می‌گردد، لابد می‌داند رمز و نشانه آن، همتایی است و مومن، کفو مومن است و زنان پاک و عفیف، لایق مردان با تقوا و پاکند.

ازدواج عقلانی

عقلانیت در ازدواج و محاسبه جوانب پیامد‌ها و مسئولیت‌ها، هزینه‌ها، حقوق و وظایف متقابل و به دوش گرفتن بار زندگی و با چشم و گوش باز و آگاهانه ازدواج کردن، می‌تواند عاملی برای تداوم این بنیان باشد.

صداقت در برخورد

چه پیش از ازدواج چه پس از آن، عدم صداقت در ابراز نظر، یا ارائه وضعیت خویش از نظر مالی، شغلی، خانواده و … مایه بروز اختلافات بعدی می‌شود که گاهی تا مرز طلاق و جایی پیش می‌رود.

فواید ازدواج در سبک زندگی اسلامی

در سبک زندگی اسلامی، ازدواج صرفا برای ارضای غرایز جنسی و بقای نسل نیست بلکه فواید متعدد دیگری نیز دارد:

۱- حفظ دین: ازدواج، انسان را از آلودگی‌ها دور می‌کند و می‌تواند نیمی از دین او را حفظ کند.

۲- افزایش ایمان: کسی که ازدواج کند، افزون بر حفظ دین می‌تواند ایمان خود را فزونی بخشد؛ بر اساس فرموده رسول رحمت(صلی الله علیه و آله و سلم)، فرد متاهل، خدا را پاک و پاکیزه ملاقات می‌کند.

۳- کسب آرامش: متاهل، آرامش بیشتری از مجرد دارد و دلیل آن، افزون بر آرامشی که از همسر خود می‌گیرد(لتسکنو الیها)، یافتن فامیل جدید و احساس پشتوانه بیشتر است.

۴- تکریم شخصیت: در جامعه، شخصیت متاهل بیشتر از مجرد گرامی داشته می‌شود.

۵- ایجاد امنیت روانی: امنیت روانی به ویژه در دختران، از فواید مهم ازدواج است.

۶- بکارگیری استعدادهای نهفته: انسان متاهل برای خوشبخت کردن همسر و فرزندان خود، بیشتر می‌کوشد و استعدادهای نهفته خود را شکوفاتر می‌سازد.

۷- ارضای حس محبت کردن و محبت شدن: انسان به طور غریزی، دوست دارد به دیگران محبت کند و مورد محبت قرار گیرد که همسر، گزینه مناسبی برای ارضای این غریزه است.

۸- مزایای شغلی بهتر: با توجه به اعتماد افزون‌تری که جامعه به فرد متاهل دارد، استقبال بیشتری برای استخدام و بکارگیری او خواهد داشت.

نتیجه گیری

در سبک زندگی اسلامی، ازدواج تنها در آمدن از تنهایی نیست بلکه رسیدن به همدلی و همراهی است؛ بیش از جمال، باید کمال مطرح باشد و بیش از جلوه ظاهری، باید چهره ی باطنی زیبا باشد. ازدواج‌های تجاری و عشق‌های اتوبوسی و شناخت‌های تلفنی که سرانجامی جز طلاق ندارد، همان سبک زندگی غربی است. ازدواج آگاهانه بر طبق زندگی اسلامی، نتیجه‌اش صلح و صفا، محبت و احترام، قدرشناسی و همکاری، حق‌شناسی و مراعات حقوق می‌باشد و ازدواج ناآگاهانه و بر طبق شیوه‌های غربی، نتیجه‌اش نزاع، کشمکش کینه، کدورت، خودخواهی، و خودمحوری می‌باشد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دانا